World refill day obilježava se 16. lipnja svake godine kako bi se podigla svijest o održivom načinu života i potakla promjena u svakodnevnom ponašanju ljudi.
Ideja je jednostavna: umjesto da koristite jednokratnu ambalažu od bilo kojeg materijala potičemo vas da koristite ambalažu koja se može puniti i ponovno koristiti.
To može obuhvaćati stvari poput bočica za vodu, spremnika za hranu, šalica za piće, vrećica za kupovinu i sl. Cilj je da svatko shvati da se malim, svakodnevnim izborima i odlukama o potrošnji može učiniti ogromna razlika.
Jednokratna plastična ambalaža u ugostiteljskom sektoru dokazano je veliki problem za okoliš. Ta ambalaža obično se koristi samo jednom, a zatim se odbacuje, vrlo rijetko ili nikako reciklira i završi u okolišu gdje ga godinama onečišćuje.
Ono što joj je u žarištu problema može se iščitati iz uvodne izjave Direktive (EU) 2019/904 o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš izglasane od strane Europskog parlamenta:
“U Uniji od 80% do 85% morskog smeća, izmjerenog kao broj komada smeća pronađenog na plažama, čini plastika, pri čemu plastični predmeti za jednokratnu uporabu čine 50%, a predmeti povezani s ribolovom 27% ukupne količine. Plastični predmeti za jednokratnu uporabu uključuju čitav niz uobičajenih potrošačkih proizvoda koji se brzo troše i odbacuju nakon što se jednom upotrijebe u svrhu za koju su namijenjeni, rijetko se recikliraju i često bivaju odbačeni u okoliš kao smeće.”
Ni Hrvatske plaže nisu izuzete iz ovog gorućeg problema pa nas tako Strategija upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem upozorava da je oko 80% morskog otpada naplavljenog na hrvatskim plažama upravo plastika.
Dodatno, mnogi se restorani, kafići i ostale uslužne djelatnosti usredotočuju na ponudu brze hrane i hrane i pića „za van“, zbog čega štetni učinci sve većeg broja jednokratne ambalaže postaju sve ozbiljniji.
Jednokratna plastična ambalaža ne samo da zagađuje okoliš, štoviše, proizvodnja i odlaganje plastične ambalaže za jednokratnu uporabu imaju ozbiljne negativne učinke na klimu.
Mnoge tvrtke u ugostiteljskom sektoru na razne se načine trude smanjiti uporabu jednokratne plastike, a jedan od načina svakako je i metoda „Ponesi svoje“.
Projektom „Ponesi svoje!“ Udruga za nezavisnu medijsku kulturu uvodi praksu nošenja vlastitih višekratnih spremnika čaša za hranu i piće “za van”.
Cilj je – njihova upotreba umjesto jednokratnog plastičnog posuđa, kako bi se smanjila ukupna količina plastičnog otpada, a posebice jednokratne plastike, kao i ostale jednokratne ambalaže koja se inače učestalo koristi pri takvoj vrsti ugostiteljske usluge.
Projektnim aktivnostima osnažili smo ugostitelje i potrošače da prigrle takvu praksu dajući im mehanizme za savladavanje izazova koji se mogu pojaviti prilikom prakticiranja posluživanja hrane i pića spremnicima koje donose potrošači.
Ugostiteljski objekti koji praksu punjenja višekratnih spremnika i čaša nude svojim gostima kao opciju iz različitih su sektora ugostiteljstva te tako unutar naše, zasad male zajednice “eko ugostitelja” imamo i restorane i kafiće iz različitih dijelova Grada Zagreba.
Svaki od njih nudi drugačije pogodnosti prilikom donošenja svojih spremnika i čaša za hranu i piće “za van”.
Pronađite ih na niže navedenim lokacijama, napunite svoje višekratne spremnike i čaše i uživajte u svojim proizvodima uz snažan osjećaj zadovoljstva prilikom pružanja bitne pomoći planetu.
RESTORANI
Zrno bio bistro, Medulićeva 20, centar, Zagreb
Shambala restoran, Iločka 34, Trešnjevka, Zagreb
Soul food restoran, Amruševa 8/3, centar, Zagreb
Punkt street food&drinks, Koranska ulica 1, blizina FER-a, Zagreb
Fakat fino restoran
CAFFE BAR-ovi
Caffe bar Pepino, Siječanjska 1, Vrbani, Zagreb
Caffe bar Mali grad, Preradovićeva 36, centar, Zagreb
Caffe bar Lenba, Vlaška 95, Zagreb
Caffe bar Pocket, Listopadska 13, Vrbani, Zagreb
U okviru projekta izradili smo kratke i lako razumljive upute za potrošače kojim se opisuju jednostavni postupci ophođenja vlastitim spremnicima i čašama pri dolasku u ugostiteljske objekte, a koji su izloženi u ugostiteljskom objektu te su dostupni na portalu H-Alter na linku https://h-alter.org/trg-burze/ideja/ponesi-svoje/
Od strane potrošača bitno je paziti da su njihovi spremnici i čaše čisti, neoštećeni i prikladni za punjenje hranom i pićem “za ponijeti”.
Projekt smo prijavili na natječaj Grada Zagreba kao nastavak širenja dobre prakse te smo u sklopu istoga pripremili razne aktivnosti te vas pozivamo da zapratite FB stranicu portal H-Alter (https://www.facebook.com/PortalH.Alter ) gdje ćemo sve aktivnosti pravovremeno i objaviti.
Za sva dodatna pitanja, kontaktirajte na email adresu dragica.matekovic.rubic@gmail.com a materijali za sve koji se dodatno žele priključiti dostupni su u pdf format na našem portalu.