U Šumskoj školi se prirodu promatra, doživljava i u njoj uživa, i to u svim vremenskim uvjetima kaže Ivana Francišković Olrom iz karlovačke udruge Eko Pan koja provodi ovaj inovativni oblik učenja o prirodi. U školi se uči ponašanje, snalaženje i preživljavanje u prirodi, prepoznavanje i skupljanje samoniklog i ljekovitog bilja i životinjskih tragova, te se vježba motorika i kreativnost korištenjem osnovnih alata uz izradu korisnih predmeta. „Boravkom u šumi djeca dobiju želju za dubljim razumijevanjem živog svijeta oko nas i u nama“, naglašava Francišković Olrom.
U Šumskoj školi se prirodu promatra, doživljava i u njoj uživa, i to u svim vremenskim uvjetima kaže Ivana Francišković Olrom iz karlovačke udruge Eko Pan koja provodi ovaj inovativni oblik učenja o prirodi. U školi se uči ponašanje, snalaženje i preživljavanje u prirodi, prepoznavanje i skupljanje samoniklog i ljekovitog bilja i životinjskih tragova, te se vježba motorika i kreativnost korištenjem osnovnih alata uz izradu korisnih predmeta.
„Kroz razne igre, zadatke i izazove svladavamo osnove pripreme i opremanja za boravak na otvorenom, napravili smo mali šumski bonton, a uz vodstvo glazbenika Martina Ladike osmislili Pjesmu šumskog đaka. Učimo se orijentirati, ponašati, izrađivati skloništa, prepoznavati stabla, samoniklo i jestivo bilje, učimo o tome kako žive i preživljavaju životinje, koristiti se alatima, raditi čvorove, sunčani sat i ono najvažnije – družimo se i zabavljamo uz minimum pomagala i tehnologije“, pojašnjava Francišković Olrom.
Upisi u novu sezonu otvoreni su prošloga tjedna, a provodi se za djecu uzrasta od 6 do 12 godina kroz ukupno četiri modula, Od mrava do lava, koji se protežu tijekom dvije godine. Jednom mjesečno djeca borave na lijepim lokacijama na području Karlovca i Karlovačke županije. U prvim modulima organizirani su boravci u trajanju od 6 do 8 sati, kasnije se ostaje i preko noći u suradnji s planinarskim domovima i imanjima na kojima se može kampirati.
„Boravkom u šumi djeca dobiju želju za dubljim razumijevanjem živog svijeta oko nas i u nama. Nedavno smo imali posljednji boravak s našom prvom generacijom šumskih školaraca i kod svih je vidljivo da su tijekom posljednje dvije godine uz samopouzdanje stekli interes za istraživanjem i očuvanjem prirode. Potičemo ih da se učlane u planinarska društva i upisuju slične aktivnosti kako bi nastavili primjenjivati naučeno“, kaže Francišković Olrom.
U udruzi vjeruju da je ovako provedeno vrijeme za djecu dobar temelj kako bi stvorili generacije koje će svoj odnos s prirodom graditi stabilnije, prijateljskije i pozitivnije od nas.
„Osim toga, iz iskustva vidimo da djeca i kontinuirano jačaju samopouzdanje, samostalnost i spremnost na suradnju, pomoć i podršku drugima”, navodi.
U Šumskoj školi i odrasli su dobrodošli. U program Mravci tako upisuju mlađu djecu i roditelje kako bi ih potaknuli na zajednički boravak na otvorenom. Organiziraju i šumske rođendane, ne samo za djecu već i za odrasle, kao i team buildinge, te edukaciju iz zelenih vještina za mala i srednja poduzeća. Sve ove aktivnosti udruga provodi kroz oblik društvenog poduzetništva.
„Zajednički naziv našeg poduzetništva je Klijanac i Pup – rasadnik dobre volje. Naziv je zanimljiv, a odnosi se na našu ideju i želju da djeci i odraslima ponudimo sadržaj koji će im korisnim znanjima i vještinama obogatiti život i usaditi povezujuć i odgovoran odnos prema ukupnom živom svijetu“, naglašava Valentina Mesarić iz Eko Pana.
Sama udruga Eko Pan već više od dvadeset godina zagovara odgovorno, transparentno i dobro upravljanje prirodnim resursima.
„Rezultata ima, primjećujemo ih na razini naše lokalne zajednice i pojedinaca s kojima s surađujemo. To su mali, ali vrijedni koraci. Međutim, kolektivno smo daleko od svjesnog i povezujućeg odnosa s prirodom. Upravo zato smo odlučili pokrenuti ove programe, kako bismo skrenuli pažnju sa svakodnevne opterećenosti preživljavanjem na uživanje u životu i svemu živom što nam je dano i traži da bude primijećeno, njegovano i sačuvano za sve one koji dolaze poslije nas“, zaključuje Francišković Olrom.