Jelsa Art Bijenale 2023: DEKUBATOR – Poziv za mlade umjetnike u rezidenciji
Jelsa Art Bijenale festival je suvremene umjetnosti, koji od 2019. godine na otoku Hvaru povezuje različite publike kroz mnoštvo umjetničkih medija i praksi. Manifestacija je specifična po djelima koja se uglavnom izvode u javnom prostoru ili prostorima van upotrebe, aktiviranih u sklopu festivala, s ciljem približavanja suvremene umjetnosti što široj publici i naglašavanja umjetnosti koja prenosi poruku društvene odgovornosti i održivosti.
Treće izdanje, koje će se u Jelsi održavati od svibnja do kolovoza 2023. godine, tematski je smješteno pod krovnim konceptom Dekubator. U sklopu umjetničkih rezidencija umjetnici će u suradnji s mentorima/kustosima realizirati 2 produkcije novih suradničkih radova i predstavljanja na lokacijama bijenala.
Rezidencijalni program je podijeljen u 2 programa:
- Tunel – 20.6.-1.7.2023.
- Imagining Gardens – 20.7.-31.7.2023.
Prijavitelji se mogu prijaviti na jedan od dva rezidencijalna programa.
- REZIDENCIJALNI PROGRAM – TUNEL – 20.6.-1.7.2023.
Mentorica: Francisca Rocha Gonçalves (PT)
JAB23 stavlja u fokus jednu jelšansku ulicu u rasteru mediteranskog grada, kalu. Rezidencijalni se projekt fokusira na prakse kao što su bioumjetnost, ekološka umjetnost i prakse njege, koje će umjetnici u rezidenciji razviti i implementirati u javnom prostoru Jelse u suradnji s umjetnicom Franciscom Rocha Gonçalves. Intervencija će biti postavljena site-specific u određenom prijelaznom prostoru u Jelsi, točnije tunelu u središtu grada gdje je turistička djelatnost vrlo značajna na glavnom dijelu ulici i graniči sa životom mještana u sporednoj ulici, potencijalnom prostoru za susret dva svijeta. Tunel je metafora za transfer, migraciju, povezivanje mikro zajednica, a ideja je učiniti vidljivim nešto veće od nas samih: prirodu.
Produkcija je zamišljena kao kolaborativna site-specific instalacija. Rezidencijalni program u Jelsi na otoku Hvaru od 20. lipnja do 1. srpnja 2023.
Francisca Rocha Gonçalves – istraživačica iz Porta, koja trenutno živi u Berlinu. Ima diplomu iz područja veterinarska medicina na ICBAS (Sveučilište u Portu), magisterij iz interaktivne glazbe i dizajna zvuka na FEUP (Sveučilište u Portu) i doktorat iz digitalnih medija na FEUP (Sveučilište u Portu) . Njezino je istraživanje usmjereno na akustičnu ekologiju u umjetničkom stvaralaštvu kao alatu za osvještavanje o podvodnim zvučnim pejzažima. Trenutno radi za ICARUS, surađujući s dr. Johannesom Goesslingom i Luisom Arandom. ICARUS je umjetničko-znanstveni projekt koji se fokusira na fotonska svojstva dijatomeja i stvara povećane ledene skulpture njihovih unutarnjih ljuštura.Suosnivačica je umjetničkog kolektiva Openfield Creative Lab i projekta Ocean Soundscape Awareness – ØSAW.
Profil umjetnika koje tražimo
U sklopu otvorenog poziva tražimo umjetnike prikladne za kolaborativni rad u okruženju izvan studija, budući da su lokacije cijelog bijenala određene karakteristikama rada u javnom prostoru i prostorima u susretu privatnog i javne sfere.
Poziv je otvoren za umjetnike iz područja: glazbe, zvuka, svjetla, bio-arta, ekoloških umjetničkih praksi, znanstvenih disciplina.
- REZIDENCIJALNI PROGRAM IMAGINING GARDENS – 20.7.-31.7.2023.
Mentori: Anja Leko & Andrej Beštak (HR), Paula Pļavniece (LV)
Rezidencijalni program osvrće se na nove, nevidljive dimenzije prostora kale (ulice rastera mediteranskog grada), prostore razgraničenja divljeg i urbanog, prožimanja kulture i prirode –vrtove skrivene iza uličnih fasada.
