Mreža „Cjeloživotno učenje za sve“ objavljuje seriju preporuka najveće nacionalne koalicije stručnjaka za prevenciju obrazovnih nejednakosti od rane i predškolske do odrasle dobi.
Diljem Hrvatske, djeca, mladi i odrasli iz skupina u nepovoljnom položaju imaju otežan pristup obrazovanju, niži stupanj dobrobiti tijekom obrazovnog procesa te niža obrazovna postignuća. Ovo su nalazi novih istraživanja Mreže Cjeloživotno učenje za sve koja okuplja 60 stručnjaka iz znanosti, obrazovanja i civilnog društva te zaključuje da Hrvatska treba poduzeti hitne mjere za stvaranje uključivijeg obrazovnog sustava. Mreža danas objavljuje preporuke na razini cijelog obrazovnog sustava.
Mreža najavljuje i skoru objavu serije analiza i preporuka za unaprjeđenje pravičnosti i uključivosti na svakoj razini obrazovanja (rani i predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje te visoko obrazovanje i obrazovanje odraslih).
„Obrazovne nejednakosti imaju negativan utjecaj na pojedince i društvo u cjelini (na zaposlenost, kriminal, zdravlje i zadovoljstvo životom). Nedavni događaji poput pandemije COVID-19, potresa, i nove ‘krize troškova života’ dodatno otežavaju životne uvjete onih skupina koje su već u nepovoljnom položaju, te otežavaju rad obrazovnih radnika/djelatnika da odgovore na takve izazove“, kažu u Mreži.
Mreža Cjeloživotno učenje za sve provodi inicijativu za sustavno bavljenje obrazovnim nejednakostima u Hrvatskoj. U protekle tri godine provela je šest istraživanja o obrazovnim nejednakostima na svim razinama obrazovanja u Hrvatskoj obuhvaćajući više od 2.500 anketiranih sudionika i više od 300 sudionika fokus grupa i intervjua. Na temelju nalaza istraživanja Mreže, ali i drugih relevantnih istraživanja i izvješća u tom području, izrađene su preporuke koje su bile predmet javnih rasprava s 270 sudionika sustava obrazovanja.
Među ključnim preporukama za pravičniji i uključiviji sustav obrazovanja su osiguravanje:
- primjerene financijske potpore za djecu, mlade i odrasle iz skupina u nepovoljnom položaju,
- dodatne podrške polaznicima obrazovanja pri savladavanju zahtjeva obrazovnih programa,
- dodatne podrške obrazovnim radnicima za rad sa skupinama u nepovoljnom položaju.
Mreža također zagovara donošenje nacionalnog plana za pravičnost i uključivost u cijelom obrazovnom sustavu i provedbu nacionalnog programa za dobrobit u obrazovnim ustanovama.
„Vjerujemo da se putem suradnje vlade, lokalne i područne samouprave, znanstvenika, obrazovnih ustanova i organizacija civilnog društva mogu ostvariti iznesene preporuke, te da bi takva poboljšanja sustava znatno pridonijela da djeca, mladi i odrasli u Hrvatskoj imaju doista jednake obrazovne prilike“, kažu u Mreži.