SPLIT 16–20/05/2023 | GALERIJA MKC ∙ BETON KINO ∙ RAZRED∙ MEDITERANSKI INSTITUT ZA ISTRAŽIVANJE ŽIVOTA – MedILS
Otvorenjem grupne izložbe Kako nas čuje more u utorak 16. svibnja u splitskoj Galeriji MKC u Domu mladih započinje istoimeni umjetnički program u produkciji KONTEJNER-a koji obuhvaća i rezidencije, performanse uživo, radionicu i predavanja. Zajednički tematski okvir programa koji traje do subote 20. svibnja je more i njegove ljudske i neljudske morske zajednice i povezane ekološke krize. Većina umjetničkih projekata koji će se predstaviti u Domu mladih i Mediteranskom institutu za istraživanje života (MedILS) snažno se fokusira na zagađenje bukom ili zvuk općenito, a cijelo događanje je dio međunarodnog projekta A Sea Change.
Osim što su glavni medij za komunikaciju u morskoj biosferi, zvučni valovi kroz morsku vodu putuju mnogo brže i glasnije nego kroz zrak. Učinci antropogene buke na morski život i podvodni svijet stoga imaju još opasnije i dugotrajnije posljedice. U umjetničkim radovima i istraživanjima programa Kako nas čuje more zvuk je više od medija za komunikaciju i izražavanje. Afirmirajući nove načine suživota koji mogu preoblikovati hijerarhije unutar raznolikosti morskih stanovnika, radovi donose snažan naglasak na zvuk u ponovnom promišljanju materijalnosti mora, kao i njegove semantike.
Snažan imperativ razumijevanja i razotkrivanja takvog mora posebno je prisutan u imerzivnoj zvučnoj instalaciji Stijna Demeulenaerea, kao i u istraživanju Marka Markovića i Josipe Vujević u sklopu rezidencijalnog programa u splitskom MedILS-u. Marković i Vujević ne teže samo razumjeti komunikacijske frekvencije među jadranskim morskim životinjama, već žele stvoriti sustav koji bi ih mogao upozoriti na opasnost u njihovoj okolini. U svom apstraktnom radu o zagađenju okoliša razvijenom u suradnji s video umjetnicima u-maticom i telematiqueom, iranska glazbenica i umjetnica pantea predstavlja impresivan, intenzivan audiovizualni performans tijekom kojeg troje autora zamišljaju fiktivne oblike života koji bi mogli nastati u životnim uvjetima ekstremnog zagađenja.
Instalacije Marca Barottija i Francisce Rocha Gonçalves fokusirane su na ljudsko onečišćenje morskog okoliša dok se instalacija Robertine Šebjanič bavi uvjetima u okolišu morskih ježinaca, a njezin performans uživo s Tanjom Minarik posljednjeg dana događanja potiče na promišljanje novih ekoloških stvarnosti u doba antropocena. Umjetnica Fara Peluso sudjeluje na rezidencijalnom programu u okviru kojeg se bavi istraživanjem gotovo nevidljivih mikroalgi dijatomeja izuzetno bitnih za održavanje bioraznolikosti i života mnogih vrsta – uključujući i nas kao ljudskih bića.
RASPORED:
Utorak – subota 16–20/05/2023
▸ GALERIJA MKC / DOM MLADIH
Grupna izložba: Marco Barotti, Stijn Demeulenaere, Fara Peluso, Francisca Rocha Gonçalves, Robertina Šebjanič
Otvorenje: Utorak, 16/5 u 20h | Radno vrijeme izložbe: 17–20/05/2023, 17–21h
Petak 19/05/2023
▸ BETON KINO / DOM MLADIH
21h – Audiovizualni performans: pantea, u-matic, telematique – Krhki fragmenti
Subota 20/05/2023
▸ MEDITERANSKI INSTITUT ZA ISTRAŽIVANJE ŽIVOTA (MedILS)
15h – Toni Meštrović: Prezentacija radionice terenskog snimanja
16h – Fara Peluso: Prezentacija MedILS rezidencije – Funkcija nevidljivog
▸ RAZRED / DOM MLADIH
19h – Marko Marković, Josipa Vujević: Orkestar uzajamne pomoći, strategije zvučne komunikacije između vrsta u ekstremnim životnim okruženjima / Prezentacija MedILS rezidencije
▸ BETON KINO / DOM MLADIH
21h – Audiovizualni performans: Robertina Šebjanič, Tanja Minarik – Linija | +1233m –1233m
Program Kako nas čuje more osmislio je i producirao KONTEJNER u sklopu međunarodnog projekta A Sea Change fokusiranog na interdisciplinarne i intermedijske umjetnosti te umjetnička i kustoska istraživanja koja se bave širokim rasponom tema povezanih s morem, kao što su morski ekosustavi, dobrobit obalnog stanovništva, plava ekonomija i bioakustika. Program je kuriran zajedno s projektnim partnerima MOMus – Experimental Center for the Arts (GR), NeMe (CY) i Quo Artis Foundation (ES), a realizira se uz podršku lokalnih partnera MedILS – Mediteranskog instituta za istraživanje života i Multimedijalnog kulturnog centra u Splitu.