Aktivisti inicijative Ne da(vi)mo Beograd, koji se protive kontroverznom projektu Beograd na vodi, postavili su ispred Skupštine Srbije veliku žutu patku, kako bi upozorili na štetnost i protuustavnost prijedloga zakona koji bi omogućio posebne postupke eksproprijacije radi realizacije ovog projekta. Njihovo priopćenje donosimo u cijelosti:
Umesto da se novac građana Srbije koristi za ujednačen razvoj zemlje, nudi nam se nedostupna luksuzna zona u centru Beograda. Umesto da ulažemo u obrazovanje, zdravstvo i proizvodnju, gradimo butike za Luj Viton torbice"Jedna patka je danas stigla do stepenica Narodne skupštine Republike Srbije. Druga patka je ušla u Narodnu skupštinu u formi Predloga zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole radi realizacije projekta izgradnje Beograd na vodi. Pozivamo narodne poslanike da se usprotive ovoj prevari i odbace lex specialis. Predlog zakona je protivustavan i društveno poguban, a sam projekat Beograd na vodi šarena laža koja nas već skupo košta. Ukoliko se sa njim nastavi, dobit neće doći, a naš trošak će se samo povećavati.
Eksproprijacija zarad izgradnje isključivo komercijalnog projekta koji se ne obazire na potrebe građana Srbije i suspenzija zakonodavstva za potrebe investitora je kapitulacija javnog interesa i države. Državni i gradski promoteri projekta ovu prevaru lažno predstavljaju kao izbor između trošnih udžerica i napretka. Ali nema nikakvog napretka u izgradnji luksuzne zone parama građana Srbije za profit koji je namenjen međunarodnoj korporaciji.
Cenu pristajanja na ovakav razvoj već papreno plaćaju, i godinama koje dolaze plaćaće, građani cele Srbije, od čijih para se izvode radovi na raščišćavanju terena u vrednosti od barem miljardu evra. Umesto da se novac građana Srbije koristi za ujednačen razvoj zemlje, nudi nam se nedostupna luksuzna zona u centru Beograda. Umesto da ulažemo u obrazovanje, zdravstvo i proizvodnju, gradimo butike za Luj Viton torbice.
Alternativa državno subvencionisanom luksuzu za odabrane nisu trošne udžerice nego odgovoran i održiv razvoj čitave zemlje. Alternativa hitnom postupku nije usvajanje lex specialisa u redovnoj proceduri već pravičan i jednak zakon za sve. Alternativa nasilju nad planskim dokumentima nije konzervacija starih vagona, nego uključivanje čitave zajednice, i potreba i želja građana, u planiranje razvoja grada."