Gradonačelnik Tomislav Tomašević poslao je poruku da „Zagreb mora biti i jest i bit će otvoren grad, grad razlika i različitosti, grad u kojem nitko nije diskriminiran ni po kojoj osnovi“.
Prošlo je 32 godine otkako su životi dvanaestogodišnje Aleksandre, njene majke Marije i oca Mihajla Zeca brutalno okončani. Oni su postali žrtve nepravednih ubojstava koje je počinilo petoro pripadnika pričuvne postrojbe MUP-a, poznatih kao “merčepovci”. Oca Mihajla ubili su ispred obiteljske kuće u Poljaničkoj ulici. Majka Marija i dvanaestogodišnja kći Aleksandra zbog toga što su bile očevici u Mihajlovoj smrti, otete su, likvidirane i bačene u jamu kod bivšeg planinarskog doma Adolfovac na Sljemenu tijekom noći sa 7. na 8. prosinca 1991. godine. Ovaj zločin nad srpskim civilima i građanima Zagreba predstavlja trajnu tragediju za obitelj Zec, ali i za grad Zagreb koji, čini se, tek kreće suočavati s bolnom stvarnošću nekažnjenih zločina.
Komemoraciju već dugi niz godina organizira Srpsko narodno vijeće i Antifašistička liga RH uz razne partnere i nevladine organizacije. Vrijedi spomenuti da su stare gradske vlasti bile odsutne tijekom prethodnih komemoracija s iznimkom slanja delegata od strane bivšeg gradonačelnika Bandića. Dolazak novih gradskih vlasti u posljednjih nekoliko godina obilježio je odgovor na dugogodišnji vapaj svih onih koji su godinama neprestano zagovarali pravdu za obitelj Zec, makar onu u obliku spomena na zločin.
Primjerice, Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatske (YIHR HR) u više je navrata, počevši od 2011. godine upućivala poziv gradskim vlastima da se prezime Zec unese u fond imena za nazive gradskih ulica i trgova. Tek je početkom 2022. godine Odbor za imenovanje ulica, naselja i trgova Grada Zagreba usvojio da se ime obitelji Zec unese u Fond imena iz kojeg se imenuju javne površine za područje Grada Zagreba. Osim toga, ove je godine gradonačelnik Tomislav Tomašević poslao poruku da „Zagreb mora biti i jest i bit će otvoren grad, grad razlika i različitosti, grad u kojem nitko nije diskriminiran ni po kojoj osnovi“.
Pripadnici grupe merčepovaca koji su izravno sudjelovali u ubojstvu troje članova obitelji Zec priznali su krivnju, no radi proceduralne greške njihovi su iskazi odbačeni te do danas, krivci ili počinitelji, iako poznati, nisu odgovarali. Na sramotan postupak hrvatskog pravosuđa, između ostalog, upozorili su Senna Šimek i Nikola Kožul ispred YIHR HR-a, kao i na problem općeg nasilja kada su poručili da „slučaj obitelji Zec oslikava slijepo nasilje, ne samo prema našim najugroženijim sugrađanima, već i prema institucijama pravne države, ideji demokracije i ljudskih prava“.
Nikola Vukobratović, član gradske skupštine i ispred SNV-a, u svom je obraćanju najavio buduće memorijalno mjesto čije su rješenje već započeli. Otkrivanjem spomenika na mjestu tragičnog stradanja djevojčice Aleksandre i njene majke Marije, jučer uvečer, obilježeno je trajno sjećanje na njih. U znak dubokog pijeteta prema nevino stradalim žrtvama etničkog nasilja tijekom devedesetih u Zagrebu, bijele ruže prvi put su položene ispred novog spomenika. Naporima zajednice, ovakva memorijalna mjesta postaju važni simboli solidarnosti, mira i zajedničkog suočavanja s prošlošću.