Reakcije Hrvatske psihološke komore, Hrvatskog psihološkog društva i Hrvatske udruge socijalnih radnika prenosimo u cijelosti.
HPK-ovu reakciju potpisao je predsjednik Josip Lopižić:
“Poštovani glavni uredniče,
Obraćam Vam se u ime Hrvatskog psihološkog društva (HPD) s obzirom na nedavno objavljene članke na Vašem portalu iz serijala: „Sustav za zaštitu ili za zlostavljanje djece?“ novinarke Jelene Jindre, a koliko razumijemo, najavljuje se još članaka sličnog sadržaja pod parolom istraživačkog novinarstva.
Prema članku 5. statuta HPD-a, ciljevi HPD-a su: razvoj, promicanje i popularizacija svih grana teorijske i primijenjene psihologije; skrb o društvenom položaju i promidžbi psihologije kao struke; razvoj i promicanje znanosti, obrazovanja i cjeloživotnog učenja. Stoga osjećamo profesionalnu i moralnu dužnost reagirati na niz očigledno neistinitih, pristranih i maliciozno navedenih podataka, kojima se grubo i neutemeljeno narušava čast i ugled psihologije kao znanosti i struke, kao i pojedinih kolega psihologa, ali i pripadnika drugih struka s kojima interdisciplinarno surađujemo u području zaštite djece.
Čudi nas da se navedeno našlo baš na portalu H-Alter, koji inače promovira istinsko istraživačko novinarstvo i cijenjen je zbog nepristranosti u izvještavanju.
Prije svega, izneseni podatci o konferenciji „Separacija roditelja, otuđenje i oporavak djeteta: Razvoj standarda dobre prakse“, na kojoj je prisustvovao velik broj naših članova, sasvim sigurno ne odgovaraju realitetu. Prema povratnim informacijama naših članova, ali i kolega iz cijelog svijeta, uspješno je organizirana stručno i znanstveno vrijedna konferencija koja je privukla stotine zainteresiranih sudionika, a koju vaša novinarka nastoji kao laik prikazati u negativnom svjetlu bez ikakvog realnog argumenta. Nadalje, nazivanje nekog pojma „doktrinom“ te neutemeljeno baratanje parcijalnim informacijama koje su u potpunosti nepotkrijepljene ikakvim istraživanjima, primjerima iz prakse, komentarima stručnjaka iz bilo kojeg područja zaštite djece od strane nestručne osobe u najmanju ruku je neozbiljno, a nažalost može biti i vrlo opasno kada uzmemo u obzir da isto čita prosječni građanin, roditelj koji će doći u kontakt s nekom instancom sustava, kada je nužno da ima povjerenje i osjećaj sigurnosti kako bi se s njim surađivalo u najboljem interesu djece. Istovremeno, dojma smo da ovakvi tekstovi imaju za cilj odvraćati stručnjake od obavještavanja nadležnih institucija o sumnjama na emocionalno zlostavljanje, što je njihova profesionalna i zakonska obveza, pod krinkom zaštite žrtava. Time se u konačnici najviše šteti djeci žrtvama.
Konačno, mnogi naši članovi zaposleni su u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba ili s tom institucijom kontinuirano surađuju. Ponosni smo na sve uspjehe Poliklinike, prepoznate i priznate na međunarodnom nivou, što govori o kvaliteti nepristrano i jasno. Primjerice, Poliklinika je prepoznata kao primjer dobre prakse od strane Vijeća Europe te je kao takva predstavljena Ujedinjenim Narodima ispred 46 zemalja svijeta. Dobitnica je nagrade za multidisciplinarni tim ISPCAN-a 2008. u konkurenciji 180 zemalja svijeta, predstavljena je kao primjer dobre prakse u zemlji i europskim i svjetskim okvirima na preko 30 međunarodnih stručnih okupljanja visokog profila. Stručnjaci Poliklinike uključeni su kao eksperti i konzultanti u brojne međunarodne projekte, primjerice PROMISE: Promoting Multidisciplinary Interagency Services for Child Victims of Violence – Council of Baltic Sea States – CBSS, Secretariat
(Children’s Unit), nositelja Terre des Hommes. I drugi kolege o kojima se negativno piše u serijalu uvaženi su članovi stručne i akademske zajednice u Hrvatskoj, ali i šire.
