Virtualni muzej Dotrščina u partnerstvu s Vijećem srpske nacionalne manjine grada Zagreba i Hrvatskom udrugom nastavnika povijest provodi jednodnevne obrazovne seminare namijenjene nastavnicima i učenicima srednjih škola.
Program je posvećen spomen-parku Dotrščina kao mjestu sjećanja i učenja. Spomen-park Dotrščina mjesto je najvećeg masovnog zločina u povijesti Zagreba i jedno od najvećih stratišta Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj. Na lokaciji današnjeg memorijalnog parka, od strane ustaškog režima, pogubljeno je na tisuće građana, ponajviše iz Zagreba i okolice, ali i drugih. Dotrščina danas ima status zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske.
Virtualni muzej Dotrščina pokrenut je 2012. godine u sklopu programa kulture sjećanja Documente – Centra za suočavanje s prošlošću, s temeljnim ciljem vraćanja važnog mjesta sjećanja u kolektivnu memoriju. Aktivnosti uključuju godišnju memorijalnu umjetničku intervenciju na prostoru spomen-parka, istraživačke i izložbene aktivnosti, komunalne incijative i drugo.
Obrazovni program Virtualnog muzeja Dotrščina provodi se kao pilot projekt.
Program će ponudit neke od suvremenih metoda poučavanja i učenja povijesti vezano uz stradanja u Drugom svjetskom ratu i povezati prošlost sa suvremenošću kroz promociju vrijednosti slobode, demokracije, ljudskih i građanskih prava, antifašizma i mira.
U program za obje skupine je i sudjelovanje u kazališnoj radionici koja koristi metode Teatra potlačenih, dok program za učenike uključuje i sudjelovanje u izvođenju participativnog performansa/igre na prostoru spomen-parka Dotrščina. Sadržaji su prilagođeni uzrastima.
Poziv je otvoren za nastavnike i nastavnice povijesti i druge zainteresirane nastavnike/ce, odnosno učenice i učenike srednjih škola.
Broj sudionika je ograničen, a prijave se primaju do popunjenja kvote.
Sudjelovanje je besplatno.
Program na nastavnike održava se u subotu, 21. svibnja 2022. od 10 do 17 sati.
Program za učenike održava se u nedjelju, 22. svibnja 2022. od 10 do 16 sati.
Jutarnji dio programa održava se u Centru za kulturu i informacije Maksimir, a poslijepodne na prostoru spomen-parka Dotrščina. Osvježenja i prijevoz od Maksimira do Dotrščine su osigurani. Prijevoz između lokacija je moguć i individualnim prijevozom.
Predavači i teme:
Dea Marić (Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu/ Hrvatska udruga nastavnika povijesti): Podučavanje i učenje na mjestima stradanja
Uroš Živanović: Povijest između redaka: kratkometražni film kao nastavno sredstvo
Program metodike poučavanja kratkometražnog igranog i dokumentarnog filma kao nastavnog sredstva u srednjoškolskom kurikulumu povijesti, za profesore, te program filmske i analize i interpretacije za učenike – na primjerima nagrađivanih suvremenih hrvatskih filmova.
Helena Strugar (Gimnazija Lucijana Vranjanina Zagreb/ Hrvatska udruga nastavnika povijesti): Holokaust – koga smo izgubili?
Saša Šimpraga (Virtualni muzej Dotrščina): Suvremeni načini bilježenja sjećanja u javnom prostoru_lokalne i međunarodne prakse
Ana Ogrizović: Drugi i drugačiji/ Radionica po metodi Teatra potlačenih
Tvrtko Jakovina (Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu): Antifašizam u međunarodnim odnosima
Prijave se primaju do 15. svibnja 2022. na mail vmdotrscina at gmail.com
Više informacija o Dotrščini može se pronaći na stranici dotrscina.hr
Obrazovni program Virtualnog muzeja Dotrščina provodi se u partnerstvu s Vijećem srpske nacionalne manjine grada Zagreba i Hrvatskom udrugom nastavnika povijest.
Temeljem natječaja za javne potrebe u kulturi, rad Virtualnog muzeja Dotrščina u 2022. godini podržan je sredstvima Grada Zagreba. Nositelj programa je Hrvatska udruga nastavnika povijesti.
Prostor za održavanje programa osigurava Centar za kulturu i informacije Maksimir.
Virtualni muzej Dotrščina autorski je projekt Saše Šimprage.
Detaljnije aktivnosti Virtualnog muzeja Dotrščina pratite ovdje.
Svi ostali upiti: vmdotrscina at gmail.com