Ana Sršen, predsjednica Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije (UAZ) i četverostruka paraolimpijka: „U Hrvatskoj se osobe s amputacijom još ne mogu opskrbiti mikroprocesorskim komponentama uz objašnjenje da su skupa, a bioničke komponente nitko ni ne spominje. Tako smo najčešće svedeni na mehanička pomagala koja su u nekih slučajevima zadnji put uvrštavana na listu HZZO-a prije više od 20 godina. Nitko ne uzima u obzir da je život sa zastarjelom protezom daleko skuplji za zdravstveni sustav i društvo u cijelosti.“
Ako ste osoba s amputacijom, u Slovačkoj i Češkoj imate mogućnost opskrbe s bioničkim komponentama tj. pomagala pokreće moždana aktivnost. Potrebno je mišljenje od tri različita doktora specijalista te sam korisnik mora biti aktivan i zaposlen. Dodatna olakotna okolnost je ako osoba ima djecu. I zemlje u okruženju su nerijetko ispred nas. Tako se u Makedoniji na listi njihovog zdravstvenog osiguranja već neko vrijeme nalazi mikroprocesorsko koljeno. Ovo su samo neki od podataka o načinima opskrbe ortopedskim pomagala u nekim europskim zemljama koje je Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije (UAZ) u suradnji s partnerima prikupila prije ljeta. Zaključak ovog istraživanja je da je Hrvatska na samom dnu opskrbe s protezama. Cilj rada udruge je upravo promijeniti ovu činjenicu da osobe s amputacijom u Hrvatskoj koriste odavno zastarjela pomagala.
„Medicinsku rehabilitaciju nužno mora pratiti adekvatna psihološka i socijalna rehabilitacija, po biopsihosocijalnom modelu, kako bi se ostvario konačni cilj rehabilitacije, a to je uspješna reintegracija osobe u život sa stilom koji je što sličniji onom koji je prethodio amputaciji. Dok je u EU to standard, u Hrvatskoj to nažalost nije slučaj. Kod nas se osobe s amputacijom još ne mogu opskrbiti ni takvim mikroprocesorskim komponentama kao na primjer u Makedoniji uz objašnjenje da su skupa, a bioničke komponente nitko ni ne spominje“, kaže Ana Sršen, predsjednica Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije (UAZ) i četverostruka paraolimpijka.
Osobe s amputacijom su najčešće prisiljene koristiti mehanička pomagala koja su u nekih slučajevima zadnji put uvrštavana na listu HZZO-a prije više od 20 godina.
„Nitko ne uzima u obzir da je život s zastarjelom protezom daleko skuplji za zdravstveni sustav i društvo u cijelosti. Naime, uvrštavanjem modernih pomagala na listu se dugoročno utječe na smanjenje troškova rehabilitacije te mogućnost sekundarnih oboljenja ili ozljeda. Na taj način se ostvaruju uštede za zdravstveni sustav. Uz to te su osobe aktivnije, povećava se njihova radna sposobnost i ako se zaposle više nisu trošak za društvo već ujedno pune proračun“, navodi Sršen.
Zastarjela pomagala onemogućavaju osobama s amputacijom život na kakav smo mi ostali navikli. Ukoliko su nezaposleni, prijeti im opasnost da će to i ostati. Ako su zaposlene, te osobe su po iskustvima članova udruge prisiljene biti više dana na bolovanju. Za roditelje to znači da manje aktivnog vremena provode sa svojom djecom, a za djecu s amputacijom udova da moraju koristiti pomagača u nastavi. Tu su i nemogućnost sudjelovanja u sportsko rekreativnim aktivnostima, sjedilački način života koji vodi u pretilost pa bolest, financijsko iscrpljivanje obitelji zbog nadoplate za suvremenija pomagala, opterećenje za zdravstveni sustav zbog lošeg hoda, sjedilačkog života, smanjene tjelesne aktivnosti…
Jedan od ciljeva Udruge UAZ je upravo potaknuti tjelesnu aktivnost svojih članova te zato organiziraju događanjem Trkački kamp START koji će se održati 3. i 4. rujna u Zagrebu. Osobama s amputacijom kroz mogućnost probe raznih pomagala, imat će priliku proći školu trčanja i vođene treninge pod vodstvom kondicijskog trenera Marija Mlinarića.
Ovo je već treći ovakav kampa, a iz UAZ-a su do sada za svoje članove organizirali plivanje, plesnu školu za amputirane u suradnji s Markom Mrkićem, tjelovježbu i školu hodanja u Zavodu za ortopedska pomagala i rehabilitaciju, inovacije u protetici i rehabilitaciji…
„Prije pandemije u suradnji s Grawe Hrvatska kupili smo šest sportskih proteza za djecu i mlade kako bi im omogućili da sudjeluju u nastavi TZK i bave se sportsko rekreativnim aktivnostima. Pozivamo roditelje djece s oštećenjem donjih udova, a koji bi željeli koristiti takva pomagala da nam se jave u Udrugu“, kaže Sršen.
No, bavljenje sportom često zahtijeva dodatne troškove za osobe s amputacijom. Svi koji žele imati ortopedska pomagala sportske namjene moraju ih sami financirati.
