“Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici!”, poručeno je sa sedmog Noćnog marša u Zagrebu, najvećeg prosvjeda za prava žena u Hrvatskoj, koji organizira Feministički kolektiv fAKTIV.
Deset tisuća ljudi večeras je marširalo centrom Zagreba ističući kako žene odbijaju nositi teret krize i inflacije, raspadanja obrazovnog i zdravstvenog sustava, brige za kućanstvo isključivo na svojim leđima.
“Naš otpor uvijek je dvostruk: gradimo štrajk na ulicama, ali ga započinjemo u našim domovima. I to zato što je naš rad neprekidan – prije i nakon odlaska na posao kuhamo i peremo, peglamo, brinemo o djeci, njegujemo starije i bolesne, krpamo kućanske budžete. Danas govorimo dosta: ne pristajemo na ucjene nevidljivog neplaćenog rada i njegova umora zbog kojeg nemamo vremena za sebe. Marširajmo prema feminističkom štrajku, štrajku koji će se s radnih mjesta preliti na ulice i ući u kuhinje, štrajku kojim možemo prkositi moćnima i zbijati redove sa slabijima”, poručile su organizatorice.
I ove godine tisuće su marširale za besplatan i dostupan pobačaj, za sustav javnog zdravstva koji neće dopuštati da tržište, crkva, karijerizam i kadroviranje u bolnicama zatiru pravo žena na reproduktivno zdravlje. “Sve dok pobačaj košta kao minimalna plaća, dok se radnice tjera u dugove kako bi ga obavile, dok se pacijentice šalje da šetaju od šaltera do šaltera, od bolnice do bolnice u potrazi za nekom koja im neće uskratiti pravo na zdravlje, pobačaj u Hrvatskoj nije dostupan. Dokle god ginekolozi imaju pravo ne raditi svoj posao, pobačaj nije dostupan. Dokle god žene na pobačaj idu preko granice, pobačaj nije dostupan. Sve dok hodači, molitelji i klerikalne organizacije utječu na odluke o reproduktivnom zdravlju, pobačaj u Hrvatskoj nije i neće biti dostupan”, kazale su.
Ovaj osmi mart posvetile su i svim borbama protiv nasilja, posebno ističući kako privatna sfera doma, braka i obitelji za mnoge žene nije takozvano sigurno mjesto, već mjesto u kojem ih se prečesto izlaže prijetnjama, prisilama i premlaćivanju. Riječ je o nasilju u koje sustav rijetko intervenira jer opstaje na ženskoj brizi, skrbi, dakle, reproduktivnom radu na kojima počiva ovakva obitelj.
“Naš rad, naše zdravlje, naši domovi i naši životi politička su pitanja, a političku odluku da živimo bez straha uzimamo u svoje ruke”, zaključile su iz fAKTIVa.