Braniteljski portal u vlasništvu Vlade Kolaka opsovao je pred neki dan „lezbo-feministički“ H-Alter. U ovome prilogu istražujemo je li „optužba“ za homoseksulanost i feminizam tek smokvin list koji prikriva neslućeno bogatstvo stidnih dlačica – između ostaloga prvostupanjski utvrđenu pljačku 370 milijuna kuna, teško fizičko nasilje i zastrašivanje. U prilogu se pokušava odgovoriti i na pitanje je li Udruga hrvatskih branitelja obrambenog domovinskog rata Braniteljski portal samo usputni fenomen, ili možda predstavlja paradigmu hrvatske nenormalnosti.
Na H-Alteru smo prošloga tjedna prigodno popratili prigodnu akciju Hrvatske pošte koja je štampala isto tako prigodnu marku s likom bivšeg ministra Gojka Šuška, danas po zanimanju pokojnika s četvrtstoljetnim stažem.
Prigodno smo izvukli iz naftalina presudu Haaškog tribunala protiv Jadranka Prlića i kompanije iz 2017. u kojoj su Šušak, Franjo Tuđman i Janko Bobetko kolateralno spomenuti kao „ključni članovi tadašnjeg rukovodstva Hrvatske“ koji su „dijelili zločinački cilj da etnički očiste bosanske Muslimane i doprinijeli su ostvarivanju tog cilja“. Konsekventno, poslovično mrku gubicu, danas nalijepljenu na službenu poštansku marku Republike Hrvatske, nazvali smo neosuđenim ratnim zločincem. Da su prilike normalne, kao što nisu, službena bi se javnost barem nekako distancirala od gore pobrojanih hrvatskih muževa, umjesto da njihovim imenima naziva ulice, trgove, kasarne ili aerodrome, ili pak da njihove slike lijepi na koverte i kartoline.
Naša simbolička intervencija prošla je uobičajeno nezapaženo, zaglušena brojnim vijestima o svečanim priredbama održanim ovih dana u čast godišnjice Šuškove smrti. Bolje rečeno, umalo nezapaženo.
Registrirao nas je Braniteljski portal. Hvala mu, jer pružio nam je povod za kratku analizu karaktera nenormalnosti koja Hrvatskom dominira otkad su Šušak i Tuđman bili živi, zdravi i dominantni.
Nakon karticu i pol rutinskih hvalospjeva Šušku, gdje ga se u svezi publiciranja nove poštanske marke prikazuje kao: „nezamjenjivog“, „uspješnog“, „pobjedonosnog“, „karizmatičnog“, „domoljubnog“, „sposobnog“, „iznimno kvalitetnog“, „kredibilnog“, „dosljednog“, „pouzdanog“, „energičnog“, „samopouzdanog“, „mirnog“, „principjelnog“, „nepokolebljivog“, „intelektualno i duhovno potencijalnog“ itd, itd. – Braniteljski portal (dalje: BP, kao BP Club), u nepotpisanom tekstu poentira po onoj doskočici staroga barba Nazora: Tko drukčije kaže, kleveće i laže.
„Nekima se to nije dopalo, pa se lezbo-feministički portal h-alter, financiran novcem ‘za razvoj civilnog društva’ i od Agencije za elektroničke medije, obrušio na tu odluku HP-a: Hrvatska pošta pušta u promet marku s likom neosuđenog ratnog zločinca, glasi naslov kojim su popratili tu vijest.“
Šuškovu odgovornost i upletenost u ratne zločine u Bosni (ili Hrvatskoj) BP, naravno, ni riječju ne spominje.
H-Alter nije vrijednosno neutralan: on uistinu jest feministički portal. Prilikom njegova osnivanja, 2005. godine, donijeli smo osnove njegove koncepcije u kojem je dokumentu „ravnopravnost spolova, rodova i rodnih/spolnih orijentacija“ navedena kao dio H-Alterove političke i vrijednosne pozicije. Iz istoga može slijediti i da smo „lezbo“(feministički), ako to znači da smo orijentirani za ravnopravnost svih spolnih orijentacija u društvu, te da suradnicima dajemo prostor za objavljivanje ne propitujući njihove spolne/rodne preferencije.
