Djeca jednog nižeg razreda u privatnoj osnovnoj školi Epoha u Zagrebu trpe konstantno fizičko nasilje od jednog vršnjaka, a ravnateljica škole Lea Brezar, unatoč pismenim i usmenim prijavama roditelja, tri mjeseca nije nadležnim institucijama prijavila vršnjačko nasilje. Na vidjelo je izašlo da se ravnateljica predstavlja kao psihologinja premda to nije, da je kao nastavnicu zaposlila svoju kćer koja je na prvoj godini studija, da škola njeguje “waldrofski” PR, ali ništa više od toga…
Po navodima roditelja djeteta koje je podnosilo vršnjačko nasilje u privatnoj osnovnoj školi Epoha u Zagrebu, a koji su kontaktirali H-Alterovu redakciju, sva djeca jednog nižeg razreda trpe konstantno fizičko nasilje od jednog vršnjaka (gušenje, udaranje, čupanje kose, rušenje na pod, uz fizičke posljedice poput rana i modrica), a ravnateljica škole Lea Brezar, unatoč pismenim i usmenim prijavama roditelja, tri mjeseca nije prijavila vršnjačko nasilje nadležnim institucijama iako je na to zakonski primorana s obzirom na članak 132. Obiteljskog zakona i Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima. Javili smo se Lei Brezar za izjavu, no odbila ju je dati.
Naznaka neodgovornosti, tvrde roditelji, bilo je i prije ovog slučaja. Naime, Epoha gradi svoj image i privlači roditelje frazom “inspirirani Waldorfom”, školom poznatom po alternativnim metodama podučavanja poput vrtlarenja, rada u epohama i slično, no početkom školske godine ravnateljica Brezar je zabranila djeci igru u voćnjaku, a zatim učiteljica zabranjuje i penjanje po drveću. Osim rada u epohama, ističu roditelji, ne provodi se ništa slično waldorfskoj pedagogiji. Nakon što su se obratili ravnateljici, rečeno im je da se škola nikad nije ni predstavljala kao waldorfska, već da je naprosto “inspirirana Waldorfom”, ali na predstavljanju škole prije upisa pričalo se drugačije:
“Sastanak roditelja zainteresiranih za upis održan je u veljači 2021. godine, a osnivačice Lea Brezar i Renata Brekalo su gotovo cijeli sastanak govorile o waldorfskoj pedagogiji koja će se u školi provoditi. Na pitanja roditelja o konkretnim waldorfskim metodama i sadržaju kao što su ručni rad, euritmija, pokretna učionica, sviranje flaute, epohe i vrtlarenje odgovarale su potvrdno, da će se provoditi i biti uključene u program”, rekli su nam roditelji.
Na službenoj stranici Epohe za Leu Brezar je donedavno pisalo da je psihologinja, ali to je uklonjeno: “Brezar nije završila psihologiju te je zbog toga bila primorana maknuti tu titulu sa stranice škole, a pedagoginja škole Lucija Demović nije završila pedagogiju prema njenoj biografiji na Epohinoj stranici”. Neprofesionalnu i koruptivnu narav škole raskrinkava da je “engleski jezik predavala kći Lee Brezar, iako se radi o brucošici na prvoj godini anglistike”, ističu roditelji čiji je identitet, naravno, poznat H-Alterovoj redakciji.
“Nakon što nam Brezar odbija reći što je poduzela s obzirom na vršnjačko nasilje čak tri mjeseca od prve roditeljske prijave, sami podnosimo službenu prijavu Centru za socijalnu skrb i Agenciji za odgoj i obrazovanje. Prva roditeljska prijava ravnateljici za koju znamo stigla je 10. listopada 2021., a mi smo službeno prijavili slučaj 21. siječnja 2022. godine. Posebno dobru suradnju imali smo s Agencijom, čija je savjetnica u razgovoru s Brezar utvrdila da se ravnateljica ne može javnosti predstavljati kao psihologinja i bila je vidno iznenađena time što je kći Brezar predavala u školi iako nema uvjete za to. Na stranici je sada izbrisano da je Brezar psihologinja, a kći bez objašnjenja biva zamijenjena”, rekli su roditelji.
