Dok turizam kakav se provodi u Hrvatskoj prijeti da pojede i društvo i okoliš, u Kninu se turizmom žele baviti na drugačiji način. Ekološka udruga Krka prije dvije godine je pokrenula društveno poduzeće Marunuša i turističku agenciju. Iako je društveno poduzetništvo u Hrvatskoj zaživjelo, najviše u svrhu zapošljavanja ranjivih skupina, u turizmu je još uvijek malo društveno poduzetničkih projekata.
Dok turizam kakav se provodi u Hrvatskoj prijeti da pojede i društvo i okoliš, u Kninu se turizmom žele baviti na drugačiji način. Ekološka udruga Krka prije dvije godine je pokrenula društveno poduzeće Marunuša i turističku agencija. Dok je društveno poduzetništvo u Hrvatskoj zaživjelo najviše u svrhu zapošljavanja ranjivih skupina, u turizmu je još uvijek malo društveno poduzetničkih projekata.
Kako društveni poduzetnik ostvaruje ravnotežu društvenih, okolišnih i ekonomskih ciljeva poslovanja, sigurno je da upravo te ravnoteže u turizmu nedostaje. U Eko Krki vjeruju da društveno poduzetništvo može smanjiti negativan utjecaj na okoliš i društvo.
„Dugogodišnja želja članova naše udruge je bila aktivirati održivi turizam u Kninu i pokazati drugima ljepote Knina i okolice, ali i potaknuti razvoj zajednice i zapošljavanje“, kaže Inga Kukolj, tajnica Eko Krke i voditeljica projekata u udruzi.
Ideju o osnivanju turističke agencije ostvarili su kroz EU projekt Eko društveni poduzetnici financiran od strane ESF-a i državnog proračuna, a u razradi ideje pomogao im je tim ACT grupe iz Čakovca. Marunuša je agencija koja nudi sadržaje iz Knina i okolice. Cilj im je razviti turistički sadržaj u gradu koji do pred koju godinu nije poznavao organizirani turizam, iako za to ima puno potencijala, posebno za ljubitelje prirode. Tu su slap Krčić, rijeka Krka i najmlađi hrvatski park prirode, planina Dinara.
„Nudimo Jeep Safari ture na Dinaru i izvor Cetine, Krka Safari ture čamcima na napuhavanje, Dinara & Krka Safari, Quad i Buggy ture, zipline, gurmanske ture koje uključuju degustacije craft piva, vina, sira, obilazak grada i tvrđave, jednodnevne i višednevne izlete u Knin, organizaciju teambuildinga i tailormade aranžmana“, kaže Kukolj.
Nude i najam opreme za aktivni turizam, brdske bicikle, električne brdske bicikle, čamce na napuhavanje, SUP i akcijsku kameru. Građani su dosad najviše interesa pokazali za Krka Safari turu, spust čamcima na napuhavanje gornjim tokom rijeke Krke nizvodno u dužini 4,5 km.
„Imamo tri tipa čamaca, Sunny i Palava primaju 1 do 2 osobe, Baraka je za grupe do 4 osobe, a Ontario za grupe do 6 osoba. Tura traje između 1 i 2 sata, ovisno o brzini veslanja i zaustavljanju uz obalu Krke. Putem uživate u mirnoj i ugodnoj vožnji te najljepšem pogledu na kninsku tvrđavu, prolazite pored ušća Kosovčice u Krku, arheološkog lokaliteta Kapitul i ušća Orašnice u Krku“, opisuje Kukolj.
Popularan je i Dinara Jeep Safari, offroad avantura na najvišu hrvatsku planinu. Za sezonu 2022. spojili su ove najpopularnije usluge u jednu pa tako sada možete na Dinara & Krka Safari, cjelodnevni izlet u prirodi Knina. U poslovnici odnedavno prodaju i suvenire koju su proizveli lokalni poduzetnici.
Posebnost ovog društvenog poduzeća koje zasad stalno zapošljava dvije i sezonski još jednu osobu, nezaposlenima i drugim socijalnim osjetljivim skupinama nudi usluge besplatno.
„Oni mogu i koriste usluge naše agencije besplatno dva puta tjedno i na taj način dajemo mali, ali važan doprinos jačanju onih skupina u društvu koje su u riziku od društvene isključenosti. Najviše koriste najam brdskih bicikli, električnih brdskih bicikli i ture gumenim čamcima po Krki“, kaže Kukolj.
Zašto dosad Knin nije uspio u turizmu, pitaju ih, kažu, i gosti koji im dolaze.
„I oni se pitaju kako to da ranije nisu čuli za ljepote koje Knin i okolica imaju. Živimo u prekrasnom kraju koji ima što ponuditi turistima. Povijest, kulturu, prirodne atrakcije – rijeke, slapovi, jezera, planine, eno – gastro ponudu, aktivni turizam itd. Vjerujemo da je ključ uspjeha u povezivanju svih, od iznajmljivača, ugostitelja, OPG-ova…“, kaže Kukolj.
Udruga osnivač ovog društvenog poduzeća se već godinama bori za očuvanje upravo te prirode koja sada nudi priliku za razvoj turizmu. Atraktivnom slapu Krčić prijetilo je presušivanje kroz projekt gradnje hidroelektrane što su aktivisti uspjeli zaustaviti. Udruga i danas provodi akcije čišćenja u Kninu i regiji, provodi brojne projekte vezane uz zaštitu okoliša i educira stanovništvo.
„Ove učestale akcije nažalost pokazuju kako je briga za prirodu na niskoj razini. Mnogo je ilegalnih deponija diljem županije, a mi nastavljamo upozoravati na važnost pravilnog gospodarenja otpadom“, ističe Kukolj.
Ono na što udruga također ukazuje godinama je problem vojnog poligona koji je smješten u krškom području. Otkad je Dinara u veljači 2021. proglašena parkom prirode, primjećuju povećani interes za posjetom. Planini je moguće pristupiti putem više staza i moguće je dolaziti i više puta i uvijek pronaći nešto novo za sebe. No, vojska za vrijeme vježbi ograničava ili zabranjuje kretanje na određenom dijelu Dinare pa je tako i sada kretanje parkom prirode uvjetovano vojnim aktivnostima.
„To ima štetan učinak na turizam, ali i na okoliš. U više smo navrata predlagali izmještanje poligona na drugu lokaciju jer svima je valjda jasno da vojnom poligonu u parku prirode nikako nije mjesto“, ističe Kukolj koja naglašava kako nema turizma bez prirode.
„Masovni turizam ne vodi računa o prirodi, stoga je potrebna transformacija prema odgovornom turizmu“, zaključuje Kukolj.