Udruge Zelena tranzicija iz Srbije i Tatavaka iz Hrvatske pozivaju da se pridružite Klimatskom melemu – interdisciplinarnim regionalnim susretima posvećenim ekološkoj komunikaciji. Susreti će se održavati online, utorcima i ponekim ponedjeljkom, od 4. ožujka do 2. travnja.
Način kako komuniciramo utiče na interpretaciju poruke koju želimo da pošaljemo. Kako razumeti i komunicirati procese koji utiču na sve živote, ljudske i neljudske? Procese koji će iz korena promeniti sve navike, načine i percepcije pomoću kojih smo živeli na Planeti do sada? Komunikacija određenog procesa je veoma nijansirana i složena – sastoji se od poruka, reči, gestova, tišina, saosećajnosti, introspekcije i puno slušanja. Komunikacija oblikuje naša uverenja i delovanja po određenom pitanju. Postavlja se pitanje: imamo li narative i priče, kao i pristupe i tehnike – koji mogu pokrenuti duboke promene u viđenju i razumevanju klimatske i ekološke krize sa kojom se suočavamo, lokalno i globalno? Možemo li dobaciti dalje od ustaljenih komunikacijskih obrazaca i informacija na koje smo navikli (i oguglali)?
Ukoliko ova pitanja smatrate bitnim i promišljate o njima, pridružite nam se na ovom zajedničkom putovanju. Pozivamo vas da tokom marta i početkom aprila meseca učestvujete na interdisciplinarnim, regionalnim, onlajn susretima posvećenim ekološkoj komunikaciji. Prijavite se popunjavanjem upitnika ovde.
Klimatski melem je zamišljen kao prostor za zajedničko učenje, kao istraživanje i razmena između svih učesnika i predavača. Ovakvim pristupom želimo stvoriti prostor za razmenu i deljenje emocija i procesa kroz koje prolazimo i lično i kao društvo kada razmišljamo o mogućnostima, izazovima, strahovima i neizvesnostima koje klimatske i ekološke krize donose u naše živote. Želimo da stvorimo prostor za kreativnost i ranjivost, kritičnost i iskrenost te u njega pozovemo narative i pristupe koji leče, zaceljuju, regenerišu bolna mesta u našim bićima i zajednicama.
Klimatski melem osmislili su članovi udruženja Zelena tranzicija iz Srbije i Tatavaka iz Hrvatske u sklopu projekta E.u.r.e.k.a. sufinansiranog sredstvima Evropske unije kroz program Erasmus+ KA2. Kreativni deo rad odlikovao je dinamični, ko-kreativni proces s građanima, ekološkim aktivistima, umetnicima i stručnjacima iz raznih polja koja dotiču pitanja sveobuhvatnih promena. Iako su oba udruženja usmerena na ekološka pitanja, u sklopu ovog projekta krenuli smo od toga da mapiramo i otkrijemo šta sve ne znamo, šta nam od znanja nedostaje i osmislili smo školu koja ima akcenat na slušanju i razmeni, na otvaranju tema koje vidimo da nedostaju i na osnaživanju ljudi koji se već bave klimatskom i ekološkom komunikacijom. Želja i nada nam je da zajedno dođemo do bolje, sveobuhvatnije, delotvornije ekološke komunikacije i otpornijih i saosećajnijih zajednica.