Neprijavljivanje vršnjačkog nasilja nadležnim tijelima pogađa i dijete koje je nasilno prema ostaloj djeci. Naime, takvom prijavom dijete koje vrši nasilje može dobiti asistenta u nastavi koji bi mu pomogao u ophođenju s drugom djecom i izvršavanju učeničkih obveza. Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi nalaže obrazovnim ustanovama da osiguraju stručni tretman učenika s problemima u ponašanju. Po članku 67. “Školske ustanove dužne su pratiti socijalne probleme i pojave u učenika te poduzimati mjere za otklanjanje njihovih uzroka i posljedica i zaštite prava učenika, u suradnji sa socijalnim službama”. Ako se vršnjačko nasilje ignorira, prava maloljetnih učenica i učenika koje vrše nasilje također su narušena te postaju žrtve sistemskog nasilja.
“Činjenica da je učiteljica otišla usred drugog polugodišta, o čemu je došla samo kratka pisana obavijest, govori koliko je iznutra također loše, i o jednostranoj komunikaciji i nepostojanju suradnje s roditeljima”, dodaju roditelji.
Kako bismo utvrdili gradivo, javili smo se Agenciji za odgoj i obrazovanje i Centru za socijalnu skrb s upitom koja je dužnost ravnatelja pri roditeljskoj prijavi vršnjačkog nasilja, a odgovori su bili jednoznačni:
“Ravnatelj škole treba obavljati svoju dužnost u skladu sa svim pozitivnim propisima Republike Hrvatske. Pored svih zakona koji obvezuju ravnatelja škole u obavljaju njegove dužnosti od Zakona o odgoju i obrazovanja za osnovnu i srednju školu do Obiteljskog zakona, u slučaju pojave vršnjačkoga nasilja dužan je postupati po Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima te prema Pravilniku o načinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava nadležnim tijelima (Narodne novine, broj 132/13)”, odgovorila nam je Antonela Nižetić-Capaković iz Agencije za odgoj i obrazovanje.
“Sukladno Obiteljskom zakonu svatko je dužan prijaviti nadležnom centru za socijalnu skrb povredu djetetovih osobnih i imovinskih prava, a sud, centar za socijalnu skrb, roditelji i druge osobe ili ustanove socijalne skrbi, kojima je povjereno ostvarivanje skrbi o djetetu, dužni su međusobno surađivati i obavještavati se o poduzetim radnjama. Također je sukladno Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, obveza odgojno obrazovne ustanove poduzeti sve mjere da se nasilje zaustavi, obavijestiti roditelje ili zakonske zastupnike djeteta, provesti razgovor s djetetom koje je počinilo nasilničko ponašanje, te izvijestiti, između ostaloga, roditelje da je obveza odgojno obrazovne ustanove slučaj prijaviti nadležnom centru za socijalnu skrb, uredima državnih uprava, policiji ili državnom odvjetništvu. U opisanom slučaju proizlazi da odgojno obrazovna ustanova nije postupala sukladno propisima”, odgovorili su nam u Centru za socijalnu skrb.
S obzirom na navedeno, ne iznenađuje da je nastup ravnateljice Brezar u mailovima spram roditelja bio neugodan. Kako bismo bolje opisali situaciju, stavljamo je u vremenski kontekst kako nam ga prenose roditelji:
23. studenog 2021. dijete roditelja s kojima razgovaramo dolazi kući vidno uznemireno jer ga je vršnjak dugo vremena lovio po razredu, snažno udarao po glavi i nije htio prestati usprkos molbama. Nakon što roditelji prijavljuju slučaj, učiteljica šalje e-mail da su se djeca pomirila. Tijekom studenog i prosinca njihovo im dijete govori o natezanju, ruganju i drugim oblicima zlostavljanja koje isti vršnjak radi njemu i drugima, a zatim se povlači u sebe i sve manje komunicira s roditeljima.
