Razlog zašto udruge koje se bave mladima apeliraju upravo na zagrebačke gradske vlasti jest potpuna nezainteresiranost Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za unapređenje seksualnog obrazovanja. Ministarstvo podržava samo trenutno rješenje, međupredmetnu temu Zdravlje. Dosad nijedna politička opcija nije zauzela jasan stav o seksualnom obrazovanju, a polovična i populistička rješenja su štetna.
Udruge CESI i Status M poručuju: „Mladi uče o seksualnosti. Pitanje je od koga.“ Početkom svibnja po Zagrebu su iskrsnuli plakati poput “svećenik ili nastavnik“ i „na greškama ili na nastavi“ kao dio kampanje #Zaštošutimo 3.0. Kampanji je cilj, osim podizanja svijesti javnosti, potaknuti političke stranke, poglavito Možemo! i SDP, da se obvežu na uvođenje promišljene i razrađene seksualne edukacije u zagrebačke škole.
Stanje seksualnog obrazovanja u Hrvatskoj vrlo je loše, a znanje mladih o seksualnom zdravlju koje uključuje i fizičko i mentalno, je vrlo nisko. Porazni su i podaci o nasilju u vezama kod mladih i seksualnom uznemiravanju na internetu. Svako peto dijete doživjelo je oblik seksualnog nasilja, od čega 90 posto prolazi neprijavljeno, preventivno testiranje na spolno prenosive bolesti nije omogućeno u javnom zdravstvu, a 2022. godine u Hrvatskoj je preko 660 rodilja imalo između 15 i 19 godina.
Istraživanje CESI-ja 2021. godine pokazalo da 72 posto ispitanih smatra da bi seksualno obrazovanje u hrvatskim školama trebalo biti obavezan predmet, a nedavno objavljeno kvalitativno istraživanje udruge Status M potvrđuje da i mladi i nastavničko osoblje shvaćaju važnost seksualnog obrazovanja, ponajprije zbog niskog znanja mladih o seksualnosti. Nastavničko osoblje naglašava negativan utjecaj neznanja o seksualnosti na učenice i učenike, a sami učenici smatraju da im je potrebna osoba kojoj se mogu obratiti s pitanjima i siguran prostor za razgovor o temama seksualnosti, potvrđuje istraživanje.
Dakle, mladima, roditeljima i odgojno-obrazovnom osoblju potpuno je jasno što je seksualno obrazovanje. Samo političarima, to jest gradskim službenicima, nije.
Jedna od aktivnosti kampanje bilo je i dijeljenje kondoma i letaka ispred Gradske skupštine uoči sjednice 28. svibnja. Volonterke i članice udruga CESI i Status M razgovarale su s gradskim zastupnicima i upozorile ih da nakon čitanja njihovog kratkog letka o seksu znaju isto što i zagrebački srednjoškolci budući da se u udžbenicima biologije u hrvatskim školama seksualnost obrađuje vrlo površno i medikalizirano. Neki su zastupnici odbili razgovarati, neki su uzeli samo letak, ali mnogo ih je poručilo da potpuno podržavaju uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u škole i kampanju. Gradonačelnik je volonterke izbjegao zaobilaženjem glavnog ulaza u Skupštinu. U Satiričnom pregledu tjedna Večernjeg lista volonterke i udruge koje su sudjelovale u akciji naziva se „terorističkim snagama“ i netočno navodi da je novi Ministar demografije pozvao policiju i spriječio dalje dijeljenje kondoma, to jest „antihrvatskog pribora“.
Trenutno se u školama diljem Hrvatske nekakav oblik seksualnog obrazovanja provodi kroz međupredmetnu temu Zdravlje, ali u prosjeku se u zagrebačkim školama o seksualnosti na nastavi govori jedan sat u školskoj godini. Naravno, tijekom odmora i na hodnicima škole, učenice i učenici o seksualnosti govore stalno, bilo uznemiravanjem kvir učenika ili spekulirajući o potencijalnoj trudnoći učenice iz drugog razreda. Nažalost, u provođenju međupredmetne teme Zdravlje, podučavanje o seksualnom zdravlju, odgovornom ponašanju, pristanku, diskriminaciji i nasilju pada u drugi plan budući da kvaliteta razgovora o ovim temama ovisi o dobroj volji i znanju nastavnog osoblja. U nekim školama u Hrvatskoj vlada svojevrsni „priziv savjesti“ jer se nastavno osoblje boji ravnatelja, roditelja ili ih je sram govoriti o seksualnosti.
Dr. sc. Jasenka Grujić, ginekologinja i dobitnica Nagrade Grada Zagreba za zasluge i postignute rezultate u području zdravstva, na istom je okruglom stolu naglasila: „U radu sa svojim pacijenticama svakodnevno vidim koliko nedostaje sveobuhvatne seksualne edukacije u obrazovnom sustavu. U razgovoru s njima, a radi njihova reproduktivnog i seksualnog zdravlja, prvo moram rušiti brojne mitove, a jako ih je puno.“ Neki od mitova koji svakodnevno zapanjuju osobe koje s mladima i odraslima razgovaraju o seksualnosti su vjerovanje da navlačenje dva kondoma u isto vrijeme povećava zaštitu od prenošenja bolesti i trudnoće, da žene proizvode tisuću jajnih stanica mjesečno, da ne postoji seksualno nasilje u braku…
Doktorica Gruić dodaje da Populacijski fond Ujedinjenih naroda, Odbor za ljudska prava UN-a i međunarodne nevladine organizacije poput Svjetske udruge za seksualno zdravlje i IPPF-a, koje su izradile neovisne izjave temeljene na studijama s dokazima, seksualnu edukaciju smatraju ljudskim pravom.
Podsjećamo da je i u Programu za mlade Grada Zagreba od 2022. do 2025. godine jedna od mjera provođenje kontinuirane edukacije mladih o seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade, Luka Juroš, na okruglom je stolu na temu seksualnog obrazovanja u školama, održanom 17. svibnja, najavio je da će Grad Zagreb prije ljeta predstaviti program zdravstvenog obrazovanja za osnovne i srednje škole. Najavljuje i „skoro formiranje multidisciplinarne radne skupine“ za izradu tog programa, no mjesec lipanj započeo je bez radne skupine i saznanja tko će u njoj uopće biti.
Također, zagrebačka vlast navodno razmišlja o lakom rješenju, to jest uvođenju takozvanog riječkog modela seksualnog obrazovanja u škole. Radi se o SDP-ovom programu zdravstvenog odgoja i obrazovanja u riječkim osnovnim školama koji pilotira ove godine. Osim što se taj kurikulum provodi samo u osnovnim školama, radi se o izvannastavnoj, to jest izbornoj, aktivnosti. Još je 2022. godine udruga CESI osmislila i gradskoj vlasti poslala sveobuhvatan kurikulum obaveznog predmeta seksualnog obrazovanja.
Razlog zašto udruge koje se bave mladima apeliraju upravo na zagrebačke gradske vlasti jest potpuna nezainteresiranost Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za unapređenje seksualnog obrazovanja koje djeca i mladi u školama dobivaju. Ministarstvo podržava samo trenutno rješenje, međupredmetnu temu Zdravlje. Dosad nijedna politička opcija nije zauzela jasan stav o seksualnom obrazovanju, a polovična i populistička rješenja štete djeci i mladima.
Kampanja završava konferencijom 18. lipnja u organizaciji Statusa M, a dotad iz udruge CESI odlučno poručuju da će nastaviti tražiti rokove i jasno definirane korake od gradske vlasti jer djeca i mladi nemaju vremena čekati da se vladajući odluče za konkretne poteze.