Ratna zbivanja u Izraelu/Palestini izazvala su prijepore i na međunarodnoj feminističkoj sceni. Kao i do sada, rijetko se čuju glasovi onih koje su direktno pogođene. Zato objavljujemo prijevod proglasa koji je Palestinski feministički kolektiv objavio povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama[1]:
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Palestinski feministički kolektiv (Palestinian Feminist Collective – PFC) poziva naše feminističke suborkinje i suborce i sve savjesne ljude da jednom zauvijek zaustave kolonijalni feminizam.
Kolonijalnim feminizmom nazivamo zapadne i kolonijalne diskurse i politike koje koriste jezik oslobađanja žena kako bi opravdali invazije, genocide, vojne okupacije, crpljenje resursa i eksploataciju radnika. Kolonijalni feminizam prikazuje palestinske žene kao bespomoćne žrtve kojima je potreban spas od vlastite kulture, društva i religije, dok ih istovremeno prikazuje kao potrošne, prijeteće i zaslužne smrti. Ove se taktike dogovaraju kako bi se opravdala tekuća cionistička okupacija naše domovine, protjerivanje našeg naroda i beskrajni rat koji se vodi protiv života Palestinaca. Ponavljamo – Palestina je feminističko pitanje i tvrdimo da je feminizam nespojiv s cionizmom.

Rodno i seksualno nasilje neophodno je za doseljenički kolonijalizam i njegovu namjeru da eliminira domorodačke narode, otme im zemlju i suzbije njihov otpor. U Palestini, cionistički doseljeničko-kolonijalni projekt je vođen demografskom tjeskobom koja konstruira tijela, seksualnost i reproduktivne sposobnosti palestinskih žena kao prijetnju sigurnosti. Palestinske majke su označene kao “problem” i sustavno im se uskraćuje reproduktivna pravda i sigurnost. U tom kontekstu, izraelska naseljenička država sebe lažno predstavlja kao sigurno utočište za žene i LGBTQ zajednice. Njihova nas propaganda prikazuje kao nasilne i regresivne, čak i dok nas zlostavljaju rutinski, neselektivno i bez obzira na našu tjelesnu autonomiju.
Od 7. listopada svjedoci smo ponovnog uzleta liberalnih, orijentalističkih i kolonijalnih feminističkih tropa od strane cionističkih vođa, zapadnih medija i liberalnih feministkinja koje dehumaniziraju cjelokupno stanovništvo Gaze. U tom kontekstu, palestinski muškarci su prikazani kao lascivni, brutalni agresori i seksualni predatori te očevi bez ljubavi koji svoju djecu koriste kao živi štit. Cionistički režim je instrumentalizirao ove rasne seksualne diskurse kako bi opravdao svoj ubrzani genocid nad Palestincima u Gazi, provodeći rodno i seksualno nasilje kroz kampanju masovnih uhićenja i seksualnog ponižavanja i mučenja diljem Palestine. Niti Dokumentacija i svjedočanstva, koja nisu ni iscrpna ni nova, a koja dokazuju ova kršenja i štete uključuju:
- Brutalno ubojstvo gotovo 15.000 Palestinaca u Gazi, od kojih su više od 70 posto žene i djeca, potaklo je glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa da kaže da je Gaza postala “groblje” za djecu. Jednako žalimo tisuće muškaraca koji su također ubijeni samo zato što su Palestinci. Oni su naši suborci, naša braća, naši očevi, naši voljeni;
- 50 000 trudnica za koje se očekuje da će roditi dok se odvija genocid u Gazi, govore o stanju u kojem se nalazi kao o “horor filmu”. Prisiljene su na carski rez bez anestezije i lijekova protiv bolova i rađaju u nesterilnim uvjetima. Žene i djevojke pribjegavale su uzimanju kontracepcijskih pilula kako bi zaustavile svoj menstrualni ciklus zbog nedostatka higijenskih uložaka;