22. prosinca 2021. otac drugog djeteta zove naše roditelje i govori im da je vidio kako je nasilno dijete ničim izazvano primilo njihovo dijete s leđa za vrat, zavrnuo njime i bacilo ga na pod. U razgovoru sa spomenutim ocem naši roditelji saznaju da su gotovo sva djeca bila izložena nekom obliku nasilja i da su roditelji o tome razgovarali sa školom. Kako bi osigurali sigurnost svoje djece i spriječili buduće nasilje, roditelji se udružuju i zajednički nastupaju prema školi, inzistirajući da se organizira kolektivni roditeljski sastanak 22. ili 23. prosinca. 2021., na kojem im ravnateljica mora reći što je poduzela po pitanju prijava, na što im Brezar odgovara da zbog poslovnih obveza može obaviti sastanak tek 10. siječnja 2022.
Kada su joj roditelji odgovorili da situaciju smatraju vrlo ozbiljnom i zahtijevaju saznati što je Brezar poduzela po tom pitanju s obzirom da je članak 132. Obiteljskog zakona i Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima zakonski uvjetuju da prijavi vršnjačko nasilje nadležnim službama, Brezar im odgovara prijetećim e-mailom:
“Poštovani roditelji,
mi fizički ne možemo odraditi ovaj sastanak prije 10.1.
Molim vas da ne generalizirate i brkate činjenice, već da se smirite i strpite do sastanka.
Ja nisam u Zagrebu, Lucija ima koronu. Renata bez stručnog tima ne može odraditi ovaj sastanak.
Sve sam vam to napisala još jučer.
Koliko god inzistirali mi danas i sutra ne možemo ništa.
Ukoliko ne prestanete s pritiskom škola će postupiti prema protokolu – i prema roditeljima.”
Iz navedenog e-maila uočavamo vrlo jasnu prijetnju roditeljima, iako u stvarnosti ne postoji zakonski protokol pomoću kojeg ravnatelj škole može postupiti prema roditeljima zbog “pritiska”. Prepušteni čekanju do 10. siječnja 2022., roditelji s kojima razgovaramo dobivaju individualni e-mail od ravnateljice 7. siječnja:
“Poštovani roditelji, draga x, dragi y
vezano za vaš zahtjev za sastankom – predlažemo individualni sastanak kako bismo raspravili o problemima koji vas muče a vezani su za odnose vašeg djeteta s djecom u razredu.
Naime, prema Zakonu o zaštiti podataka, rasprava na temu bilo čijeg djeteta ne smije biti predmet grupnog razgovora, stoga mijenjamo prvi dogovor u individualni razgovor.
Sastanak bi se održao u utorak 11. 1. u 16 h, s našim stručnim timom.
Molim Vas potvrdite dolazak.”
U razgovoru s drugim roditeljima, roditelji s kojima razgovaramo uviđaju da su svi dobili takav e-mail, kojeg tumače kao “podijeli pa vladaj” taktiku, te vraćaju komunikaciju u grupnu mailing listu. Pozivamo čitatelja da obrati pažnju na dio “kako bismo raspravili o problemima koji vas muče a vezani su za odnose vašeg djeteta s djecom u razredu” iz kojeg se očituje ravnateljičino prebacivanje odgovornosti na njihovo dijete, koje se po njoj ne zna ophoditi s ostalom djecom, umjesto da se uzrok problema vidi u nasilnom ponašanju drugog vršnjaka.
Roditelji u idućem e-mailu pitaju Brezar koji članak Zakona o zaštiti osobnih podataka onemogućava kolektivni roditeljski sastanak, na što im ona ne odgovara. Po navodima roditelja, Brezar se nije izjasnila što je učinila po pitanju prijava vršnjačkog nasilja, što daje naslutiti da nije napravila ništa.
Budući da se ravnateljica odbija izjasniti o prijavi, 21. siječnja 2022. roditelji Centru za socijalnu skrb i Agenciji za odgoj i obrazovanje upućuju prijavu o vršnjačkom nasilju u OŠ Epoha. 7. veljače najavljen je stručno-savjetodavni posjet školi zbog kojeg je, između ostalog, Brezar primorana maknuti sa službenih stranica škole to da je psihologinja, kao i zamijeniti svoju kćer koja je predavala engleski jezik, a prva je godina anglistike. Roditelji ističu da je suradnja s nadležnim službama bila iznimno profesionalna i potiču sve one kojima se događa slična situacija da učine isto.
