Zelena akcija je pozvala hrvatske predstavnike u EU institucijama da i ubuduće inzistiraju na regulatornom okviru koji bi osigurao obaveznu procjenu utjecaja na zdravlje i okoliš za sve generacije GMO-a.
Europski parlament (EP) je u srijedu u tijesnom glasanju podržao prijedlog kontroverzne uredbe kojom Europska komisija želi veliku većinu nove generacije genetski modificiranih organizama (GMO-a), proizvedenih tzv. novim genomskim tehnikama (NGT), regulatorno izjednačiti s proizvodima konvencionalne poljoprivrede. No, svega nekoliko sati nakon toga, stigla je vijest da na sastanku Odbora stalnih predstavnika vlada država članica Europske unije (Coreper) nije osigurana potrebna potpora za prijedlog uredbe.
“Iako rezultat glasanja u Parlamentu (307 glasova za, 263 protiv, 41 suzdržan) predstavlja parcijalnu pobjedu za zagovornike GMO-a, neki od izglasanih amandmana sigurno će razbjesniti lobiste biotehnoloških tvrtki. Možda najznačajniji među njima su oni vezani uz obavezno označavanje novih GMO-a za krajnjeg potrošača i obaveznu sljedivost takvih proizvoda duž čitavog opskrbnog lanca. Naime, EU pravila o označavanju i sljedivosti dugogodišnji su trn u oku biotehnološkim kompanijama, a njihovo ukidanje jedan je od glavnih ciljeva trenutne ofenzive promicatelja GM tehnologije”, priopćili su iz Zelene akcije te ističu kako je pozitivno i to što je EP barem načelno prepoznao problematičnost patentiranja NGT sjemena te izglasao amandman koji bi isto trebao onemogućiti. No, pošto bi za istinsko rješenje ovog problema trebalo mijenjati Europsku patentnu konvenciju, čije stranke nisu samo države članice EU, ovakvi amandmani nisu dovoljni za uspješno blokiranje preplavljivanja EU tržišta patentiranim sjemenom.
“Činjenica da države članice, zbog brojnih zamjerki na Komisijin prijedlog koje mnoge od njih još uvijek imaju, nisu uspjele usuglasiti zajedničko stajalište oko ove teme znači da pregovori između Komisije, Parlamenta i Vijeća još uvijek ne mogu započeti te najvjerojatnije niti neće prije EU izbora u lipnju. Sve to pak znači da još uvijek ništa nije gotovo i da države članice i EU institucije još uvijek mogu donijeti odluku koja će ići u korist čitavog društva i okoliša, a ne malobrojnih kompanija koje posjeduju intelektualna prava na ovu tehnologiju”, zaključuju iz Zelene akcije.
Udruga je pozdravila kritičan stav koji je Hrvatska zauzela oko ove teme, kao i činjenicu da nitko od hrvatskih predstavnika u Parlamentu nije podržao Komisijin prijedlog tijekom konačnog glasanja u EP-u.
Pozvali su hrvatske predstavnike u EU institucijama da i ubuduće inzistiraju na regulatornom okviru koji bi osigurao obaveznu procjenu utjecaja na zdravlje i okoliš za sve generacije GMO-a, potpunu transparentnost za krajnje korisnike i sve druge aktere duž opskrbnog lanca, konkretne mjere koegzistencije s konvencionalnom i ekološkom poljoprivredom te učinkovitu zabranu patentiranja NGT sjemena, organizama i genetskog materijala.