Već sama činjenica da netko u Gračacu pokreće proizvodnju je vijest, a još je zanimljivije što iza marke cipela Kalliopi stoji zasad osam žena koje u Gračacu ručno izrađuju kvalitetne cipele. „Neke od nas su bile dugotrajno nezaposlene, razmišljale su da odu raditi u Njemačku. Dobile su posao i ostale“, kažu Ana Miličić i Tina Antunović iz društvenog poduzeća Održivo društvo.
„Teško je jer smo novi na tržištu. Bez promocije nema ništa. Sada se uglavnom glas o nama širi usmenom predajom. Netko kupi cipele pa vide njezini ili njegovi prijatelji i rodbina pa naruče i oni“, kaže Tina Antunović, voditeljica marketinga u društvenom poduzeću Održivo društvo koje se u Gračacu bavi proizvodnjom cipela.
Već sama činjenica da netko u Gračacu pokreće proizvodnju je vijest, a još je zanimljivije što iza marke cipela Kalliopi stoji zasad osam žena koje u Gračacu ručno izrađuju kvalitetne cipele.
„Neke od nas su bile dugotrajno nezaposlene, razmišljale su da odu raditi u Njemačku. Dobile su posao i ostale“, kaže voditeljica proizvodnje Ana Miličić.
Foto: Kaliopi
Društveno poduzeće je osnovala udruga Prospero 2018. godine. Rad udruge je od početka usmjeren prema ranjivim skupinama, pa tako i nezaposlenim ženama. I do proizvodnje cipela došlo je kao posljedica aktivnosti udruge koja je, između ostaloga, proizvodila i šlape od filcane vune. I jedan dio proizvoda marke Kalliopi je od vune i to su im neki od najtraženijih proizvoda.
„Radimo i vunene šlape i dječju vunenu obuću. To je nešto što, na primjer, baš i nije dostupno na tržištu. Proizvodimo i kožne papučice za bebe“, kaže Miličić.
Tu su i razne vrste cipela, sandala i natikača, koje se mogu naručiti u raznim bojama i čak do ženskog broja 48, kao i zaštitna obuća.
„Na tržištu inače nedostaje prilagodljive obuće, a ako i postoji mogućnost, obično je jako skupo. Mi možemo napraviti i šire cipele ako je potrebno, pojačati petu i slično. Naplaćujemo dodatno jedino ako se preinaka ne slaže s kalupima, dok preinake ljetnih natikača ne naplaćujemo dodatno“, pojašnjava Antunović.
Proces izrade je dugotrajan. Potreban je jedan radni dan da se izradi par cipela. Papuče se trebaju sušiti pa izrada traje tri do četiri dana. Natikače se mogu izraditi brže pa je i njihova cijena najniža.
Njihovi se proizvodi zasad mogu kupiti putem webshopa i u trgovini koji su otvorili u Gračacu, kao i naručiti preko Facebook i Instagram profila.
Vunu za papuče otkupljuju od lokalnih uzgajivača. Plasman vune je u Hrvatskoj inače problem. Vuna koja je vrijedan materijal ovdje uglavnom postaje problematični otpad, pa Održivo društvo i ovako djeluje održivo.
„Jedan od ciljeva našeg projekt je i ekološki. Vunu nabavljamo lokalno i šaljemo na čišćenje i češljanje i zatim od nje izrađujemo papuče“, kaže Miličić.
Proizvodnja je pokrenuta, strojevi kupljeni, a i danas plaće isplaćuju putem projekta „Održivim društvom do unaprjeđenja i razvoja zajednice“ koji je s 993 000 kuna financiran iz Europskog socijalnog fonda.
„Još uvijek nismo održivi bez europskih projekata, ali nadamo se da ćemo postati“, kaže Antunović.
Od uspjeha cipela Kalliopi korist bi imala cijela zajednica. 75% profita namjeravaju kao društveno poduzeće ulagati u zajednicu, u edukacije, pomoć starijim osobama, gradnju dječjih igrališta i slično. Potrebe su za time u Gračacu sigurno velike, no samo Održivo društvo do sada nije naišlo na podršku Općine Gračac.
Cipele koje ne kreira jedan dizajner nego ih osmišljavaju sve zaposlenice zajedno, naše sugovornice i same nose.
„Nosimo ih i na posao i s posla, i papuče po kući… Sve smo isprobale i znamo da su kvalitetne“, zaključuju.