Regata je dio kampanje Naše rijeke, naše blago kojom WWF kontinuirano upozorava na najveće prijetnje hrvatskim rijekama, posebice na izgradnju malih hidroelektrana, koje se predstavljaju kao projekti s malim utjecajem na prirodu.
U realnosti male HPP mogu imati iste štetne utjecaje na prirodu i rijeku kao i velike. Zbog njih dolazi do promjene protoka vode, betonizacije korita i obala rijeke, pregrađivanja toka, rušenja sedrenih barijera i sl. Kako su male hidroelektrane većinom građene na teško dostupnim područjima, svaki tip građevinske intervencije zasigurno bi imao nepopravljive posljedice na rijeku, njen živi svijet i prirodnost okoliša.
Prvi dan regate udruge su željele skrenuti pažnju na rijeku Dravu, čiji tok u Hrvatskoj predstavlja jednu od posljednjih dionica prirodnih rijeka u Europi, a kojeg ugrožava planirana izgradnja HE Molve. Veslanju na rijeci Dravi pridružilo se više od 50 kajakaša iz Hrvatske i regije, a večernji događaj River Blues i koncert u Rafting klubu Matis posjetilo je više od 100 građana.
"Kao i na svaku akciju Rafting klub Matis vrlo rado se odazvao pozivu WWF-a. Bitno nam je očuvati rijeku Dravu da ostane u prirodnom obliku da bude u ovom toku i za buduće generacije. Kroz različite aktivnosti poput Dravanture, Big Jumpa i Zimskog spusta, potičemo mlade da borave više vremena u prirodi i na rijekama. Nas klub ima 60 članova koji djeluju kroz vise sekcija, natjecateljsku, rekreativnu, sekciju zaštite i spašavanja. Dugi niz godina uspješno surađujemo s WWF-om te ovom akcijom želimo osvijestiti javnost o važnosti i vrijednosti naših rijeka, ali i naše Drave, našeg blaga", rekao je Nikola Želimorski, predstavnik Rafting kluba Matis.
Danas se regata WWF-a seli na rijeku Kupu, gdje će pored veslanja u 19:00 sati u Kaštel Zrinski (Brod na Kupi) organizirati i okrugli stol Budućnost Kupe na kojem će o mHE Ilovac i drugim hidroelektranama govoriti:
- Davorin Klobučar iz udruge Kupa
- Denis Frančišković iz Eko Pan
- Irma Popović Dujmović iz WWF Adrije
WWF Adria je kao dio kampanje pokrenula i peticiju za spas rijeke Krupe usmjerenu prema Ministarstvu zaštite okoliša i energetike i Zadarskoj županiji. Kanjon rijeke Krupe treba se izuzeti iz svih oblika korištenja u hidroenergetske svrhe na ovoj samo sedam kilometara dugoj rijeci!
Cijeli program možete vidjeti na facebook stranici WWF Adrije, a svakodnevnu akciju pratiti na službenom facebook događaju kampanje Naše rijeke, naše blago! – Veslajmo za naše rijeke.