„Cijena je ovisna o tome da li se radi o natkoljenskoj ili potkoljenskoj protezi , od 50 do 100 000 kn. Za neke sportove kao plivanje osobi ne treba proteza, ali za sve atletske discipline ona je potrebna, kao i za stolni tenis. Za košarku u kolicima potrebna su sportska kolica koja koštaju oko 60 000 kn. Izostanak ortopedskih pomagala sportske namjene nerijetko je prepreka za uključivanje u sportsko rekreativne aktivnosti za mnoge osobe s invaliditetom“, navodi Sršen koju je osobno kada je ostala bez noge kao trinaestogodišnja djevojčica, jako pogodilo to što više neće moći više trčati.
„Obećala sam samoj sebi da ću jednog dana trčati. To mi je dalo ideju da u suradnji s Ottobock Adria 2018. napravimo prvi Trkački kamp Start kako bi omogućili osobama s amputacijom da barem na jedan dan potrče. Trčanje i hodanje sa sportskim protezama daje osjećaj pokretljivosti kakve ne možemo iskusiti na protezama koje svakodnevno koristimo. Kroz kasnije kampove uključili su se i Bauerfeind i Össur te ostali prijatelji udruge“, kaže.
Ortopedska pomagala bi trebala moći nadomjestiti nedostatak ekstremiteta i zato je važno da opskrba pomagalima za osobe s amputacijom prati inovacije u toj industriji, jer se jedino na taj način može napraviti inkluzija u društvo određenog broja ljudi, smatraju u udruzi.
„S lošim pomagalima osoba s amputacijom je trošak zajednici, a s pomagalom koje odgovara njegovim potrebama doprinosi zajednici“, zaključuje Sršen.
Trkački kamp: Sport za sve
Na Trkačkom kampu koji udruga UAZ organizira početkom rujna u Zagrebu sudjelovat će dvadesetak osoba s amputacijama donjih ekstremiteta. U subotu, 3. rujna, oni će isprobavati protetička pomagala uz nadzor ortopedskih tehničara te vježbati u dvorani s kineziologom, a u nedjelju, 4. Rujna, od 10 do 12 sati će na sportskom poligonu na Jarunu (košarkaško igralište kod Malog jezera) primijeniti naučeno. Iz udruge UAZ kažu kako ovim događanjem žele motivirate osobe s invaliditetom, ali i osobe koje nemaju fizičke poteškoće, da budu aktivnije i bave se sportom te tako na konkretan način brinu o svojem zdravlju.
“Osobe koje imaju određenu amputaciju moraju znatno više trenirati od prosječnih zdravih osoba. Trening je spoj funkcionalne i motoričke sposobnosti što u slučaju amputacije nije nimalo jednostavno. Za mene su ti ljudi heroji i iznimno mi je drago što ću i ove godine imati priliku motivirati ljude na bavljenje fizičkom aktivnošću. Ovo će biti odličan spoj sporta uz druženje i pozitivnu energiju, a cilj je da svi počnemo cijeniti svoje zdravlje te da nam zdrav život postane navika”, prenose u priopćenju izjavu Marija Mlinarića, trenera koji će voditi ovogodišnji kamp.
Jedan od polaznika ovogodišnjeg Trkačkog kampa bit će i Marko Uležić iz Pule, već dokazani atletičar s amputacijom.
“Volim motivirati ljude i sretan sam što mogu nastupiti na ovogodišnjem Trkačkom kampu i pokazati da je život ljepši uz sport. Smatram da prema svim događanjima u životu, ma kakva god bila, treba imati pozitivan stav. Ja sam sebe našao u sportu i poslu medicinskog tehničara u bolnici kroz koji motiviram pacijente i pokazujem im svojim primjerom da se poteškoće mogu prevazići. Uz to cijeli se život bavim sportom i to je za mene ispušni ventil. Oprobao sam se u rukometu, bacanju koplja, ronjenju i drugom, a od prošle godine moj je cilj nastup na 100 i 200 metara na POI u Parizu 2024. Neki su me čudno gledali kada sam postavio taj cilj, ali evo godinu dana poslije imam najbolje rezultate u Hrvatskoj i planiram ih još poboljšati”, istaknuo je Uležić.
U Hrvatskoj inače ima više od 600.000 osoba s invaliditetom, a izrazito mali postotak njih se rekreacijski bavi sportom, daleko manji nego u zapadnim zemljama. Iz udruge pozivaju sve građane da se aktivno ili kao gledatelji uključe u događaje na Jarunu.
UAZ: Gotovo deset borbe za kvalitetniji život osoba s amputacijom
Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i zagrebačke županije (UAZ) osnovana je prije više od devet godina. Nastala je sa zajedničkom potrebom osoba s amputacijom udova, koje su sporadično bile učlanjene u ostale srodne udruge, da se povežu i potpuno integriraju u sve aspekte društvene zajednice te da postanu relevantni čimbenici razvoja društva. U Republici Hrvatskoj registrirano je 512 027 osoba s invaliditetom (podaci HZZJZ od 31.03.2014.) od čega je 4,3% s amputacijom na gornjim i 8,3% na donjim udovima. U Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji je 120 733 osoba s invaliditetom, od čega 3,4% s amputacijom na gornjim i 7,3% na donjim udovima. (UAZ)
