“Čak 20 milijuna žena koje žive u EU-u nema pristup sigurnom i legalnom pobačaju. U nekim zemljama Unije žene i danas umiru zbog zabrane pobačaja na zahtjev, ili zbog nedostupnosti moraju koristiti alternativne načine osiguranja zdravstvene skrbi”, upozorava europska inicijativa My voice, my choice kojoj je cilj prikupiti milijun potpisa u sedam država, između ostalog i Hrvatskoj, do izbora za Europski parlament. Cilj je osigurati da svi u Europskoj uniji imaju pristup sigurnom pobačaju, bez obzira tko su i odakle dolaze.
“Čak 20 milijuna žena u Europi nema pristup sigurnom i legalnom pobačaju. U nekim zemljama Europske unije žene i danas umiru radi zabrane pobačaja na zahtjev, ili radi nedostupnosti moraju koristiti alternativne načine osiguranja zdravstvene skrbi”, upozorava europska inicijativa My voice, my choice.
Inicijativi koju je pokrenuo slovenski Institut 8. mart, pridružilo se čak 18 organizacija iz 9 zemalja EU te zasad obuhvaća predstavnike Slovenije, Španjolske, Finske, Poljske, Irske, Francuske, Austrije, Italije i sada Hrvatske. Njihovi zahtjevi su, kako ističu jednostavni, žele da svi u Europskoj Uniji imaju pristup sigurnom pobačaju, bez obzira tko su i odakle dolaze, a do cilja žele doći korištenjem mehanizma Europske komisije, Europske građanske inicijative.
Ukoliko uspije prikupiti milijun potpisa iz najmanje sedam, ova Europska građanska inicijativa dobit će mogućnost predstaviti svoj zahtjev Europskoj komisiji i EU Parlamentu. Cilj im je prikupiti dovoljan broj potpisa do EU izbora, kako bi novi sastav Europskog parlamenta mogao odlučiti o ovoj inicijativi na samom početku svog mandata.
“Korištenjem ove mogućnosti zahtijevamo da EU donese zakonodavstvo kojim bi se stvorio financijski mehanizam koji pomaže državama članicama koje se dobrovoljno pridruže politici osiguranja pristupa zdravstvenoj usluzi, odnosno pobačaju na zahtjev svim ženama kojima je potreban”, rekla je Tanja Matijašević iz Instituta 8. Mart, organizacije koja koordinira inicijativu na europskoj razini, na konferenciji za medije održanoj u Rijeci prošloga tjedna.
Ističu da se njihov prijedlog ne bavi nacionalnim zakonima država članica već zahtijeva da Komisija upotrijebi svoje nadležnosti kako bi osigurala da države članice pružaju zdravstvene usluge i zaštite ljudsko zdravlje i reproduktivna prava. Žene iz Poljske i Malte i danas umiru radi nedostupnosti pobačaja, a u mnogim područjima Europe, poput Italije i Španjolske, pobačaj nije dostupan zbog nedostatka pružatelja usluga. Iz Instituta su istaknuli i Hrvatsku kao jednu od zemalja EU s lošim politikama. U Austriji i Hrvatskoj žene se suočavaju s financijskim preprekama koje im onemogućuju pristup pobačaju jer nije besplatan.
„Zbog netransparentnosti se ne zna točan broj ustanova koje ne vrše pobačaj u Hrvatskoj i stoga je nemoguće znati kakva je stvarna situacija na terenu. No, u 2022. godini 207 građanki RH je profesionalnu uslugu pobačaja na zahtjev moralo potražiti u Brežicama u Sloveniji.
Godinama već pokušavamo napraviti nešto u Hrvatskoj, sada je prilika da utječemo na to da žene ipak mogu svoje pravo ostvariti bilo gdje. Glavni utjecaj ove inicijative može biti taj da Europa jasno pošalje poruku da je ovo pitanje bitno i da se mora rješavati. Nadamo se da će Hrvatska prepoznati tu poruku i krenuti u pravom smjeru vezano uz pravo na pobačaj“, ističe Marija Trcol iz hrvatske inicijative.
Inicijativa čeka službeni odgovor od Europske komisije, a kako nisu tražili nadopune u zakonskom roku, pitanje je dana kada će biti odobrena. Tada kreće skupljanje potpisa. Inicijativa će se moći podržati potpisom online, a u Hrvatskoj će se skupljati potpisi i uživo, zasad sigurno u Zagrebu, Rijeci i Splitu.
Kolika je potreba za promjenom smjera u Hrvatskoj govore i podaci da ni druge stvari vezano uz pitanja ženskog zdravlja ne funkcioniraju pa je tako prema podacima Europskog kontracepcijskog atlasa Hrvatska na niskom 35 mjestu od 46 zemalja. I sama prevencija neželjenih trudnoća u Hrvatskoj veliki problem.
Iz Hrvatske u ovoj inicijativi sudjeluju Centar za građanske inicijative, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje – CESI, Udruga roditelji u akciji – RODA, Dugine obitelji, Domine, Lana Bobić i Dunja Bonacci Skenderović te Pariter i Zaklada SOLIDARNA.
„Sva ljudska prava bi se trebala poštivati u svim državama članicama, a ovo je jedno od temeljnih prava. Neprihvatljivo je da žene nemaju pravo na izbor ili ga imaju samo deklarativno. Svjetska zdravstvena organizacija je objavila kako je tamo gdje je pobačaj zabranjen veća smrtnost žena ili su veće posljedice za zdravlje žena“, zaključuje Trcol.
„Pravo na pobačaj je ljudsko pravo, a pristup njemu temeljna zdravstvena zaštita”, naglašavaju iz inicijative te pozivaju sve građane i građanke da ih podrže potpisom.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih. Projekt Udruge za nezavisnu medijsku kulturu „Promoviranje Povelje Europske unije o temeljnim pravima na H-Alter-u“ sufinanciran je sredstvima Europske unije u okviru Programa Impact4Values.