U idućim tjednima bilo je nekoliko situacija u kojima su neki roditelji, dok su dovodili ili odvodili djecu u školu i iz škole te pomagali svojim voljenima odvezati tenisice, obući papuče i spremiti ih za učionicu, reagirali na nasilno ponašanje i neadekvatne reakcije prisutnih nastavnika, a taj je problem riješen autokratski – zabranom roditeljima pristupu školi.
Bez ikakve prethodne najave, roditeljima je stigao e-mail da više ne smiju ući u prostor škole:
“Poštovani i dragi roditelji,
S obzirom da je vrijeme prilagodbe na školu završilo s krajem prvog polugodišta, roditelji više ne trebaju dijete dopratiti do razreda.
Roditelje učenika koji dolaze na doručak molimo da djecu doprate do škole od 8:00 do 8:10. U 8:10 po djecu će na ulaz u školu doći dežurna učiteljica.
Svi ostali učenici trebaju doći oko 8:20 te će ih dežurni nastavnik odvesti u razrede. Tada učenicima ostaje dovoljno vremena da se pripreme za sat.
Škola se u 8:30 zaključava. Ova odluka također je korisna i za prevenciju kašnjenja učenika jer će ulazak biti moguć samo uz korištenje portafona.
Vrijeme dolaska po učenike također je potrebno planirati prema trajanju nastave te dolaziti isključivo u vrijeme pauze između satova, a o istome je potrebno obavijestiti učitelje i nastavnike.
Zbog vaše organizacije ovakav princip će vrijediti od ponedjeljka, 7.3.2022.
Za sva ostala pitanja stojim na raspolaganju.
Srdačan pozdrav!
Lucija Demović, Pedagog”
Nakon što su roditelji ipak ulazili zvoneći na portafon jer im je bilo nejasno kako doći po svoju djecu, tko će ih i kada dopratiti do izlaznih vrata, Demović im šalje e-mail u kojem tumači mjeru zabrane ulaza roditelja kao pedagoški poticaj djeci na samostalnost:
“Također molimo roditelje nižih razreda X da potiču svoju djecu na samostalni ulazak u školu bez pratnje ukoliko je to nakon 8:20h. Učiteljica nižih razreda će svakako u 8:20 h doći po svoj razred ispred škole.
Pomozite im da ostvare ulazak u školu sami, da se sami preobuku i nose svoje torbe, tako ih učite samostalnosti, sigurnosti i povjerenju u sebe.
Navedenu bismo odluku i praksu voljeli iskoristiti za razvijanje samopouzdanja djece, samoučinkovitosti te pozitivne percepcije o vlastitim kompetencijama.”
Zatim, škola bez najave i objašnjenja uvodi zaštitara:
“Poštovani i dragi roditelji,
Radi sigurnosti učenika i zaposlenika u školi, od ponedjeljka, 13.3.2022. na ulazu škole dočekat će vas zaštitar. Pravila o ulasku i izlasku vrijede prema odluci koju ovom prilikom prilažemo u e-mailu.
Za sve ostale upite, stojimo na raspolaganju.”
Nakon upita čemu zaštitar, Epoha objašnjava da su razlog upravo roditelji:
“Nakon nekoliko upita roditelja odlučili smo vam poslati objašnjenje takve odluke.
Nažalost nam se u posljednje vrijeme događa da odluke koja škola donosi manji broj roditelja ne prihvati u dobroj namjeri, što možemo i razumjeti, međutim oni se ne obrate nama u vodstvu škole, nego svoje nezadovoljstvo opetano izražavaju u školi pred djecom i nastavnicima.
