Projektni prijedlozi za 1. rundu poziva primaju se do 2. studenog 2023. godine do 23:59 sati, a za 2. rundu poziva do 2. svibnja 2024. godine do 23:59 sati.
Opis programa
Građanski aktivizam u ruralno-perifernim područjima često je nedostatan, gdje nedostatak resursa u kombinaciji s nerazvijenim civilnim društvom i niskom razinom građanske pismenosti predstavlja značajne prepreke za angažman lokalnih građana. Građanski aktivizam i građansko sudjelovanje jedne su od temeljnih vrijednosti EU, sadržani u Povelji Europske unije o temeljnim pravima, koja utvrđuje sva osobna, građanska, politička, ekonomska i socijalna prava na koja imaju pravo svi ljudi u EU-u.
Zbog navedenog razloga, CERANEO kao partner konzorcija 8 zemalja u sklopu projekta “PROTEUS – Protecting EU Values and Fundamental Rights through Public Participation and Civil Society Assistance in Central Europe”, čiji je nositelj Transatlantic Foundation (TF) u suradnji s programom Engaging Central Europe (ECE) The German Marshall Fund iz Sjedinjenih Američkih Država, objavljuje namjenski Poziv za dostavu projektnih prijedloga. Cilj poziva je podržati organizacije civilnog društva (OCD) s ciljem poticanja građanskog aktivizma i sudjelovanja građana u ruralno-perifernim područjima Hrvatske.
Prihvatljivi prijavitelji
Poziv je otvoren za neprofitne organizacije civilnog društva (OCD), koje ispunjavaju ove uvjete:
· osnovane su kao pravna osoba i imaju sjedište u državi članici EU (Hrvatska);
· djeluju neprofitno;
· poštuju temeljna prava i vrijednosti na kojima se temelji EU;
· imaju transparentne upravljačke strukture i izabranog predsjednika/upravu te su odgovorni svojim članovima i donatorima;
· neovisni su o lokalnim, regionalnim ili nacionalnim vlastima i drugim javnim tijelima;
· neovisni su o političkim strankama i trgovačkim organizacijama;
· vode transparentno financijsko poslovanje što je vidljivo u Registru neprofitnih organizacija (RNO) pri Ministarstvu financija RH.
Prednost će imati organizacije koje djeluju u ruralno-perifernim područjima Hrvatske. 70% primatelja potpore trebalo bi biti smješteno ili aktivno u perifernim i ruralnim područjima.
Fizičke osobe i profitne organizacije NISU prihvatljivi prijavitelji. Dodatno, prijavitelji ne mogu biti pridruženi subjekt(i), suradnici ili izvođači CERANEO-a.
U okviru ovog Poziva, podržat će se kratkoročni projekti u trajanju između 3 i 6 mjeseci u rasponu od 500,00 eura (EUR) do 2.500,00 eura (EUR) za pojedinačne projekte koji se odvijaju unutar granica jedne zemlje.
Sufinanciranje projekata u obliku vlastitog doprinosa ili sufinanciranje iz drugih izvora (izvan EU) je dopušteno, ali nije obveza prijavitelja. Na raspolaganju je proračun u ukupnoj vrijednosti od 25.000,00 eura (EUR) za Republiku Hrvatsku. CERANEO zadržava pravo ne dodijeliti sva raspoloživa sredstva ovisno o primljenim projektnim prijedlozima i rezultatima ocjenjivanja.
Prihvatljive aktivnosti:
- pružanje usluga za ranjive skupine;
- kampanje za podizanje svijesti;
- jačanje zagovaračke i nadzorne uloge civilnog društva i nevladinih organizacija;
- promicanje EU vrijednosti;
- razvoj inovativnih rješenja za lokalne probleme;
- dijalog zajednice u kontekstu lokalnih izazova;
- potaknuti postojeće organizacije civilnog društva da dopru do građanskih aktivista i neformalnih grupa i podrže njihov rad.
