Izraelski napadi na skupinu od sedam novinara u južnom Libanonu 13. listopada, u kojima je ubijen Reutersov novinar Isam Abdalah i ozlijeđeno šest drugih, vjerojatno predstavljaju izravne napade na civile koji se moraju istražiti kao ratni zločin, izjavio je danas Amnesty International.
Amnesty International provjerio je više od 100 video zapisa i fotografija, analizirao dijelove oružja s mjesta sukoba i intervjuirao devet svjedoka. Nalazi pokazuju da je skupina bila vidljivo prepoznatljiva kao novinari i da je izraelska vojska znala ili trebala znati da su oni civili, ali ih je ipak napala u dva odvojena napada u razmaku od 37 sekundi, ističe AI u svojem današnjem izvještaju.
“Naša istraga otkriva jezive dokaze koji ukazuju na napad na skupinu međunarodnih novinara koji su obavljali svoj posao izvještavajući o neprijateljstvima. Izravni napadi na civile i neselektivni napadi apsolutno su zabranjeni međunarodnim humanitarnim pravom i mogu se smatrati ratnim zločinima”, rekla je Aya Majzoub, zamjenica regionalnog direktora Amnesty Internationala za Bliski istok i Sjevernu Afriku. “Odgovorni za nezakonito ubojstvo Isama Abdalaha i ranjavanje šest drugih novinara moraju odgovarati. Nijedan novinar nikada ne bi trebao biti meta i ne bi smio biti ubijen zato što je obavljao svoj posao. Izraelu se ne smije dopustiti da nekažnjeno ubija i napada novinare. Mora postojati neovisna i nepristrana istraga o ovom smrtonosnom napadu.”
Skupina od sedam novinara bila je na reportažnom putu u južnom Libanonu, a nosili su kacige i zaštitne prsluke s oznakom “press”. Od oko 17 sati 13. listopada, skupina je bila stacionirana na istoj otvorenoj lokaciji u blizini sela Alma al-Chaab u pokrajini Tir oko sat vremena prije napada, pred očima izraelskih snaga s druge strane granice. Jedan od automobila imao je na haubi nalijepljeno “TV”, iznosi AI. Izraelski helikopter Apache, a vjerojatno i izraelski dron, lebdjeli su iznad njih više od 40 minuta prije prvog udara, što se može vidjeti ili čuti na novinarskoj audio snimci. Izraelske snage imale su osmatračke tornjeve, kopnene elemente i zračna sredstva raspoređena kako bi pomno nadzirale granicu. Sve ovo je trebalo pružiti dovoljno informacija izraelskim snagama da se radi o novinarima i civilima, a ne vojnoj meti. Amnesty International nije pronašao nikakve naznake da je na mjestu napada bilo boraca ili vojnih ciljeva, što je izazvalo zabrinutost te organizacije da su udari vjerojatno bili izravni napadi na civile.
Na temelju pregleda video zapisa i fotografija s mjesta događaja – uključujući analizu fragmenata oružja na licu mjesta, ozljeda koje su žrtve pretrpjele i analizu dva udarna područja nakon eksplozije na kamenom zidu pokraj ceste i obližnjem krateru – AI je utvrdio da je prvi udar, koji je ubio Isama Abdalaha i teško ozlijedio AFP-ovu snimateljicu i fotografkinju Christinu Assi, bio tenkovski projektil od 120 mm ispaljen s brda između al-Nawaqira i Jordeikha u Izraelu.
Samo 37 sekundi kasnije, grupa je ponovno pogođena, ovaj put drugim oružjem, vjerojatno malim navođenim projektilom, uzrokujući da se zapali automobil posade Al Jazeere. “Prema međunarodnom humanitarnom pravu, strane u sukobu imaju jasnu obvezu zaštititi civile – uključujući novinare – i moraju u svakom trenutku razlikovati civile i civilne objekte s jedne strane i borce i vojne ciljeve s druge strane. Tijekom oružanog sukoba, uloga novinara je posebno važna da osiguraju nadzor nad vođenjem neprijateljstava i istaknu moguća kršenja ratnog i humanitarnog prava”, rekla je Aya Majzoub.