Plasman ESF+ na polovini programskog razdoblja 2021-2027: Broj zanemarenih slojeva društva u stalnom su porastu, ali je zato broj natječaja u padu. Razlozi su neshvatljivi, osim da netko već dugo i ozbiljno ne radi svoj posao.
Programsko razdoblje 2021-2027 ne donosi ništa novo i dobroga, barem što se tiče ESF-a plus, već se nastavlja neuspješan niz projektnog planiranja iz Programskog razdoblja 2014 -2020 za koji je provedena vanjska evaluacije iz koje je evidentno da je provedba ESF-a negativno utjecala na kvalitetu i društvene koristi projekata te održivosti OCD-a.
S datumom 14. svibnja 2024. na stranicama Europskog socijalnog fonda + do sada je objavljeno 10 natječaja. Da bismo pojasnili kako se raspodjeljuje novac i kako zapravo najvećim dijelom država financira samu sebe, očito je iz do sada objavljenih ESF+ natječajima. Dio ciljeva natječaja trebao bi se financirati sredstvima državnog proračuna, jer se radi o temeljnim socijalnim uslugama, poput brige o starim i nemoćnim osobama obuhvaćenim programom ZAŽELI, a nema ni logike da se iz ESF+ financiraju stipendije studentima slabijeg socio-imovinskog stanja.
Na petoj redovnog sjednici sedmog saziva Savjeta za razvoj civilnog društva Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike predstavilo je Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2021-2027, Europski socijalni fond plus, te iznose EU financiranja plus nacionalno sufinanciranje koje ukupno iznosi 2.207.966.996,00 eura.
TABELA OBJAVLJENIH NATJEČAJA DO 13.05.2024.g.
Prioriteti i iznosi po prioritetima:
(Iznosi predstavljeni na petoj redovnog sjednici sedmog saziva Savjeta za razvoj civilnog društva Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.)
- Inkluzivno tržište rada i poticanje zapošljavanja – 540.000.000
- Obrazovanje i cjeloživotno učenje – 559.000.000,00
- Socijalno uključivanje – 516.470.000,00
- Zdravstvo – 88.235.000
- Zapošljavanje mladih – 279.411.000,00
- Dječje siromaštvo – 123.000.000,00
- Socijalne inovacije – 33.684,00 Eura
- Materijalna deprivacija – 68.611,00 Eura
Ako izuzmemo ZAŽELI – prevenciju institucionalizacije država je do sada financirala svoje institucije i institucije JLS-a sa 164.400.000,00 Eura, ali to nije sve. U ovo nije uračunat ZAŽELI i iznosi kojima su nadalje financirane općine i gradovi u RH. Iz programa ZAŽELI gradovima, županijama i općinama odobreno je 225.436.500,00 Eura. A drugi dio je odobren kroz partnerstva s Crvenim križem, te kroz skupinu vjerskih organizacija, udruga, ustanova, što traži dodatnu analizu i raščlanjivanje.
Dakle, rezime ukupnog iznosa sredstava iz ESF+ državnim institucijama i ostalim pravnim osobama kojima su osnivači RH i JLS -a iznosi 432.027.000,00 Eura zaključno sa natječajima objavljenim do 14.svibnja 2024.
Iznos od 192.583.500,00 „povukle“ su udruge (među njima ima udruga širokog spektra koje nemaju veze sa socijalnim djelatnostima, ali su zbog programa ZAŽELI uvrstile u statut socijalnu djelatnost), vjerske zajednice, sindikati. Prvotno je za program ZAŽELI bilo namijenjeno samo 100.000.000,00 Eura po uhodanom principu „najbrži prst“, ali je kroz slijedeće tjedne program narastao na nevjerojatnih 469.670.500,00 Eura i na taj način gotovo financijski iscrpio prioritet Socijalno uključivanje.
Na ovaj način RH je dosada plasirao ukupno 624.610.500,00 Eura, pazeći da udruge na polovini programskog razdoblja 2021-2027. ne dobiju niti jedan Euro za programske aktivnosti definirane Sporazumom o partnerstvu RH i EK, osim ZAŽELI i to za jednu vrstu aktivnosti sa svim propisanim smjernicama od kojih nema odstupanja.
PROGRAM ZAŽELI – RASPORED SREDSTAVA ZAKLJUČNO SA 14.SVIBNJA 2024.
