Diego Han
18.01.2016.
Vlade Danske i Švicarske zaključile kako je najbolji način da se smiri horda izbjeglica i migranta u njihovom dvorištu oduzimanje njihove imovine. Stoga će svaka osoba koja želi ući u ove države morati paziti da nema slučajno sa sobom malo više novca zarađenog prodajom kuće u državi iz koje je pobjegla, ili će novac koji je možda rezultat višegodišnjeg šparanja morati spaliti ispred graničnog prijelaza kako im ne bi bio oduzet.
Hrvoje Šimičević
07.01.2016.
Ska Keller, zastupnica Zelenih u Europskom parlamentu, za H-Alter govori o TTIP-u, o njegovu mogućem utjecaju na poljoprivredu, na poslovanje malih i srednjih poduzeća, na očuvanje okoliša, socijalni sustav i na dosadašnje prehrambene standarde. "Čini se da lobisti velikih korporacija imaju znatan utjecaj na pregovore, pa se može postaviti pitanje tko piše njihov sadržaj." Građani država EU-a još uvijek nemaju pristup većini informacija o pregovorima sa SAD-om.
Vladimir Cvijanović
21.12.2015.
SOLIDAR, europska krovna organizacija udruga koja za cilj ima promicati socijalnu pravdu, izdala je publikaciju Progresivne strukturalne reforme, u kojoj sugerira petnaest ključnih reformi koje bi trebale služiti poboljšanju socijalne slike društva, koje je sasvim kompatibilno s ekonomskim napretkom. One se tiču područja obrazovanja, redistribucije te jednakosti.
Tomislav Pletenac
16.11.2015.
Europa o kojoj govore njeni razni zagovaratelji i emisari više ne postoji, ako ikada i jest postojala. Što je još gore danas je ona ostala obećanje kojeg ćemo se možda dohvatiti ako pristanemo ne mjere štednje, rezove i reforme, na žrtvu. No sam proces takvih reformi, i tu ne treba imati nikakvih iluzija, stvorit će sasvim novi oblik društva u kojem čak ni utopija sretnijeg društva više neće biti moguća, cilj i vizija će putem postati nešto drugo.
Zoran Pusić
04.11.2015.
Iz uvodnog izlaganja Zorana Pusića na konferenciji "Dayton i zemlje Zapadnog Balkana dvadeset godina poslije. Što dalje?", koja je održana u Zagreb, 29. listopada 2015: Moglo bi se reći da je današnji odnos međunarodne zajednice prema BiH na određeni način parafraziran u naslovu ove konferencije. Što dalje, samo s uskličnikom, a ne s upitnikom. Maknuti se što dalje od tog mjesta loše savjesti međunarodne zajednice.
Ilija Đurović, Podgorica
03.11.2015.
Crna Gora, zemljica u kojoj sam rođen, politički je snuff u kojem se čitav ekonomski-društveni-politički sistem ubija pred očima posmatrača koji na to ne reaguju, ili u tome uživaju. Želio bih iskoristiti mogućnosti interneta da policijski sistem svoje zemlje predstavim u najgorem mogućem svjetlu, izvan njenih granica. Ukratko, prava mala izdaja.
Vladimir Cvijanović
16.10.2015.
Junckerov plan će zasigurno pomoći da se socio-ekonomski problemi donekle prevladaju, ali način na koji je posložen te njegova veličina sugeriraju da ne nudi potpuno rješenje za ekonomske boljke EU-a niti pak pojedinih zemalja članica.
Dejan Jović
09.10.2015.
Nova Europa, ako i ostane povezana nekim institucionalnim okvirom, bit će Europa ravnoteže snaga, u kojoj će velike sile imati glavnu riječ – a male države će biti samo njihovi klijenti. Bit će to jedna sasvim drukčija Europa od one koju smo imali od 1989. do danas.
Marinko Čulić
24.09.2015.
U približno istoj mjeri kao kod evropskih štediša i evropskih bankara, interesi u pogledu arapskog svijeta jasno su razgraničeni logikom jednih koji imaju puno i htjeli bi još više, i drugih koji imaju malo i htjelo bi im se i to uzeti. Jedina je razlika što Arapi nisu imali nekog svog "lalovca" da uleti i napravi red.
Kristina Olujić
23.09.2015.
Idućih bi godina daleko veći broj ljudi iz opustošenih zemalja Azije i Afrike mogao krenuti na Zapad. Koji bi morao biti dugoročni pristup EU-a rješavanju problema izbjeglištva? Kako komentirate politiku koju je službna Slovenija primijenila prema izbjeglicama? Na H-Alterova pitanja odgovaraju slovenski intelektualci, aktivisti, političari i muzičari: Rastko Močnik, Neža Kogovšek Šalamon, Robert Botteri, Grega Tomc, Luka Mesec, Zoran Predin i Marko Brecelj.