- Uhićeno je i pritvoreno više od 100 žena od 7. listopada u sklopu tekućih kampanja uhićenja na Zapadnoj obali, u Jeruzalemu i područjima koja su okupirana 1948. Neke su puštene, dok su 84 zatvorenice ostale u pritvoru; tu je uključeno i svjedočanstvo o nasilnom uhićenju i pritvaranju palestinske spisateljice Lame Khatera iz Hebrona 26. listopada kojoj su izraelski vojnici, koji su ju zatočili, prijetili silovanjem. Ahed Tamimi iz Nabi Saleha je 6. studenoga optužena za “poticanje terorizma” na društvenim mrežama, i još uvijek se nalazi u administrativnom pritvoru. Novinarka Somaya Jawabra iz Nablusa, majka troje djece koja je bila u sedmom mjesecu trudnoće, puštena je 12. studenog u kućni pritvor na neodređeno vrijeme i uz zabranu korištenja interneta;
- U proteklih šest tjedana je uhićeno i pritvoreno više od 200 djece. Sustavno govoreći, između 500 i 1000 palestinske djece bude uhićeno svake godine. Prema izvješću organizacije Save the Children–Palestine, zatvorena palestinska djeca se suočavaju s fizičkim, mentalnim i seksualnim nasiljem i uskraćeni su za viđanje svojih obitelji;
- Uključeno je i seksualno zlostavljanje i mučenje palestinskih zatvorenika. 21. listopada novinske kuće su izvijestile da su trojica Palestinaca na Zapadnoj obali skinuta do gola, pretučena i da je jedan vojnik pokušao probiti predmet u jednog od njih. Vojnici koji su ih mučili snimili su videozapise i slike koji potvrđuju korištenje seksualnog nasilja za pokoravanje Palestinaca;
- Cionistički vojnici prijete izbacivanjem Queer Palestinaca u Gazi kako bi ih prisilili da postanu doušnici svojih zajednica;
- Proizraelski pristaše pozivaju na fizičko i seksualno ozljeđivanje Palestinaca i propalestinskih prosvjednika u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi;
- Dokumentirano je fizičko, seksualno i verbalno zlostavljanje palestinskih i međunarodnih volontera od strane cionističkih doseljenika i vojnika u području Tuwanija 20. studenoga.
Ovi primjeri, iako nisu sveobuhvatni, ilustriraju višestruke načine na koje su rodno i seksualno nasilje utkani u tkivo cionističkog doseljeničko-kolonijalnog projekta – projekta koji ne samo da neselektivno ubija žene i djevojčice, umanjuje njihove životne šanse i sredstva za život, no također se usmjerava prema palestinskim muškarcima s ciljem seksualnog zlostavljanja i mučenja. Pozivamo vas da nam pomognete utišati glasne otkucaje naše polagane smrti koju doseljenički kolonijalizam i kolonijalne feministikinje upisuju u svoj jezik i djela kojima omogućuju genocid.
Naš poziv na djelovanje
Mi, Palestinski feministički kolektiv, pozivamo naše saveznike:
- Uključite se u našu “oluju tweetova” za ukidanje kolonijalnog feminizma objavljivanjem vlastitih svjedočanstava o njegovoj štetnosti i zašto ga treba demontirati. Koristite hashtagove #shutdowncolonialfeminism i #feministssaynotogenocide i tagirajte mas na društvenim mrežama;
- Odbacite i progovorite protiv kolonijalnih feminističkih diskursa kada se pojave u medijima, na vašem radnom mjestu i u privatnim razgovorima, ponavljajući daje Palestina feminističko pitanje. Upotrijebite PFC toolkit za teme i resurse. Ako ste povezani s akademskom institucijom, proslijedite naše pismo administratorima kako bi se suprotstavili gušenju glasova nastavnog osoblja i studenata za Palestinu;
- Organizirajte predavanje o kolonijalnom feminizmu i Palestini kao feminističkom pitanju u svojoj zajednici. Koristite, podučavajte i naučite našu sve dužu listu za čitanje o doseljeničkom kolonijalizmu i rodno uvjetovanom nasilju.
- Ako ste feministička organizacija, potpišite zajedničko pismo Feminističke fronte i Palestinskog feminističkog kolektiva kojim pozivate na prekid genocida i trenutni prekid vatre.
- Proširite našu kampanju “Reci ne genocidu”, suradnju između PFC-a i INCITE-a! Žene obojenih boja protiv nasilja (INCITE! Women of Color Against Violence), ispisivanjem i korištenjem naših postera i naljepnica na vašim lokalnim akcijama.
Pratite akcije i pozivnice koje su u tijeku kako se ova kampanja razvija. Pratite nas na društvenim mrežama @palestinianfeministcollective.
