Kriminalistička policija u civilu upala je u ponedjeljak bez naloga u jednu od prostorija Zelene akcije, besplatnu volontersku radionicu Biciklopopravljaonu. Jedino što su zaposlenici Zelene akcije uspjeli doznati je da “traže migrante” i “osobe slabijeg imovinskog stanja”. “Ovakav nezakonit ulazak policijskih dužnosnika u udrugu za zaštitu okoliša je krajnje nedopustiv i predstavlja grubo prekoračenje ovlasti”, kaže predsjednik udruge Luka Tomac.
Grupa od više od pet muškaraca u civilnim odorama ušla je u ponedjeljak popodne oko 16 sati u prostoriju koja pripada Zelenoj akciji. U prostoriji radione u prizemlju zgrade u središtu zgrada četvrtkom se održava besplatna volonterska radionica za popravljanje bicikala Biciklopopravljaona. U trenutku upada u prostorijama se nalazio jedan zaposlenik Zelene akcije kojem se navedeni muškarci nisu identificirali te mu je jedan nakratko pokazao značku tek kada je zaposlenik rekao da će zvati policiju.
“Naš kolega nije znao da je to kriminalistička policija. Oni su pretraživali prostoriju, nadglasavali ga, na pitanje ,što tražite’ rekli su mu da traže migrante, a kasnije i osobe slabijeg imovinskog stanja”, opisuje Luka Tomac, predsjednik Zelene akcije koji se u tom trenutku nalazio u uredu na prvo katu iste zgrade.
Tomac i drugi zaposlenici spustili su se dolje, kroz razgovor neuspješno pokušali dobiti odgovore, a skupina policije u civilu stajala je kod uličnih dvorišnih vrata još sat vremena.
“Mi smo zvali policiju, vidjeli smo s prozora da je policija došla, okrenula se i otišla bez da su nas koji smo podnijeli prijavu zvali dolje i objasnili da su im to kolege. Tek na naš ponovni poziv dobivamo informaciju da se ne moramo brinuti jer je riječ o ‘kolegama’”, kaže Tomac.
Zelena akcija tražit će istragu o ovakvom postupanju policije i upadu u prostorije jedne od najpoznatijih hrvatskih udruga civilnog društva bez naloga.
“Ovakav nezakonit ulazak policijskih dužnosnika u udrugu za zaštitu okoliša je krajnje nedopustiv i predstavlja grubo prekoračenje ovlasti”, kaže Tomac.
Zelenu akciju podržale su i druge organizacije civilnog društva, GONG i Centar za mirovne studije.
“Želimo poslati jasnu poruku da policija mora raditi u skladu s ovlastima. Zastrašivanjem udruga i aktivista stvara se atmosfera neprijateljstva prema civilnom društvu. Ako se ovako tretira jedna od najvidljivijih udruga u Hrvatskoj, možemo se pitati kako se tretiraju drugi građani i marginalizirani članovi društva. Kako se mi svi kao građani možemo osjećati sigurno ako policija ne postupa u skladu s ovlastima”, kaže Oriana Ivković Novokmet, izvršna direktorica Gonga.
Ivković Novokmet je dodala i da načelo vladavine prava kaže da zakoni moraju biti jednaki za sve, da institucije koje provode zakone ne smiju biti iznad zakona.
„Svaki udar na civilno društvo udar je na vladavinu prava“, naglasila je.
Centar za mirovne studije već šest godina upozorava na nedopušteno prekoračenje policijskih ovlasti i postupanje policijskih službenika prema izbjeglicama i migrantima, a takva praksa se s vremenom proširila i na branitelje ljudskih prava pa i na same odvjetnike.
„Ako se ovakav huliganski upad događa u samom centru Zagreba, što možemo očekivati daleko od očiju javnosti? Primijetili smo kroz medijske napise da su se prekoračenja ovlasti osim prema izbjeglicama, događali i prema navijačima i pojedinim građanima, a što je tek s onima koji nemaju mogućnost o tome javno progovoriti. Gdje je kraj takvom postupanju i tko garantira ljudima da neće biti sljedeći“, naglasila je Sara Kekuš iz Centra za mirovne studije te pozvala građane, ako sami iskuse takvo ponašanje policije ili mu svjedoče, da se obrate nadležnim institucijama, udrugama za ljudska prava i medijima.
Podsjetimo, Biciklopopravljaona Zelene akcije je redovito istaknuta kao primjer dobre prakse kada je riječ o volonterskom radu, inkluzivnosti i cirkularnoj ekonomiji. Osim otvorenog termina četvrtkom kada svi građani mogu doći besplatno popraviti bicikl, Biciklopopravljaona već godinama skuplja stare bicikle od građana, popravlja ih i donira izbjeglicama, siromašnim ljudima, beskućnicima, dječjim domovima, ljudima s potresom pogođenih područja. Biciklopopravljaona i njeni volonteri i volonterke dobitnici su više nagrada, od regionalne nagrade za društvene inovacije SozialMarie do nagrade Ponos Hrvatske.
“Ovo smatramo oblikom zastrašivanja udruga civilnog društva koje, među ostalim, djeluju solidarno prema marginaliziranim društvenim skupinama”, zaključila je Marija Mileta, potpredsjednica Zelene akcije.