Hrvatska je počastila Ordenom reda Ante Starčevića niz problematičnih osoba iz političke i vojne sfere, kao i onih posve nespornih, kojima je sudskim postupkom utvrđen ratni zločin. Među osvajačima ovoga trofeja su Dario Kordić, Jadranko Prlić, Gojko Šušak, Mate Boban… Većinu njih uručio je Franjo Tuđman, međutim kasniji predsjednici Republike redom su odbijali inicijative iz civilnog društva da se ratnim zločincima ordeni oduzmu.
Povodom 200. obljetnice rođenja Ante Starčevića želimo ukazati na problematiku Reda Ante Starčevića u kojem su nagrađeni ratni zločinci – Dario Kordić i Jadranko Prilić. Zanimljivo je primijetiti da je tijekom svog života Ante Starčević zabilježio izjavu o muslimanima kao “cvijeću hrvatskog naroda”. Naime, ironično je da su, usprkos tome, Prlić i Kordić umiješani u pokušaj brisanja tog istog naroda, nagrađeni počasnim Redom Ante Starčevića.
Na službenim internetskim stranicama predsjednika Republike Hrvatske može se pronaći popis od čak 28 odlikovanja. Važno je istaknuti da je Red Ante Starčevića četrnaesto po redu odlikovanje koje izdaje Ured predsjednika RH, prema informacijama objavljenim u Narodnim novinama. Dodjela ovog odlikovanja započela je 1995. godine za vrijeme Franje Tuđmana.
Prema članku 16. “Odluke o proglašenju Zakona o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske” (NN 20/95) iz 1995. godine, Red Ante Starčevića dodjeljuje se hrvatskim i stranim državljanima za njihov doprinos održanju i razvitku hrvatske državotvorne ideje, kao i uspostavi i izgradnji suverene hrvatske države. Politički analitičar Davor Gjenero je za Al Jazeeru 2018. godine govorio o poplavi uručenja državnih odličja u Hrvatskoj za vrijeme Tuđmana, pa i Mesića, nakon čega se dodjele ipak smanjuju. Gjenero je tu poplavu darivanja odličja povezao s državnom nestabilnošću. Također, prenosimo kako je Tuđmanu Sabor dodijelio čak devet odlikovanja.
Na dan 28. svibnja 1995. „u prigodi Dana državnosti i pete obljetnice samostalne i suverene države Hrvatske“, predsjednik Franjo Tuđman je Dariju Kordiću dodijelio odlikovanje Reda Ante Starčevića. Kordić je bio jedan od čak devedeset pojedinaca koji su toga dana bili nagrađeni za svoj “osobiti doprinos” domovini, kako je objavljeno u Narodnim novinama (NN 46/1995-929). Uz Kordića, na popisu nagrađenih su kontroverzna imena kao što su Gojko Šušak i Mate Boban.
Kordiću je 2004. godine potvrđena presuda Žalbenog vijeća u predmetu Tužilac protiv Darija Kordića i Marija Čerkeza „za planiranje, poticanje i izdavanje naređenja da se počine krivična djela, uključujući progone, protupravne napade na civile i civilne objekte, ubojstvo, nehumana djela, zatvaranje, bezobzirno razaranje koje nije bilo opravdano vojnom nuždom, pljačku i razaranje ili namjerno nanošenje štete vjerskim i obrazovnim institucijama. Ta krivična djela počinjena su u općinama Travnik, Vitez, Busovača i Kiseljak. Raspravno vijeće je konstatiralo da je Kordić odigrao značajnu ulogu u izdavanju naređenja za napad na Ahmiće u travnju 1993. u kojem je masakrirano više od 100 civila bosanskih Muslimana.“ Od presuđene zatvorske kazne od 25 godina Kordić je odslužio 17 godina zatvora, a od 2014. godine je na slobodi. Od tada je Kordić napravio mnogo – postao je vjerski preobraćenik, završio diplomski studij teologije, predavao u Studentskom domu Stjepan Radić i marširao u Hodu za život Željke Markić. Neka nas to podsjeti da vrijeme prebrzo prolazi, posebno kada se prisjetimo Ahmića, gdje se ove godine obilježavala 30. godišnjicu masakra. Kordić je također odlikovan i Redom hrvatskog trolista.
Jadranku Prliću Tuđman je dodijelio odlikovanje Ante Starčević 1997. godine (NN 120/1997-7754).
Prisjetimo se, prema ICTY u postupku Prlić et al. (IT-04-74) – Prliću, Stojiću, Praljku, Petkoviću, Ćoriću i Pušiću između 2004. i 2013. godine izrečena je presuda o odgovornosti za udruženi zločinački pothvat s namjerom micanja muslimanskog stanovništva iz teritorija vlasti Bosanskih Hrvata, djelujući s vlastima Hrvatske. Prlić je dobio 25 godina zatvora, a pravo na prijevremeni otpust imat će 2024. godine kada odsluži jednu trećinu kazne. Uz navedeno, ICTY je uputio na sljedeće: „Osim šestorice optuženih, niz osoba se pridružilo, sudjelovalo i doprinijelo udruženom zločinačkom poduhvatu, među ostalima: Franjo Tuđman, predsjednik Republike Hrvatske; Gojko Šušak, ministar obrane Republike Hrvatske; Janko Bobetko, general Kopnene vojske Republike Hrvatske; i Mate Boban, predsjednik Hrvatske zajednice (kasnije Republike) Herceg-Bosne.“ Svi navedeni osim Bobetka imaju orden Reda A. Starčevića. Priliću su uz Red Ante Starčevića dodijeljena tri odličja – Red hrvatskog trolista, Red kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom i Spomenica domovinske zahvalnosti.
