Hrvatska ne pokazuje napredak u suzbijanju diskriminacije u sustavu obrazovanja i podršci LGBTIQ djeci i mladima kao specifičnoj ranjivoj skupini, upozoravaju iz udruge LORI.
Istraživanje „Iskustva i potrebe mladih LGBTIQ osoba u Hrvatskoj“ iz 2022. pokazalo je kako je 77% LGBTIQ mladih u srednjoj školi u Hrvatskoj više puta ili često bilo izloženo homofobičnim i transfobičnim komentarima svojih vršnjaka/inja, a 20% barem je jednom doživjelo verbalno nasilje od strane nastavnog i stručnog osoblja zbog svoje spolne orijentacije i/ili rodnog identiteta.
I dok u zemljama Europske unije obrazovne institucije i vlade organiziraju kampanje s ciljem osvješćivanja,
edukacije za nastavno osoblje, predavanja i radionice za učenike/ice, u Hrvatskoj toga nema.
“Akcijski plan za prevenciju nasilja u školama Ministarstva znanosti i obrazovanja, istina, prepoznaje važnost prevencije homofobičnog i transfobičnog nasilja, ali to ostaje samo slovo na papiru ako se ubrzo nešto ne učini i Vlada Republike Hrvatske ne počne doprinositi sigurnosti mladih u školama što i je njezina nadležnost”, navode iz udruge LORI.
Iz istraživanja je vidljivo kako u Hrvatskoj LGBTIQ+ mladi u školi nerijetko doživljavaju nasilje te homofobične i transfobične komentare što dovodi i do “izostajanja iz škole, povlačenja u sebe te čak i do zastrašujućih posljedica poput pokušaja oduzimanja svog života”. Za LGBTIQ mlade situacija je često još otežana time da u nekim situacijama ni od roditelja ne dobiju podršku.
LGBTIQ sadržaji u nastavnim materijalima su uglavnom nevidljivi, direktno se obrađuju jedino u kurikulumu Etike kao izborna tema i kurikulumu međupredmetne teme Građanskog odgoja i obrazovanja.
Zato će LORI ukazati donositeljima odluka na međunarodne strategije, rezolucije i studije Europske komisije, Europskog parlamenta, Vijeća Europe i Ujedinjenih naroda koje donose jasne smjernice za djelovanje.
“Nužno je da država ozbiljno krene u borbu protiv nasilja i LGBTI-fobije, da se osigura podrška LGBTIQ+ djeci i mladima, te da se doprinese razvoju uključivog obrazovanja”, zaključuju iz udruge.