Dakle s tvrdnjom da smo „lezbo-feministički“ ne bi trebalo biti nikakvih problema. Problem nastaje onda kad se ta vrijednosna kvalifikacija izgovori kao psovka. Iz perspektive BP-a homoseksualnost je blasfemija ravna, kajaznam, dezerterstvu u ratnim uvjetima, a žene ionako imaju odvajkada svoju tradicionalnu ulogu, pa nam nikakav feminizam nije niti potreban.
No gdje se ustvari krije blasfemija? Pozor, pozor!
U registru tzv. elektroničkih publikacija koji vodi Agencija za elektroničke medije navedeno je da je nakladnik BP-a neprofitna organizacija koja se zove: Udruga hrvatskih branitelja obrambenog domovinskog rata Braniteljski portal, te da je, shodno karakteru nakladnika, BP neprofitni medij. Portal je registriran 2022. godine, a kao ovlaštena osoba registriran je stanoviti Vlado Kolak.
Isti Vlado Kolak naveden je u impressumu Braniteljskog portala u svojstvu njegova urednika.
U Registru udruga koji vodi Ministarstvo uprave, nalazi se podatak da je Udruga hrvatskih branitelja obrambenog domovinskog rata Braniteljski portal osnovana krajem 2022. godine, a njezin je predsjednik, pogađate, Vlado Kolak. Kao dopredsjednik registriran je njegov prezimenjak, Toni Kolak.
Tko je, dakle, Vlado Kolak?
Pažljiviji čitaoci vijesti o hrvatskom krupnom kriminalu i golemim pljačkama društvenog i drugog dobra sjetit će se toga imena i prezimena iz prošlogodišnjih crnokronikaških dnevnih vijesti. Lik istoga imena i prezimena kojega je izvjestiteljica opisala sintagmom “HDZ-ov tajkun”, bio je prvostupanjski osuđen na četiri godine zatvora jer je iz nekoć uspješne tvrtke Prigorka isisao 370 milijuna kuna. Tehnički, stvar je bila izvedena tako da je “Kolak iz temeljenog kapitala Prigorke prvo na svoje tvrtke, u kojima je direktorica bila njegova supruga, prenio nekretnine ukupno vrijedne 147,2 milijuna kuna. (…) Sve to je iskoristio za kupovinu udjela u Prigorki, a novac izvučen iz tvrtke je prenio na svoje firme Phoenix Capitis i Termoblok“, utvrdio je sud u nepravomoćnoj presudi, a prenijeli dnevni mediji.
Neki, opet, Vlado Kolak izbačen je 2019. godine iz HDZ-a, u jednom od njihovih frakcijskih obračuna. U razgovoru za Nacional tada je rekao da je najveći HDZ-ov problem zagrebačka koalicija te stranke s Milanom Bandićem, “jer Zagreb funkcionira kao korupcijska hobotnica”.
Neki treći Vlado Kolak početkom devedesetih je, uz pomoć nasilnika naoružanih pištoljima i bombama „premlatio i skoro ubio“ osamnaestogodišnju djevojku, zato što s roditeljima nije željela napustiti stan kako bi on na istom mjestu sagradio hotel. Sud joj je potom dosudio nešto manje od 10 tisuća kuna odštete, što taj isti Vlado Kolak nije želio platiti. Razumjet ćemo, trebali su mu novci, jer par godina poslije ulagao je u sesvetski hotel, imenom, pazite: Phoenix, 800 milijuna eura.
No Kolaka ima puno, reći će skeptici, a ni ime Vlado ne javlja se u nas rijetko. Je li Vlado Kolak – HDZ-ov tajkun, ili Vlado Kolak – HDZ-ov disident i pravednik, ili Vlado Kolak – turistički poduzetnik i nasilnik, isti Vlado Kolak – urednik BP-a, predsjednik njegova nakladnika i ovlaštena osoba pri AEM-u?
Da bismo dobili odgovor na to pitanje, poduzeli smo temeljito i opsežno istraživanje. Nazvali smo Vladu Kolaka, urednika. Broj telefona nije naveden na stranici BP-a, ali smo ga našli u AEM-ovom registru. 01/200-8132.
Javio nam se ženski glas koji se predstavio kao „zaposlenica“. Urednika i predsjednika nije bilo tu: „Nema ga doma“. „Oprostite, radi li se o istom Vladi Kolaku koji je prošle godine osuđen….?“ – „Ne znam.“ – „Pa kako ne znate, bilo je u svim novinama?“ – „Ne čitam novine.“ – Molim vas, možete li mi reći vaše ime?“ – Biiip.
