I iz aviona se vidi da jedino na ovakvom skupu izmirenih bivših ratnih protivnika, kakav će 20. ožujka biti održan na Brdu kod Kranja, može biti proglašen kraj Jugoslavije i početak nove suradnje na drukčijim regionalnim osnovama. Ne vide to, doduše, ni mnogi koji će se tada naći za zajedničkim stolom, jer su se proteklih godina junačili u međusobnim svađama.
Projekt „&TD u rezidenciji" ima dvojaku ulogu, s jedne strane njegovanje i poticanje stvaralaštva mladih hrvatskih umjetnika i njihovo predstavljanje na Europskoj sceni ali i dotok, umrežavanje, suradnja i razmjena iskustva mladih regionalnih te europskih umjetnika sa zagrebačkom umjetničkom scenom.
Projekt se radi u suradnji s europskom mrežom APAP (Advancing Performing Arts Project) koja broji jedanaest zemalja članica i petnaest europskih organizacija iz Austrije, Belgije, Francuske, Hrvatske, Italije, Norveške, Njemačke, Poljske, Portugala, Rumunjske, Slovenije, Španjolske i Njemačke.
Projekt se nastavlja na programsku liniju Edukultura SC, EDU&TD i LAB&TD odnosno edukativno istraživačke programe Kulture SC-a koji ovim projektom formaliziraju svoje međunarodne suradnje i stvaraju jedan jedinstveni program koji će se baviti ne samo međugradskim, međužupanijskim i međunarodnim suradnjama, razmjenama te gostovanjima već i povezivanjem više disciplina, studenata, umjetnika te stručnjaka iz raznih područja i zemalja u zajedničkom radu na projektima.
Discipline koje primamo: kazalište, ples, pantomima, multimedija (radio, net art i internet projekti), multidisciplinarni projekti
Trajanje rezidencije: jedan tjedan do mjesec dana
Hrvatske rezidencije osiguravaju: prostor za probe u Studentskom centru, smještaj u studentskom domu, tehničku i administrativnu podršku.
Natječaj za hrvatske rezidencije otvoren je non stop.
Međunarodne rezidencije osiguravaju: putne troškove, dnevnice, smještaj, prostor za probe, tehnička i administrativna podrška.
Natječaj za međunarodne rezidencije čiji projekti se uvijek moraju referirati na zadanu rezidencijalnu temu otvoren je do listopada, 2009.godine.
Ideja projekta dolazi iz razumijevanja i dosadašnjeg iskustva Kulture promjene SC-a i Teatra &TD da mladi, nadolazeći autori zahtijevaju veću podršku umjetničkih struktura, prostor i vrijeme za istraživanje koji ne bi trebao biti uvjetovan komercijalnim zahtjevima tržišta te da njihove kreacije zahtijevaju međusobno povezanu mrežu kazališnih i performativnih organizacija i institucija.
Projekt &TD u rezidenciji postaje tako multikulturalna platforma gdje je moguće surađivati na regionalnom i/ili međunarodnom nivou, njegujući i podržavajući različite umjetnike u njihovim individualnim umjetničkim stremljenjima te predstavljati njihov rad u različitim zemljama i kulturalnim kontekstima. Mreža različitih kazališta, različite publike i različitih lokalnih karakteristika omogućava mladim umjetnicima da urone u istraživanje esencijalnih značajki današnje Europe.
Udruživanjem snaga različitih organizacija iz raznih europskih zemalja rađa se mogućnost veće podrške mladih perspektivnih autora da produciraju ali i predstave svoj rad ne samo u Hrvatskoj već i diljem Europe.
Okrugli stolovi „Grass root iskustva izgradnje mira", 22.3.2010. u ponedjeljak od 11h - 14h i „Sigurnosne politike izgradnje mira u zemljama bivše Jugoslavije", 8.4.2010. u četvrtak, 11h - 14h održat će se u prostoru Kuće ljudskih prava u Zagrebu
Prijave traju do 22.3.,a broj polaznika je ograničen na 10
Transparency International Hrvatska poziva sve zainteresirane nevladine udruge da sudjeluju u radionici o kvalitetnijoj primjeni Zakona o pravu na pristup informacijama
Nezavisna web-knjižara Bookmark.hr otvara natječaj za najbolje recenzije
This will be a 2 part course (5 days in April and 5 days in June), successful completion of which will lead to a "Permaculture Design Certificate".
Dodaj komentar