Isto ne znači da rad kolega nije podložan preispitivanju i konstruktivnoj kritici, no smatramo da su ovaj način preispitivanja i razina nekonstruktivnosti kritika, prozivanja na osobnoj razini, izokretanja činjenica i slično ispod svakog nivoa profesionalnosti. S novinarima i mi kao Hrvatsko psihološko društvo, i Poliklinika kao zdravstvena ustanova, desetljećima uspješno surađujemo – mediji su nam partneri u zaštiti žrtava. Naše iskustvo suradnje je bogato i nažalost moramo reći da se još nismo susreli s ovako površnim, malicioznim i neprofesionalnim pristupom pod krinkom istraživačkog novinarstva. Šteta se ne nanosi samo psiholozima ili stručnjacima, nego ugledu i Vaše struke, naše suradnje, a najvažnije od svega, djeci žrtvama bilo kojeg oblika nasilja i njihovim obiteljima, a koje će se za istim moguće povesti.
Snažno apeliramo na Vas kao glavnog urednika da uklonite spomenute tekstove i prekinete objavljivanje članaka koji ne zadovoljavaju osnovne kriterije kulture i profesionalnosti.”
HPK-ovu reakciju potpisala je predsjednica Andreja Bogdan:
“Poštovani gospodine glavni uredniče portala H-Alter,
U ime Hrvatske psihološke komore, koja zastupa interese te je nadležna provoditi stručni nadzor rada njezinih članova, obraćamo Vam se vezano za recentne članke Vaše novinarke Jelene Jindre o sustavu zaštite djece u Hrvatskoj u kojima se navode članovi ove Komore te se iznose informacije o konferenciji EAPAP-a 2020.
Hrvatska psihološka komora upozorava na potrebu objektivnog iznošenja činjenica i uvažavanje ugleda i integriteta, kako stručnog, tako i ljudskog onih psihologa koji svojim kompetencijama i stručnošću nastoje doprinijeti najboljim odlukama u interesu djeteta, te na potrebu da se prilikom pisanja takvih članaka uključuju stručni sugovornici koji će doprinijeti iznošenju stručnih i znanstvenih spoznaja.
U tekstu „Sustav za zaštitu ili za zlostavljanje djece? (2)” imenom i prezimenom se proziva niz naših članova psihologa te sugerira nekompetencija i podređenost onih drugih stručnjaka u sustavu koji nisu prozvani imenom, ali sudjeluju u postupcima zaštite djece, sugerirajući da navodno nametnutu ideologiju prozvanih „slijede” bez promišljanja i stručne kritičnosti.
Radi se o izuzetno osjetljivoj temi, posebice jer je riječ o djeci i mladima koji su često žrtve ponašanja svojih roditelja (bez obzira na rod/spol), a nerijetko i šireg sustava koji ne prepoznaje na vrijeme djetetovu ugroženost zbog čega djeca i budu upućivana na kliničke obrade i tretmane. Zaštita djece u razvodima roditelja kompleksan je postupak, u stručnim obradama iziskuje cjelovite informacije iz raznih izvora, a često i višestruke intervencije sustava koje uključuju niz stručnjaka iz različitih ustanova, različitih profila, specifičnih znanja i profesionalnog iskustva. Uključeni stručnjaci se nerijetko nose s pritiscima, prijetnjama i progonom „nezadovoljnih” roditelja, a rijetki su razvodi braka u kojima roditelji dogovorno i suglasno brinu o zajedničkom djetetu ili djeci. Pritisak medija i javnosti dodatno donosi teškoće u obavljanju ovog izuzetno složenog i odgovornog postupka.
Hrvatska psihološka komora postupa sukladno Zakonu o psihološkoj djelatnosti (NN 98/2019), pravilnicima i temeljem dostavljenih prigovora klijenata na rad psihologa provodi stručni nadzor, čemu podliježu i stručnjaci Poliklinike. Ukoliko itko ima saznanja ili sumnje o neetičnom obavljanju psihološke djelatnosti, s punom dokumentacijom ima pravo obratiti se Komori koja će provesti stručni nadzor nad radom psihologa, kao i dosada. Svi građani RH temeljem saznanja o sumnji na zlostavljanje djece (od strane drugog roditelja, sustava…) dužni su postupati sukladno zakonima Republike Hrvatske, jednako kao i mi stručnjaci, te o istome obavijestiti nadležne institucije. Senzacionalistički članci mogu dovesti do otežanog rada sustava zaštite djece, koji je ionako preopterećen i u kojem nedostaje stručnjaka sa specifičnim znanjima i kompetencijama kojima je, vjerojatno ćete se složiti, u našim društvenim okolnostima potrebna profesionalna, ali i ljudska hrabrost za rad u ovom području.