Da biste saznali više o tome kako se kolonijalni feminizmi koriste oružjem protiv Palestinaca i intersekcijama seksualnog, rodnog i doseljeničko-kolonijalnog nasilja, pogledajte ovaj izbor literature:
- Nada Elia, Greater than the Sum of Our Parts Feminism, Inter/Nationalism, and Palestine (Pluto Press, 2023).
- Lila Abu-Lughod, “Do Muslim Women Really Need Saving? Anthropological Reflections on Cultural Relativism and Its Others,” American Anthropologist 104, no. 3 (2002): 783–90.
- Lila Abu-Lughod, Rema Hammami, and Nadera Shalhoub-Kevorkian, eds., The Cunning of Gender Violence (Durham, NC: Duke University Press, 2023).
- Sarah Ihmoud, “Palestinian Feminism: Analytics, Praxes and Decolonial Futures,” Feminist Anthropology 3, no. 2 (2022): 284–98.
- Nadine Naber, Eman Desouky, and Lina Baroudi, “The Forgotten ‘-ism’: An Arab American Women’s Perspective,” in Color of Violence: The INCITE! Anthology, edited by INCITE! Women of Color Against Violence (Cambridge, MA: South End Press, 2006), pp. 97–112.
- Eman Ghanayem, “Colonial Loops of Displacement in the United States and Israel: The Case of Rasmea Odeh,” Women’s Studies Quarterly 47, no. 3 (2019): 71–91.
- Rema Hammami, “Destabilizing Mastery and the Machine: Palestinian Agency and Gendered Embodiment at Israeli Military Checkpoints,” Current Anthropology 60, no. 2 (2019): S87–S97.
- Sahar Francis, “Gendered Violence in Israeli Detention,” Journal of Palestine Studies 46, no. 4 (2017): 46–61.
- Walaa Alqaisiya, “Decolonial Queering: The Politics of Being Queer in Palestine” Journal of Palestine Studies 47, no. 3 (2018): 29–44.
- Rabab Abdulhadi, Suzanne Adely, Angela Davis, and Selma James, “Confronting Apartheid has Everything to Do with Feminism,” Mondoweiss, March 17, 2021.
- Rabab Abdulhadi, “Israeli Settler Colonialism in Context: Celebrating (Palestinian) Death and Normalizing Gender and Sexual Violence,” Feminist Studies 45, no. 2 (2019): 541–73.
- Julie Peteet, “Language Matters: Talking about Palestine,,” Journal of Palestine Studies 45, no. 2 (2016): 24–40.
- Rosemary Sayigh, “Silenced Suffering,” Borderlands 14, no. 1 (2015): 1–20.
- Maya Mikdashi, “Can Palestinian Men be Victims?: Gendering Israel’s War on Gaza,” Jadaliyya, July 23, 2014.
- Nadera Shalhoub-Kevorkian and Suhad Daher-Nashif, “Femicide and Colonization: Between the Politics of Exclusion and the Culture of Control,” Violence Against Women 19, no. 3 (2013): 295–315.
- Nahla Abdo, Captive Revolution: Palestinian Women’s Anti-Colonial Struggle within the Israeli Prison System (London: Pluto, 2014).
- Nadera Shalhoub-Kevorkian, Sarah Ihmoud, and Suhad Dahir-Nashif, “Sexual Violence, Women’s Bodies, and Israeli Settler Colonialism,” Jadaliyya, November 17, 2014.
- Nadera Shalhoub-Kevorkian, Militarization and Violence against Women in Conflict Zones: A Palestinian Case-Study (Cambridge: Cambridge University Press, 2009).
- Lena Meari, “Resignifying ‘Sexual’ Colonial Power Techniques: The Experiences of Palestinian Women Political Prisoners,” in Rethinking Gender in Revolutions and Resistance: Lessons from the Arab World, edited by Maha El Said, Lena Meari, and Nicola Pratt (London: Zed Books, 2015), pp. 59–85.
- Loubna Qutami, “Why Feminism? Why Now? Reflections on the ‘Palestine is a Feminist Issue Pledge,’” Spectre Journal, May 3, 2021.
- Hala Marshood & Riya Alsanah, “Tal’at: A Feminist Movement that Is Redefining Liberation and Reimagining Palestine” Mondoweiss, February 2020.
- Tara Alalami and Rawan Nabil, “The Birds Shall Return: Imagining Palestinian Feminist Futurities,” Briarpatch, May 4, 2022.