Sada će se potrošačima popravak olakšati i učiniti isplativijim nego kupnja novog proizvoda, objašnjavaju iz Europske komisije.
“Modelu ‘uzmi-proizvedi-pokvari-baci’, koji je iznimno štetan za naš planet, zdravlje i gospodarstvo, možemo stati na kraj samo tako da popravljamo svoje uređaje. Nema razloga da zbog neispravne žice ili ventilatora kupite novi proizvod. Prošle smo godine predložili pravila kojima bi se osiguralo da su proizvodi dizajnirani tako da se mogu popraviti, a danas predlažemo da popravci postanu jednostavna i privlačna opcija za potrošače”, izjavio je izvršni potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, nadležan za europski zeleni plan, povodom predstavljanja novog prijedloga o zajedničkim pravilima kojima se potiče popravak robe.
Nova će pravila potrošačima omogućiti da uštede, a i smanjit će količinu otpada. Naime, bacanjem proizvoda koji se mogu popraviti, godišnje u EU-u nastane 35 milijuna tona otpada i 261 milijun tona emisija stakleničkih plinova te se odbaci 30 milijuna tona resursa. Procjenjuje se da se godišnje potroši 12 milijardi eura na nove uređaje iako su se stari mogli popraviti.
“Tijekom posljednjih desetljeća često smo neispravne proizvode zamjenjivali umjesto da ih popravimo, a potrošači nisu imali dovoljan poticaj da ih poprave nakon isteka jamstva. Sad će se potrošačima popravak olakšati i učiniti isplativijim nego kupnja novog proizvoda. Osim toga, veća potražnja potaknut će oporavak sektora popravaka, a proizvođači i prodavatelji imat će poticaj za razvijanje održivijih poslovnih modela”, objašnjavaju iz Europske komisije.
Do isteka jamstva prodavatelji će morati omogućiti popravak, osim ako je skuplji od zamjene, a nakon isteka jamstva potrošačima će biti dostupni novi alati i prava koji će popravak učiniti jednostavnim i pristupačnim. Tako se uvodi pravo potrošača da od proizvođača traže popravak proizvoda koji se mogu popraviti na temelju prava EU-a, kao što su strojevi za pranje rublja i TV uređaji. Uvodi se i obveza proizvođača da informiraju potrošače o proizvodima koje su dužni popraviti. Izradit će se internetska platforma za popravljanje na kojoj će se potrošači povezivati sa serviserima i prodavateljima obnovljene robe koji se nalaze u blizini; omogućivat će pretraživanje po lokaciji i kvaliteti, pomoći potrošačima da pronađu bolje ponude i povećati vidljivost servisera.
Prijedlog EK trebaju prihvatiti Europski parlament i Vijeće.