Vaš portal je do sada objavio tekstove u suradnji s više naših članova koji zaista zastupaju interese djece i pružaju relevantne informacije te podižu javnu svijest o zaštiti djece, pa i u slučajevima razvoda roditelja. Voljeli bismo da se ta suradnja nastavi na obostrano zadovoljstvo.
Također, koristim priliku da skrenem pozornost na potrebu osnaživanja stručnjaka i stručnih službi koje će u postupcima razvoda braka pružati stalnu psihološku pomoć i podršku kako roditeljima, tako i djeci, a koja do sada uglavnom izostaje.
U ime Hrvatske psihološke Komore molim da se Vaš portal pridržava temeljnih postulata profesionalnosti i odgovornosti kada govori o psiholozima u Hrvatskoj, a pogotovo kada je riječ o najranjivijima – djeci, te ukoliko navedeni članci ne odgovaraju suvremenim standardima novinarske struke da ih uklonite s Vašeg portala.”
HUSR-ovu reakciju potpisala je predsjednica Štefica Karačić:
“Poštovani glavni uredniče portala H-Alter
Obraćam Vam se u ime Hrvatske udruge socijalnih radnika, strukovne organizacije koja zastupa interese profesije, promiče njen razvoj, štiti dignitet socijalnih radnika i zalaže se za poboljšanje kvalitete života ranjivih socijalnih skupina u našem društvu.
Povod za ovu reakciju su objavljeni, kao i najavljeni daljnji članci Vaše novinarke Jelene Jindre o sustavu zaštite djece u Republici Hrvatskoj u kojima se na neobjektivan i pristran način komentira postupanje stručnjaka vezano uz zaštitu djece od emocionalnog i drugih oblika zlostavljanja.
Poznato je da problem zlostavljanja i zanemarivanja djece u našem društvu još uvijek nije dovoljno prepoznat, da se na njega često prekasno reagira zbog čega brojna djeca koja žive pod rizikom u vlastitoj obitelji ili bliskom okruženju trpe dugoročne posljedice takvih trauma. Stručnjaci koji se bave zaštitom djece i drugih žrtava zlostavljanja (socijalni radnici, psiholozi, socijalni pedagozi, liječnici , policijski i pravosudni službenici) redovito su izloženi kritikama pa i osudama javnosti zbog izostanka pravovremenih intervencija u zaštiti djece ili zbog poduzimanja određenih intervencija, pri čemu izostaje objektivan osvrt medija na stanje u sustavu/ima zaštite, nedovoljne stručne i tehničke resurse i podržavanje promjena kojima struka nastoji unaprijediti svoje djelovanje u ovom vrlo izazovnom, složenom i osjetljivom području rada.
U tom kontekstu Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba bila je i ostala nositelj važnih promjena u području zaštite djece s posebnim naglaskom na osnaživanje stručnjaka/ pomagača, standardizaciju stručne prakse u zaštiti djece i promjenu društvene svijesti o odgovornosti svake osobe prema djeci kao najranjivijim članovima zajednice.
Upravo stoga reakcija novinarke Jelene Jindre kojim neobjektivno i neutemeljeno kritizira/napada rad stručnjaka Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba na čelu s ravnateljicom Gordanom Buljan Flander, te druge članove akademske zajednice koji se snažno zalažu za unapređenje stručne prakse i uspješniju zaštitu djece koja žive u riziku u vlastitoj obitelji suprotna je interesima djece kao i širim društvenim interesima . Stoga se nameće pitanje u čije ime i s kojim ciljem se objavljuju ovakvi tekstovi ?
U ime Hrvatske udruge socijalnih radnika pozivam Vas da se pridržavate temeljnih načela istinitog i objektivnog izvještavanja javnosti te ove članke novinarke Jelene Jindre uklonite s Vašeg portala.”