Snažan poticaj za oduzimanje odlikovanja ratnim zločincima zločinačkoj šestorki, koja je odlikovana raznim ordenima od strane Republike Hrvatske, uputila je Inicijativa mladih za ljudska prava 2018. godine. U poticaju su uz Kordića i Prlića navedeni Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Bruno Stojić i Valentin Ćorić. U ime Inicijative oglasila se Branka Vierda, kao programska direktorica YIHR HR (Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatska), čije priopćenje prenosimo u nastavku:
“Inicijativa je u siječnju 2018. godine podnijela nadležnom uredu tadašnje predsjednice Grabar – Kitarović poticaj da se članovima osuđene “šestorke” u predmetu Prlić i druge te pravomoćno osuđenom ratnom zločincu Dariju Kordiću oduzmu odlikovanja Republike Hrvatske koja se, između ostalog, dodjeljuju za osvjedočenu hrabrost i junaštvo u ratu ili za izniman doprinos neovisnosti, cjelovitosti i međunarodnom ugledu Republike Hrvatske, zatim za osobite vojne zasluge u ustroju oružanih snaga Republike Hrvatske i za iznimno uspješno zapovijedanje tim postrojbama. Podsjećam da se radi o osuđenicima za najozbiljnije ratne zločine, osuđenim na visoke kazne zatvora (preko 15 godina).
Podsjećam i da temeljem Zakona o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske predsjednik/ca Republike, ili na prijedlog nadležnog povjerenstva, ili vlastitom odlukom, odlikovanja može oduzeti “ako nositelj odlikovanja ili priznanja postupa protivno pravnom poretku ili moralnim zasadama u Republici Hrvatskoj”. S obzirom da je i prateći Pravilnik predvidio da će “Državno povjereništvo za nositelje odlikovanja ili priznanja, koji su pravomoćno osuđeni na bezuvjetnu kaznu zatvora od najmanje tri godine, predložiti oduzimanje odlikovanja ili priznanja.”, Inicijativa je i taj temelj iskoristila kako bi povjerenstvo, a posredno i samu predsjednicu, potakla da odlikovanja oduzme. Nažalost, povjerenstvo je jednoglasno naš poticaj bez obrazloženja odbacilo, a odlikovanja do današnjeg dana, koliko nam je poznato, nisu oduzeta.
Što se tiče očekivanja od predsjednika Milanovića, on je dosad također već mogao oduzeti odlikovanja spomenutim ratnim zločincima. Štoviše, kad govorimo o Milanovićevim osvrtima na “šestorku” prisjetimo se i izjave kojom je objašnjavajući da će Milivoja Petkovića kad izađe iz zatvora primiti u svoj ured izjavio i da on nije ratni zločinac.
Isto tako, kada je na zahtjev Branimira Glavaša njemu vratio čin i odlikovanje, naveo je “nisam sudac nego predsjednik” referirajući se na činjenicu je Glavaš optuženik (ne i osuđenik) za ratne zločine pa pretpostavljam da je time htio reći da neće on biti taj koji će ga simbolički osuditi nevraćanjem odlikovanja i čina.
Smatram da upravo zakonska norma koja daje predsjedniku diskrecijsku ovlast da procijeni što je “protivno moralnim zasadama Republike Hrvatske” može biti korištena upravo kako bi se pokazalo koje i kakve vrijednosti predsjednik države zastupa i želi da su predstavljene društvu u Hrvatskoj.”
U susjedstvu je situacija vrlo slična. Naime, Slobodna Evropa prenijela je početkom ove godine da Republika Srpska planira dodijeliti Orden Republike Srpske na ogrlici “za patriotizam i ljubav prema RS-u” Vladimiru Putinu. Taj orden također je dobio Slobodan Milošević 1994. godine. Orden Republike Srpske na lenti dobili su i Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Nikola Koljević, Momčilo Krajišnik. Također, Vojislav Šešelj od 2022. godine posjeduje odlikovanje koje mu je dodijelila Srpska pravoslavna crkva. Kako prenosi Portal Novosti, riječ je o Ordenu Svetog vladike Mardarija, jer je Šešelj pomogao spriječiti crkveni raskol 1992. godine.
Nismo zaboravili da je predsjednik Milanović optuženima za ratne zločine u BiH – Zlatanu Miji Jeliću 2020. i Đuri Matuzoviću 2022. godine dodijelio odlikovanja, ali ističemo i nešto pozitivno od njega. Milanović je 2021. godine uručio odlikovanje Ante Starčevića umirovljenom brigadiru Dušanu Viri. Ovo priznanje je dodijeljeno prema Narodnim novinama (NN 95/2021-1717) zbog hrabrog čina koji se dogodio 25. kolovoza 1991. godine. Brigadir Viro je spasio 24 Srba iz improviziranog logora u Gljevu, u blizini Sinja, i potencijalne smrti. Ovaj primjer podsjeća da istim odličjem, u ovom slučaju Odličjem Ante Starčevića, mogu biti nagrađeni pojedinci koji su iskazali iznimnu hrabrost, humanost te djelovali u duhu zaštite i spašavanja života. Situacija u kojoj se ratnim zločincima dodjeljuje isto odlikovanje kao i pojedincima koji su dali pozitivan doprinos izaziva značajna etička i moralna pitanja. To je duboko zabrinjavajući paradoks koji dovodi u pitanje naše razumijevanje pravde i društveno-moralnih vrijednosti.