„Radi se o članovima i članicama naše zajednice, o našim susjedama i susjedima, koji ne mogu ostvariti svoja prava ili uopće nisu upoznati s time kome se obratiti za pomoć. Žalosno je da je razina svijesti po pitanju ranjivih skupina u državi u kojoj živimo još uvijek često na razini ‘to se mene ne tiče’ ili se o njima izvještava senzacionalistički“, kaže Marina Jakšić iz udruge Ri Rock, voditeljica projekta Odašiljač u sklopu kojega se na riječkom internetskom radiju zajednicu Radio Roži emitiraju tri emisije koje se bave mladima, žrtvama nasilja i ženskim pravima.
„Radi se o članovima i članicama naše zajednice, o našim susjedama i susjedima, koji ne mogu ostvariti svoja prava ili uopće nisu upoznati s time što mogu poduzeti, kome se obratiti, gdje zatražiti pomoć i savjetovanje. Žalosno je da je razina svijesti po pitanju ranjivih skupina u državi u kojoj živimo još uvijek često na razini ‘to se mene ne tiče’ ili se o njima izvještava senzacionalistički“, kaže Marina Jakšić iz udruge Ri Rock, voditeljica projekta Odašiljač u sklopu kojega se od ožujka ove godine na riječkom internetskom radiju zajednicu Radio Roži radio-roza.org emitiraju emisije koje se bave upravo ranjivim skupinama.
Kroz tri emisije – Školica, Nevidljive i S.O.S. – svakog ponedjeljka, srijede i petka, točno u podne, javnost se informira o temama vezanim uz djecu i mlade, rodnu ravnopravnost, suzbijanje diskriminacije i ženska ljudska prava te institucionalna i pravna pitanja koja otvaraju pitanja žrtava nasilja.
„Radio Roža kao neprofitan medij koji je namijenjen zajednici i stvoren od zajednice upravo je idealan poligon za traženje promjena i rješenja kao i za poticanje zajednice na promišljanje“, ističe Jakšić.
Udruga Ri Rock projekt je pokrenula u partnerstvu s riječkim udrugama SOS Rijeka i PaRiter. Kroz dugogodišnji rad došli su do zaključka da je prijeko potrebno stvoriti medijski prostor za ranjive skupine.
„Svaka organizacija je odabrala skupinu s obzirom na opseg svog rada, tako da osim djece i mladih ciljane ranjive skupine su i žrtve nasilja, te žene i pitanja rodne ravnopravnosti“, kaže urednik Radija Rože Davor Popdankovski.
U sklopu projekta koji je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda u okviru poziva Mediji zajednice, novinari i novinarke su prvo educirani o navedenim temama. Educirali su ih ljudi koji imaju višegodišnje iskustvo rada s ranjivim skupinama, kao što su predstavnici dječjih domova, sudski suradnici, razne udruge. Nakon edukacije krenulo se u proizvodnju emisija, te će svaka organizacija producirati po 35 epizoda emisija u trajanju od 15 minuta.
„Ono što možemo smatrati ‘novinom’ je činjenica da bez obzira što se svaka od ovih tema redovito nađe u fokusu medija, rijetko se može pronaći kvalitetan sadržaj namijenjen isključivo određenoj ranjivoj skupini, dajući prostor za adresiranje problema, podizanje svijesti i davanja jedne dublje perspektive u određene teme. Jednako tako, nastojat ćemo ponuditi i pozitivne priče najrazličitijih aktera koji nas okružuju, a mnogi nisu upoznati ni ne znaju da u gradu u kojem žive se događa ili postoji netko vrijedan spomena i priznanja“, kaže Popdankovski.
Jedan od najvećih problema koje naši sugovornici ističu je taj da mediji takozvane ranjive skupine prikazuju kao objekte i stavljaju u pasivnu ulogu. Često ih se prikazuje bez njihovog izravnog sudjelovanja, kao žrtve o kojima drugi raspravljaju. Kada ih se uključi u priloge, njihova je pozicija obično i dalje pozicija žrtve kojoj je pružena prilika predstaviti svoju situaciju.
„Tako su oni opet u pasivnoj ulozi. To su obično senzacionalističke priče s kadrovima i fotografijama koje prikazuju nečiju situaciju u najvećoj drami. Potrebno je zaustaviti takav način izvještavanja provođenjem edukacija, kako za medijske djelatnice i djelatnike tako i za urednike“, kaže Jakšić.
Još jedan od izazova je osjetljivost tema o kojima se govori i koja ponekad zahtijeva anonimnost gostiju u emisijama na Radiju Roži.
„Problem s kojim se redovito borimo je i kako zainteresirati i senzibilizirati širu javnost za ‘ozbiljnije’ teme, da se ne radi o nekim drugima, već to mogu biti i bliski suradnici, prijatelji, obitelj ili susjedi. Jasno je da će većina populacije radije slušati bezbrižne teme ili konzumirati žutilo nego poslušati pučku pravobraniteljicu ili druge stručnjake o određenim temama, no naša je zadaća ponuditi, plasirati i promovirati upravo odmak od takvih sadržaja“, naglašava Popdankovski.
