Mreža koja prati nasilje na granicama, Border Violence Monitoring Network, tvrdi kako je hrvatska policija ovoga tjedna počela masovno presretanti, zatvarati i protjerivati migrante u Bosnu i Hercegovinu.
Mreža prenosi svjedočanstva žrtava protjerivanja prema kojima hrvatska policija migrante presreće duž čitavoga teritorija RH, nakon čega ih često neoznačenim vozilima sprovodi u policijske postaje.
“Opisane metode presretanja mogle bi sugerirati da se radi o provedbi kompenzacijskih mjera koje je početkom godine najavio ministar Božinović, a u sklopu kojih je 742 nekadašnjih policijskih službenika s graničnih prijelaza prema Sloveniji i Mađarskoj preraspoređeno u mobilne timove zaduženje za presretanje migranata u blizini schengenskih granica RH”, priopćeno je iz Mreže.
Vlasti Unsko-Sanskog kantona iz BiH potvrdile su jučer navode protjeranih migranata.
“Žrtve odreda opisuju da su ih potom satima držali u podrumskim prostorijama nalik na zatvor bez pristupa hrani i vodi, nakon čega im policija izdaje Rješenje o protjerivanju u BiH. Brojne žrtve s kojima smo razgovarali žale se da su bili prisiljeni potpisati dokumente na jeziku koji nisu razumjeli, što je protivno članku 196. Zakona o strancima, na koji se Rješenja o protjerivanju pozivaju. Također, žrtve kažu da nisu dobili mogućnost ulaganja žalbe na postupak, što predviđa međunarodno pravo, ali i hrvatski Pravilnik o besplatnoj pravnoj pomoći u postupku protjerivanja i povratka stranaca”, prenosi Border Violence Monitoring Network.
Nekim je ljudima boravak u detenciji u primjerice Trilju čak i naplaćen. Iz detencija policija ljude masovno dovozi na granične prijelaze prema BiH, gdje ih iskrcava iz autobusa i predaje bosanskohercegovačkim vlastima, navode iz Mreže.
“Djelatnici Službe za poslove sa strancima i međunarodna organizacija IOM potom ih prebacuju u Unsko-sanski kanton: muškarce u notorni tranzitni centar Lipa, a obitelji u prihvatni centar Borići. Takav oblik masovnih readmisija dokazano krši međunarodne pravne standarde, uključujući princip non-refoulement, što je potvrđeno u nedavnim presudama talijanskog, slovenskog i austrijskog suda”, navode.
“Talijansko iskustvo jasno je pokazalo da bilateralni sporazumi o readmisiji sa susjednim zemljama postaju alat za kršenje zajamčenih prava, uključujući pravo na traženje azila i na individualnu procjenu slučaja, što je u slučaju čovjeka lančano vraćenoga preko Slovenije i Hrvatske u Bosnu potvrdio sud u Rimu”, rekla je odvjetnica Anna Brambilla iz talijanske organizacije ASGI, koja je u suradnji s BVMN prva uspjela sudski osporiti takve readmisije.
Mreža je pozvala Ministarstvo unutarnjih poslova Hrvatske da osigura ljudima u pokretu sva zakonom zajamčena prava, uključujući pravo na međunarodnu zaštitu, pristup žalbenom postupku, informacije o zakonom zajamčenim pravima, prevođenje u cijelom postupku i besplatnu pravnu pomoć.