Škola drži do toga da je otvorena za svaku vrstu komunikacije (razgovor, mail) i da se sve može dogovoriti u asertivnoj i ljubaznoj komunikaciji. Otvoreni smo za prijedloge i kompromise, ali nikako se ne slažemo s time da se svoje nezadovoljstvo izražava na način da se proziva nastavnike ili učenike zbog bilo kojeg razloga ili situacije prije početka nastave ili nakon nastave u prostoru škole.(napominjemo da se pod prostor škole i ubraja školsko dvorište)
S obzirom da je zadnja odluka o organizaciji jutarnjeg ulaska u školi ponovno rezultirala nepotrebnim uznemiravanjem djece i nastavnika, škola se odlučila unajmiti zaštitara da se takve neugodne situacije zaustave i adekvatno riješe.”
“Naše je dijete cijelo to vrijeme dolazilo kući vrlo utučeno i šutljivo, izgubilo je veselje koje ga je pratilo kroz sve prijašnje godine. Nedavno je čak uzvratilo udarac tom nasilnom djetetu i počelo se ponašati razdražljivo i kod kuće, koristeći ružne i agresivne izraze koje nikad prije nismo čuli, očito pod utjecajem dugotrajnog nasilja kojem je bilo izloženo u školi. U tom smo trenutku odlučili prestati slati svoje dijete u školu jer je postojala ozbiljna opasnost da se i ono pretvori u nasilnika iz potrebe da sebe zaštiti. Ono se nalazilo u društvenom okruženju u kojem je agresija jedini način preživljavanja”, rekli su nam roditelji.
Nakon što su javili ravnateljici što se događa, ona im je odgovorila:
“Kako smo vas već od siječnja ove godine pozivali nekoliko puta na razgovore sa stručnim timom na koje se niste željeli odazvati ponavljamo poziv da dođete u petak 8.4.2022. u 9:30 sati”
Podsjećamo da se roditelji nisu odazvali od siječnja jer su inzistirali na kolektivnom roditeljskom sastanku koji im nije omogućen te na odgovorima kako škola planira postupiti i što je poduzela u osiguranju temeljne sigurnosti djece u razredu. Međutim, ovoga puta su se odlučili odazvati, ali Brezar im dan prije sastanka odgovara:
“Javljamo vam da moramo sutrašnji sastanak otkazati zbog neodgodivih obveza. Također vas pismeno obavještavamo da nakon prijave koje ste izvršili prema Ministarstvu znanosti i obrazovanja i Centru za socijalnu skrb Zagreb nadležne institucije nisu ustanovile nasilje.
Prema Pravilniku o načinu postupanju odgojno obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštita prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava nadležnim tijelima postupili smo prema zakonskom protokolu te ovaj slučaj smatramo zaključenim.
Škola je obavezna izvoditi Školski preventivni program prema istom Pravilniku te će ga održavati tijekom svake nastavne godine te raditi sa svakom učenikom individualno na socio emocionalnim kompetencijama.”
Roditelji su od prosvjetne inspekcije isti dan dobili informaciju telefonom da je nadzor još uvijek u tijeku, što znači da odluka ili izvještaj od strane ministarstva još nije postojao. Nedugo nakon toga izvještaj stiže te je prosvjetna inspekcija utvrdila da su nadzorom utvrđeni propusti ravnatelja, učitelja i stručne službe Škole. Također, utvrđeno je iskazivanje agresivnosti djeteta prema ostalim učenicima, što znači da je Brezar u e-mailu pisala neistinu.
Obraćamo pažnju na stranicu Lee Brezar na kojoj dotična promovira svoje knjige o “pozitivnoj psihologiji”. Posebno gorak okus u ustima ostavlja veliki natpis na stranici: “Prije svega poduzetnica”, koji potencijalno objašnjava razlog dolaska do ovakve situacije.
Na stranici škole piše kako “odnos učitelj – roditelj osnažuju suradnja i podrška kroz zajednička događanja unutar škole, razgovori i radionice”. Međutim, roditelji su nam rekli da se “nije održao niti jedan roditeljski sastanak unutar 4 mjeseca te nisu predviđeni termini za roditeljske informacije”. Roditelji su ispisali svoje dijete iz škole, a dijele ovu priču kako se užas koji su proživjeli više nikome ne bi dogodio.