Iako na svojim web stranicama ističu kako je Radio Roža community internet radio „nastao iz želje i potrebe za praćenjem nezavisne kulturne scene i raznih kulturnih aktera u Rijeci, promocijom najrazličitijih (underground) žanrova, te ljubavi prema gramofonskim pločama“, danas je njihov opseg tema širi i već imaju iskustvo bavljenjem ranjivim skupinama kroz druge projekte. H-Alter je tako već pisao o projektu „Digitalne rožice“ koji se bavi djecom i mladima, s i bez teškoća u razvoju. U sklopu tog projekta djeca produciraju emisije koje se emitiraju na Radiju Roži. Kroz emisiju „17 bitnih“ bave se pak sa 17 ciljeva održivog razvoja, a kroz projekt „Korona kid“ poticanjem djece i mladih na građanski angažman i brigu za druge „kroz usvajanje novih znanja i vještina građanskoga odgoja, primjenu novih tehnologija i socijalizaciju“. Pokrenuli su i emisije u suradnji s umirovljenicima na način da umirovljenici postaju i producenti i gosti emisije.
U program Radija tako se dobro uklapaju i ove tri emisije u sklopu projekta Odašiljač kojima je cilj dati mogućnost pripadnicima ranjivih skupina da podijele svoju priču i svoje iskustvo u uvjetima u kojima su zaštićeni, u kojima se osjećaju sigurno i u kojima preuzimaju aktivnu ulogu.
„Kao zajednica trebamo pokazati da nisu sami, osigurati da se njihov glas čuje, a ne samo priča ispričana iz trećih usta. Mediji u tome imaju ključnu ulogu“, kaže Jakšić.
A medijski prostor za takve teme će se povećati „kada se prestane razmišljati u kontekstu klikova i profita“, dodaje Popdankovski. „Ipak, pomak se vidi i ne treba nikako odustati od adekvatnog izvještavanja na način da se prilagodi vladajućima ili onima koji smatraju da su nedodirljivi“, zaključuje urednik Radija Rože.
Kako slušati Radio Rožu?
- Koristeći audio player na njihovim internet stranicama radio-roza.org
- Preuzimanjem m3u datoteke koje možete otvoriti u svojem audio playeru kao na primjer WinAmp ili Windows Media Player.
Što donose emisije Školica, S.O.S. i Nevidljive?
ŠKOLICA: “Mladi i mlađi, zanimljive priče o onima na kojima svijet ostaje.”
Emisiju „Školica“ (svakog ponedjeljka na Radio Roži – radio-roza.org) uređuje Udruga Ri Rock obrađujući teme koje adresiraju probleme djece i mladih u različitoj obrazovnoj dobi. Osim tema povezanih sa samim školovanjem (bullying, poteškoće s učenjem), obrađuje i teme vezane uz obiteljski život (udomiteljstvo, problemi u ponašanju, zanemarivanje od strane roditelja, popravne institucije) te svakodnevne aktivnosti (pronalazak zaposlenja, hobiji, volontiranje). Ugostit će se gosti iz drugih županija kako bi se mogla usporediti situacija PGŽ-a i ostatka Hrvatske. Cilj emisije je osvijestiti javnost o problemima djece i mladih, njihovom pogledu na svijet i percepciji stvarnosti. Bitno je javno progovarati o mladima i njihovim pravima jer su oni budućnost, a problem s kojima se susreću mogu izazvati trajne posljedice na njih i njihovo okruženje.
S.O.S.: “Teme o kojima se rijetko priča, a o kojima je bitno govoriti.”
Udruga SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava uređuje emisiju “S.O.S.” (svake srijede na Radio Roži – radio-roza.org) koja otvara teme vezane uz pružanje primarne pravne i psihološke pomoći žrtvama obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja, pojedine aspekte radnog prava vezanog uz nasilje i uznemiravanje na radnom mjestu te važnosti rada s mladima u svrhu prevencije i edukacije o nasilju. Emisija omogućuje da se žrtve nasilja zauzmu za sebe kroz progovaranje o svojim doživljajima te da „dobiju svoj glas“. Izlazak u javnost s vlastitom pričom na neke od njih djeluje terapeutski, ali je i iznimno korisno za druge osobe u sličnim situacijama i za društvo općenito. Predstavljanje neće biti intruzivno te pruža mogućnost zadržavanja anonimnosti. Gosti emisije su korisnici/e Udruge, stručnjaci/kinje i volonteri/ke koji s njima rade te istraživači/ce koje se bave temom socijalno marginaliziranih i ranjivih skupina.
Emisija je u posljednjoj epizodi ugostila i H-Alterovu suradnicu Jelenu Jindru, a gostovali su i redatelj Đuro Gavran, Dalida Rittossa s Pravnog fakulteta u Rijeci, odvjetnica Dajana Sabol…
NEVIDLJIVE: “Gdje priče žena postaju vidljive.”
Emisija „Nevidljive“ (svakog petka na Radio Roži -radio-roza.org) koju uređuje Udruga PaRiter bavi se temama iz područja rodne ravnopravnosti i reproduktivne pravde. Kroz razgovore sa ženama različitih profila, profesija i stupnja obrazovanja obrađuju se aktualne teme iz politike, kulture ekonomije iz pozicije rodne ravnopravnosti, a sve kako bi se aktivno radilo na uključivanju socijalno osjetljivijih skupina u javni i društveni život i kako bi se neispričanim pričama dala platforma za zahtijevanje promjena. Cilj emisije je informirati širu javnost o ženskim pravima te diskriminirajućim situacijama s kojima se ženske osobe susreću u javnom i privatnom životu te osnažiti ih za reagiranje na nepravdu i pokretanje promjena.
U podcastima koje možete pronaći na stranicama Radija Rože tako možete između ostalih poslušati razgovore s psihologinjom Mašom Cek, Gretom Grakalić Rački iz udruge Vida, Ivanom Biočinom iz Instituta održive mode, te riječkom umjetnicom Tanjom Blašković.