Slučaj Vrapčak na Jarunu: Dok drugi europski gradovi uklanjaju beton sa svojih trgova da bi posadili mini-urbane šume i parkove, u svrhu što efikasnije borbe protiv posljedica klimatskih promjena, zagrebačke vlasti, unatoč proklamiranom “zelenom” programu, obećanju transparentnosti i suradnje s građanima, preferiraju “sterilnost”!
U utorak, 25. travnja počeli su skupi radovi na iskopavanju potpuno nepotrebne, treće staze uz potok Vrapčak na Jarunu. Teška mehanizacija je do popodne već iskopala nekoliko metara buduće staze koja ide tik do ruba potoka. Staza će devastirati prilično jedinstven zeleni pojas između potoka i stambenih zgrada u Štrbanovoj ulici, pojas u kojem je zasađeno čak 25 vrsta stabala uz još ponešto grmlja i divljih i kultiviranih cvijetnica koje su sadili stanari obližnjih zgrada.
Potok Vrapčak je od Hrgovića pa sve do Jarunske ceste mirna zelena oaza, dragocjena osobito ljeti zbog divne hladovine koju pruža, dok u potoku plivaju divlje patke, pokoja čaplja i kornjačice, a pred kišu u ljetnim mjesecima čuje se zbor žaba koje pozdravljaju željeno osvježenje. U noćnim šetnjama susrest ćete i ponekog ježa. U krošnjama se od proljeća do jeseni gnijezde krupni, grlati divlji golubovi, beskonfliktno dijeleći stanište s domaćim golubovima, vrapcima, grlicama, sjenicama, čvorcima, vranama…
Reakcije građana na Facebooku jasno upućuju da je “projekt” isplaniran bez konzultacija s korisnicima zelenog pojasa i stanarima okolnih zgrada, a nasuprot mišljenju lokalnih kvartovskih inicijativa. Naime, prije godinu dana održan je prvi i jedini sastanak novoizabranih vijećnika gradske četvrti Trešnjevka-jug s nama, zainteresiranim građanima. Na sastanku se između ostaloga razgovaralo i o prijedlogu nasipavanja staze uz potok i većina sudionika bila je vrlo jasno protiv tog prijedloga, što nažalost nije spriječilo MO Gajevo i VGČ Trešnjevka-jug da proguraju projekt o kojem javnost nije adekvatno obaviještena niti je organizirana javna rasprava, što bi bio minimum kad je u pitanju projekt koji bitno mijenja mikro-vizuru kvarta. Zato iz današnje perspektive cinično zvuče riječi poziva koji sam primila 31. ožujka prošle godine:
“Dragi naši simpatizeri, susjedi, vijećnici, kao u dobrim starim danima kampanje, planiramo veliki zoom sastanak za sve članove naše kvartovske grupe u ponedjeljak (4. 4.) od 18:00-20:00. Sastanku će prisustvovati izabrani vijećnici mjesnih odbora i gradske četvrti pa nas možete upoznati ukoliko još niste. Predstavit ćemo vam dosadašnji rad vijećnika i plan rada u narednim mjesecima. Najviše od svega bismo željeli čuti vas, vaše mišljenje i prijedloge. Želja nam je da razgovaramo o načinima kako da se što više ljudi uključi u rad na poboljšanju života u našem kvartu i gradu, počevši od vas.” (Italic: V.J.)
Otprilike u isto to vrijeme prošle godine Inicijativa za javni voćnjak na Jarunu započela je pregovore s Gradskim uredom za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, odnosno tadašnjom pročelnicom Tatajnom Opertom, o dodjeli dozvole za sadnju park-voćnjaka. Nakon što nam je odbijen prvi prijedlog uređenja zapuštene livade u Stipančićevoj ulici, iz Ureda su tražili da im dostavimo prijedloge alternativnih lokacija za koje će oni tražiti provjeru imovinskog statusa, kao prvi korak prema dodjeli dozvole. Poslali smo im tada molbu za provjeru dvije lokacije, a jedna od njih bila je i katastarska čestica 5421 k.o. Rudeš, na kojoj se ovih dana odvijaju zemljani radovi. Napisali smo tada:
“Svjesni smo da zbog specifične lokacije ova čestica nije pogodna za sadnju voćnjaka, no smatramo da ju treba krajobrazno urediti i kao građani koji svakodnevno koriste tu površinu, želimo se uključiti u njeno uređenje. Član naše Inicijative, renomirani krajobrazni arhitekt Rober Duić spreman je besplatno pripremiti prijedlog krajobraznog uređenja, a volonteri-članovi Inicijative rado bi sudjelovali u sadnji i održavanju nasada. Također smo u mogućnosti putem donacija i sponzorstva osigurati barem dio budućih sadnica i drugog potrebnog materijala, a računamo i na suradnju i stručnu pomoć Zrinjevca.”
