Na dan kada započinje prva UN-ova Konferencija o vodama u posljednjih 46 godina, WWF ističe kako je sve jasnije da se šesti cilj održivog razvoja: čista voda i sanitarni uvjeti za sve do 2030. – neće ostvariti.
No s druge strane, UN-ova konferencija potiče revitalizaciju 300 tisuća kilometara rijeka diljem svijeta, u kojoj naša regija sudjeluje zahvaljujući projektu obnove tzv. Europske Amazone.
„Uspostavljamo operativnu skupinu u kojoj će se naći stručnjaci iz sektora poljoprivrede, šumarstva, vodnog gospodarstva i zaštite prirode, koji će zajedno, na razini zemalja kroz koje se proteže prvi svjetski UNESCO-v petodržravni rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, surađivati s lokalnim stanovništvom s ciljem obnove rijeka u Europskoj Amazoni. Tako ćemo dati doprinos UN-ovom Desetljeću obnove ekosustava“, kaže Ivana Korn Varga koja u WWF Adriji provodi projekt Obnova Europske Amazone.
Ova organizacija ističe snažan i pogupan utjecaj ljudskog djelovanja na vodni ekosustav. “Poplavna područja su isušena i prenamijenjena u poljoprivredna zemljišta. Tok rijeka se kratio presjecanjem meandara, a same rijeke i njihovo meandriranje zaustavilo se izgradnjom obaloutvrda i nasipa. Zbog izgradnje hidroelektrana smanjio se prinos sedimenta, a sve je to rezultiralo spuštanjem razine korita rijeka i podzemnih voda, kao i na gubitak veze koju rijeka ima s poplavnom dolinom.” Uslijed svega toga su, ističu u WWF-u, smanjeni retencijski kapaciteti kod velikih vodnih valova, zbog čega voda brže otječe i ne zadržava se na području gdje je i sve veći utjecaj suša.
„Klimatske promjene imaju znatan utjecaj na ovaj problem, no rješenja postoje i samo zakonodavstvo Europske unije nam pruža podršku kako bi se lakše i adekvatnije nosili s problemima koje naši ekosustavi, a time i mi ljudi, osjetimo“, zaključuje Korn Varga.