Ono što je veća tragedija u sustavu trošenja sredstava ESF+ jest da je prioritet Socijalno uključivanje praktički potrošen pošto je za cijeli prioritet izdvojeno 516.470.000,00 Eura (tako je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike na Petoj redovnoj sjednici sedmog saziva Savjeta za razvoj civilnog društva predstavilo podjelu fin. sredstava po temama). Dakle, potrošeno je 91% sredstava prioriteta Socijalnog uključivanja, a da pri tome nije dotaknuta nije jedna aktivnost namijenjena radu udruga kao što su Rad s udomiteljima i udomiteljskim obiteljima; Podrška korisnicima koji izlaze iz skrbi–stambeno zbrinjavanje i pomoć pri traženju zaposlenja • Aktivno uključivanje nezaposlenih pripadnika ranjivih skupina, posebno radno sposobnih korisnika prava iz sustava socijalne skrbi, dugotrajno nezaposlenih i osoba s invaliditetom (savjetovanja, prekvalifikacije/doškolovanja, poboljšanje radnih navika i socijalnih vještina) • Programi za integracije državljana trećih zemalja i migranata • Unaprjeđenje obrazovanja, zapošljavanja, pristupa kvalitetnim zdravstvenim uslugama i nesegregiranom stanovanju pripadnicima romske nacionalne manjine • Osnaživanje socijalne kohezije između romskog i većinskog stanovništva, itd.
OBJAVLJENI NATJEČAJI po 4 prioriteta:
TABELA OBJAVLJENIH NATJEČAJA PO PRIORITETIMA do 13.05.2024.
Ni evaluacija iz prethodnog programskog razdoblja 2014-2020 gdje je navedeno da se kroz ESF nije doprinijelo održivosti udruga, zapravo je pojednostavilo misaoni tok onih koji upravljaju ESF+, jer uskraćivanje novca i opterećenje birokratskim procedurama pokazalo se učinkovitim za smanjenje održivosti kvalitetnih udruga koje radeći u teškim uvjetima daju veliki doprinos u dijelovima RH gdje ne postoje temeljne socijalne usluge ili se pak bave temama koje se dotiču društveno nevidljivih skupina poput udomitelja, beskućnika, mladih koji izlaze iz alternativne skrbi, tražitelja azila i ostalih ranjivih skupina.
Pri tom sredstva namijenjena udrugama u Indikativnom godišnjem kalendaru natječaja i dalje plove iz prethodne u narednu godinu, pošto si “provedbeno tijelo”1 i “provedbeno tijelo”2 to mogu dopustiti, jer za sve propuste uredno primaju plaću, bez obzira da li su posao obavili na vrijeme. Pitanje je kako bi ljudi koji rade u PT-ima preživjeli tempo rada u poduzetništvu ili civilnom sektoru, gdje nema odmora i gdje se prilike ne smiju propustiti, jer propuštanje prilika dovodi do otkaza, čime se vjerojatno nitko od zaposlenika PT-ova previše ne zamara.
Uz to, da nije bilo ZAŽELI, RH ne bi do sredine programskog periodu uspjela plasirati ni 8% ESF+ sredstava. Sa ZAŽELI taj se postotak povećava na 28,29%, odnosno kroz ZAŽELI je plasirano 21,27% ESF+ sredstava.
Pretpostavimo da zaposlenik u privatnom postigne nedovoljne rezultate u predviđenom vremenskom periodu, vjerojatno bi bio smijenjen ili dobio otkaz.
PT1 i PT2 neće dijeliti otkaze svojim zaposlenicima, ali će zato dijeliti packe udrugama koje 25 i više godina kontinuirano rade na socijalnom uključivanju marginaliziranih skupina, promoviraju društveno važne teme odnosno pružaju socijalne usluge na onim područjima RH gdje ih nema.
Najbolji primjer „djelitelja packi“ za to je Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva koja je pokazala nisku razinu izvršne sposobnosti petljajući se u EU fondove. Program za izvještavanje im je katastrofalan, zaposlenici nedovoljno osposobljeni te dociraju udrugama sa prigovorima na ZNS-ove, a prigovori su ponekad u suprotnosti sa elementarnim znanjima i Zakonom o radu. Pri tom kašnjenja u obradi ZNS-a uništila bi svakog srednjeg poduzetnika da im je Zaklada PT-2. Dakle, Posrednička tijela ESF+(a) kontinuirano zaboravljaju da primaju svoje plaće zbog civilnog sektora u RH koji na leđima nosi velik društveni teret i brine se o zanemarenim slojevima društva. Broj zanemarenih slojeva društva u stalnom su porastu, ali je zato broj natječaja u padu. Razlozi su neshvatljivi, osim da netko već dugo i ozbiljno ne radi svoj posao.