Projektne aktivnosti moraju se odvijati u Hrvatskoj tijekom razdoblja provedbe bespovratnih sredstava. Poseban naglasak treba staviti na promicanje i zaštitu prava i vrijednosti prema Ugovorima EU-a i Povelji o temeljnim pravima, kao i rodno uključivom pristupu na svim razinama provedbe predloženog projekta. Ovim pozivom posebno se potiče prijava organizacija koje uključuju pojedince ili grupe u perifernim područjima.
Ciljani broj podržanih mikro-projekata/OCD: 15
Proces prijave
Projektni prijedlozi za 1. rundu poziva primaju se do 2. studenog 2023. godine do 23:59 sati, a za 2. rundu poziva do 2. svibnja 2024. godine do 23:59 sati na mail ceraneo@ceraneo.hr.
Molimo da u naslovu e-maila Vaše projektne prijave koristite oznaku poziva 022023. Nakon primitka prijave, o istom ćete biti obaviješteni putem maila.
Za podnošenje projektnih prijedloga organizacije moraju ispuniti niže navedene obrasce na hrvatskom jeziku.
- Prijavni obrazac (u oba formata: PDF-u i u WORD formatu)
- Proračunski obrazac
- Izjava o čestitosti
Razmatrat će se samo projektni prijedlozi poslani i ispunjeni putem ovih obrazaca.
Očekuje se da će odabrani projekti najranije započeti s provedbom 1. veljače 2024. godine.
Ne postoji ograničenje u broju prijava i broju poziva koje može podnijeti i u kojima može sudjelovati jedna organizacija.
Informativna radionica za prijavitelje održat će 5. listopada 2023. godine u 13:00 sati po srednjoeuropskom vremenu. Za sudjelovanje se registrirajte ovdje.
Kriteriji dodjele sredstava
Projektni prijedlozi ocjenjivat će se na temelju standardnog skupa kriterija za dodjelu sredstava, uključujući:
- Administrativni kriteriji (prijatelji ispunjavaju kriterije prihvatljivosti; proračun projekta je u rasponu od 500-2.500 EUR; prijava predana u roku…)
Prijave koje ispunjavaju administrativne kriterije ocjenjivat će se na temelju sljedećeg:
- Kvaliteta i relevantnost prijave (sadržaj, inovativnost ponuđene ideje ili rješenja, povezanost ciljeva i vrijednosti s vrijednostima projekta PROTEUS, relevantnost predloženog rješenja za lokalnu zajednicu, misija/vizija udruge u skladu s vrijednostima i postavljenim ciljevima). Ukupno: 7 bodova.
- Financijska učinkovitost (usklađenost aktivnosti s ciljevima inicijative, stvarni trošak aktivnosti za postizanje postavljenih ciljeva). Ukupno: 3 boda.
- Ruralno-periferalno područje (prema Indeksu razvijenosti županije u kojoj je sjedište udruge; regije od posebnog nacionalnog interesa), najmanje 70% primatelja potpore mora biti smješteno ili aktivno u rubnim i ruralnim područjima Hrvatske. Ukupno: 4 boda.
- Učinak projekta na organizaciju i ciljne skupine, predanost održivosti rezultata projekta. Ukupno: 4 boda
- Iskustvo i potencijal prijavitelja i partnera (prethodno iskustvo, povezanost provoditelja s temom i aktivnostima, spremnost na učenje). Ukupno: 2 boda
Najveći broj bodova koji uspješan projektni prijedlog može ostvariti iznosi 20 bodova. Prag prihvatljivosti iznosi 8 bodova.
Postupak odabira: Svaku prijavu koja ispunjava administrativne kriterije i kriterije prihvatljivosti pregledat će i ocijeniti Ocjenjivački odbor. Nakon što Ocjenjivački odbor ocijeni sve prihvatljive projektne prijave, donijet će se konačna odluka o odobravanju mikrofinanciranja. Informacije o rezultatima evaluacije bit će priopćene podnositeljima zahtjeva i predstavljene na ovoj web stranici u prosincu 2024. godine.