Vrt je simbol susreta kulture i tehnologije, on predstavlja prirodu, ali i kontrolirane uvjete za rast biljaka. O njemu se pojedinci brinu i selektiraju razvoj vrsta koje u njemu rastu, a ideja njegovog njegovanja ima za cilj održati ljudsko postojanje na životu. Vrt nije linearan, postoji postojano vrijeme ne-događanja, koje je uvjet da bi se život u njemu razvio. Njegov prostor otvara vrijeme za razmišljanje, odmor, uživanje i kontemplaciju, ali i razdoblje pripreme za ono što dolazi, vrijeme akcije. Ti se skriveni procesi često zanemaruju i odbacuju, ali oni su ključni dio života. Vrt također nudi svjesnu odluku o tome što zadržati, a što ostaviti iza sebe. Stalna transformacija postojećih formi u cilju gomilanja novih, stalna mutacija vrsta do neprepoznatljivosti. Prikazuje nam svijet koji se neprestano kreće i njegove tradicije te nas neprestano izaziva u pitanju koje bi bile informacije koje želimo sačuvati.
Produkcija je zamišljena kao kolaborativni multimedijalni performans, inspirirano formatom opere. Rezidencijalni program odvijat će se u hibridnom formatu: online razvoj rada u suradnji s mentorima od 1.-30.6. i implementacija rada u Jelsi na otoku Hvaru od 20. do 31. srpnja 2023.
Anja Leko & Andrej Beštak (HR) – Andrej Beštak i Anja Leko su umjetnički duo iz Zagreba, Hrvatska, koji trenutno žive u Reykjaviku, Island. Njihova umjetnička praksa uključuje instalacije, performanse i video radove. Uglavnom se smatraju pripovjedačima priča u prostorima koristeći vizualni jezik i zvukove, a ne riječi, kako bi stvorili emocionalni dijalog između umjetničkog djela i publike.
Paula Pļavniece (LV) – Paula Plavniece je latvijska kazališna redateljica koja od 2014. radi u nevladinim i državnim kazališnim projektima, uglavnom radeći kao redateljica. U njezinoj umjetničkoj praksi glavna polja interesa su društveno i politički aktivne teme i nova drama, s fokusom na aspekte kao što su inkluzija, ekologija, integracija itd. Njezini radovi često uključuju rad s lokalnim zajednicama i izradu site-specific umjetničkih projekata.
Profil umjetnika koje tražimo
U sklopu otvorenog poziva tražimo umjetnike prikladne za kolaborativni rad u okruženju izvan studija, budući da su lokacije cijelog bijenala određene karakteristikama rada u javnom prostoru i prostorima u susretu privatnog i javne sfere.
Poziv je otvoren za umjetnike iz područja: zvuka, multimedije, vizualnih umjetnosti, plesa/fizičkog teatra, književnosti/poezije, dramskih umjetnosti, glazbe i različitih vokalnih praksi.
ŠTO NUDIMO?
- Mentorska podrška u proizvodnji zajedničkog rada
- Putni troškovi
- Smještaj u kampu
- Izrada radova u okviru projekta
- Izlaganje u okviru Jelšanskog likovnog bijenala
- Masterclass radionica bio arta s Franciscom Rocha Goncalves/PT
- Masterclass radionica kazalište redateljice Paule Pļavniece/LV
KAKO SE PRIJAVITI?
Prijavitelji se mogu prijaviti na jedno od dva rezidencijalna programa.
Prijave se šalju isključivo e-mailom na adresu jabiennial@gmail.com do 11. svibnja 2023. (ponoć)
Prijava treba sadržavati:
- Životopis kandidata – max 1 A4 stranica
- Motivacijsko pismo – max 1 A4 stranica
- Umjetnički portfolio prijavitelja – max 15 A4 stranica
- Napomenu na koji se od 2 rezidencijalna programa kandidat prijavljuje (u naslovu prijave)
Aplikacije treba uvesti u jedan PDF dokument.
Rezultati će biti objavljeni na web stranici LAB852 do 30. svibnja 2023. (www.lab852.com).
Kontakt osoba je Marija Kamber (marija@lab852.com). Ukoliko u roku od 5 radnih dana od slanja prijave ne dobijete potvrdu zaprimanja prijave, molimo da nas kontaktirate na 091 7500 127.
Organizacija u koprodukciji LAB852, udruge Održivi otok, udruge Kružok