Usprkos tome što kratki razgovor nije polučio rezultat, potpisnik ovih redaka nema nikakvih dvojbi da je urednik BP-a i predsjednik njegova nakladnika ujedno i prvostupanjski osuđeni kriminalac. Trag kojim smo išli bio je sljedeći:
Još jučer, 3. svibnja, u impressumu BP-a nije bilo navedeno da je njegov nakladnik neprofitna Udruga hrvatskih branitelja obrambenog domovinskog rata Braniteljski portal. Kao nakladnik, bilo je navedeno (profitno) trgovačkog društvo Croaton d.o.o. Udruga hrvatskih branitelja obrambenog domovinskog rata Braniteljski portal bila je ipak kao nakladnik registrirana kod Agencije za elektroničke medije.
Poslali smo novinarsko pitanje AEM-u, jučer, 3. svibnja, u 11.43, zatraživši točnu informaciju: tko je ustvari BP-ov nakladnik? Profitni Croaton ili neprofitni UHBODRBP?
Odgovoreno nam je jučer, 3. svibnja, u 15.13: „U trenutku pisanja ovog maila, gore navedeni podaci sukladni su onim podacima koje je pružatelj elektroničke publikacije objavio na poveznici koju ste nam poslali /…/ do razlike koju ste Vi primijetili najvjerojatnije je došlo iz razloga što je uslijed odgovarajućih prijava promjena te uslijed odgovarajućih odluka Vijeća za elektroničke medije došlo do promjene pružatelja konkretne elektroničke publikacije, a također i do promjene svojstva pružatelja“, objasnili su nam iz AEM-a.
Prevedeno na svakom jasan i razumljiv hrvatski jezik, Kolak i njegov prezimenjak slučajno su promijenili naziv nakladnika baš sat vremena nakon našega pitanja AEM-u. Ili je, možda, Agencija za elektroničke medije upozorila BP da brže-bolje promijene podatak, jer su postali predmetom novinarskog interesa.
Što je Croaton d.o.o.?
Croaton d.o.o. do jučer se nalazio zaveden u impressumu BP-a, u svojstvu njegova nakladnika. Iz dostupnih podataka o tom trgovačkom društvu vidljivo je da je ono registrirano za niz građevinskih poslova, uključujući vađenje šljunka i pijeska, te iskopavanje gline. Jedina djelatnost za koju je registrirano, a koja ima nekakve veze s medijima, je “promidžba (reklama i propaganda)”. U svojstvu vlasnika i direktora pojavljuje se treća osoba istog prezimena u ovoj priči: Anka, Anka Kolak.
Tko je Anka Kolak?
Anka Kolak poslovna je žena, ili onako, više od milja: poduzetnica. Companywall.hr pruža podatak da je aktivna u upravama ukupno četiriju tvrtki u Hrvatskoj, a uz Croaton to su Phoenix Capitis, Termoblok i Milenij d.o.o. – sve tri u stečaju. Vratimo li se na gornji dio ovoga članka, zapazit ćemo da su upravo dvije od te tri tvrtke, Phoenix Capitis i Termoblok, spomenute u novinskim izvještajima o sudskoj presudi protiv Vlade Kolaka, kao trgovačka društva preko kojih je osuđenik isisavao novce iz Prigorke.
U toj presudi spominje se i da je „direktorica u tvrtkama bila Kolakova supruga“. Anka Kolak, dakle, poslovna žena i članica uprava četiriju uspješnih hrvatskih poduzeća, supruga je Vlade Kolaka. A Vlado Kolak, osim što je BP-ov urednik i predsjednik neprofitne Udruge hrvatskih branitelja obrambenog domovinskog rata Braniteljski portal, prošle je godine prvostupanjski osuđen za pronevjeru 370 milijuna kuna.
Phoenix se, doduše, spominje i na BP-u, u pozivu za zapošljavanje novinara: Pridružite se timu Braniteljski portal! Objava završava porukom: „Za posao se možete prijaviti na mail adresu vkolak@phoenix.hr“
Ali bože mili, kud smo zašli? Vratimo se na temu. Povod za skandaliziranje u čitavoj priči, ne zaboravimo, jest homoseksualizam.