O našem prijedlogu obaviještena je tada i predsjednica MO Gajevo Tihana Soljankić, kao što smo uostalom od samog početka djelovanja Inicijative vrlo transparentno informirali Mjesni odbor o našim planovima za koje smo čak dobili i načelnu podršku. Međutim, unatoč načelnoj podršci Inicijativa nije obaviještena o ovom projektu, kao što ni u plan ozelenjavanja kvarta 2022. nisu uvršteni naši prijedlozi, iako su u oblikovanju naših prijedloga sudjelovali i stručnjaci, ovlašteni krajobrazni arhitekti koji žive u kvartu i članovi su Inicijative.
Meandrima gradske administracije
U međuvremenu, u kolovozu prošle godine dobivamo mišljenje Gradskog ureda za upravljanje imovinom i stanovanje u kojem stoji:
“Nakon izvršene imovinsko-pravne analize čestice k.č.br. 5421 K.o. Rudeš, utvrđeno je da je ista u katastarskom operatu upisana kao Jarunska grana, park, površine P=11181 m2, a kao korisnik je upisan Grad Zagreb. Uvidom u ZG Geoportal, modul katastar zelenila, utvrđeno je da je čestica evidentirana kao travnjak, sa posađenim grmljem i stablima, na kojemu je postavljena parkovna oprema te su evidentirane staze. Slijedom iznesenog, budući se radi o površini javne namjene, upravljanje istom je u nadležnost Gradskog ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet.”
Naravno, pišemo odmah Dinku Biliću, pročelniku Ureda za obnovu i molimo za sastanak. Odgovor nikad nismo primili, niti do nas stižu bilo kakva službena očitovanja. Ponovo pišemo Mjesnom odboru i molim za pomoć. Kažu nam da trebamo tražiti očitovanje Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje. Pišemo ponovo dopis pročelnici Tatjani Operti u siječnju ove godine. Umjesto odgovora, dobijamo kopiju e-pošte koju je pročelnica uputila Gradskom uredu za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, u kojem od Ane Tomac Rosandić, pomoćnice pročelnika za komunalne poslove i javne površine, traži da nam pošalje njihovo očitovanje. Treba li reći da do danas nismo primili nikakav odgovor?
Hladan tuš uslijedio je kad nas je Soljankić, predsjednica MO-a Gajevo, pozvala na sastanak 9. veljače ove godine kako bi od nas čula prijedloge za sadnju za 2024. Na sastanak smo došle u dobroj vjeri, unatoč činjenici da su prošle godine ignorirani naši prijedlozi za sadnju drveća koje smo dostavili na vrijeme, upisom u excel-tablicu koju je pripremila Zelena kvartovska koordinacija. Tražile smo da nas predsjednica prvo upozna s planovima sadnje za ovu godinu i tada saznale za “projekt” koji je u procesu odobravanja od strane gradskih službi. Nismo dobile uvid u projektnu dokumentaciju, tek smo saznale da se radi o izgradnji staze od sipine na sjevernoj strani potoka Vrapčak od ulice Hrgovići do Vukasove, te sadnji drvoreda uz stazu od Hrgovića do Štrbanove. I sve to unatoč činjenici da je mjesna samouprava znala da naša Inicijativa priprema krajobrazno rješenje za tu zelenu površinu i da smo u procesu ishođenja dozvola! I unatoč diskusiji 4. travnja 2022. u kojoj se većina sudionika izjasnila protiv nasipavanja još jedne staze uz već postojeću, između ostaloga i zbog nepotrebnog smanjivanja zelenih površina i narušavanja već postojećeg zelenog pojasa, kojeg se može (i treba) krajobrazno i ekološki unaprijediti, za što već imamo mnogo jeftinije prijedloge!
I dok bager revno raskopava “naš” zeleni pojas, a prolaznici u čudu zagledaju što se događa, prisjećam se kratkog razgovora s jednom šetačicom pasa prije nekoliko tjedana. Pitala sam ju što misli o planu da se iskopa staza, a ona mi je odgovorila: “Joj, neee… poglejte kak’ je druga strana potoka sterilna, a ovdje je sve tako lepo, prirodno…”
Čini se da “zelenim” gradskim vlastima nije pretjerano stalo do “lepog i prirodnog”, jer dok druge europske metropole uklanjaju beton sa svojih trgova da bi posadili mini-urbane šume i parkove, u svrhu što efikasnije borbe protiv posljedica klimatskih promjena, naše vlasti unatoč proklamiranom “zelenom” programu, obećanju transparentnosti i suradnje s građanima, preferiraju “sterilnost”!