“Hrvatska kao i EU ovisi o uvozu plina, te se stoga treba priključiti drugim zemljama koje napuštaju plin u grijanju”, izjavio je prof. dr. sc. Neven Duić prilikom predstavljanja izvješća Znanstvenog savjeta europskih akademija o budućnosti plina.
„Moramo zabraniti ugradnju novih plinskih bojlera u zgrade jer oni troše 39% fosilnog plina u EU. Nužan je prelazak na dizalice topline na električnu energiju iz obnovljivih izvora ili daljinsko grijanje“, navodi se u izvješću Znanstvenog savjeta europskih akademija (EASAC) „THE FUTURE OF GAS – BUDUĆNOST PLINA“ koje je prošli tjedan predstavljeno u Knjižnici HAZU-a u Zagrebu.
Znanstveni savjet europskih akademija (EASAC) koji čini 26 europskih akademija znanosti, uključujući i Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, naglašava kako je na prvo mjesto potrebno staviti energetsku učinkovitost, smanjiti potrebu za potrošnjom energije u zgradama, industriji i prometu, zatim povećati kapacitete za proizvodnju obnovljive električne energije i infrastrukturu za opskrbu tako da se upotreba plina može postupno ukinuti, zajedno s ugljenom i naftom. Među šest mjera kojima bi trebalo dati najviši prioritet navode i proizvodnju održive tehnologije u EU i diverzificiranje zalihe kritičnih sirovina i održiva goriva za sigurnost opskrbe energijom u EU te osposobljavanje radne snage u EU za proizvodnju i instaliranje tehnologija održive energije.
„Hrvatska kao i EU ovisi o uvozu plina, te se stoga treba priključiti drugim zemljama koje napuštaju plin u grijanju. Prije ili kasnije ponestat će novaca za subvencioniranje plina, uz to će još trebati plaćati dozvole za emitiranje ugljika pri korištenju plina, tako da bi trebalo prestati podržavati tehnologiju koja će uskoro građanima postati skupa. Potrebno je međutim voditi računa o energetskom siromaštvu i pristupačnosti energije, te treba sredstva za poticaje usmjeriti na ugroženo stanovništvo i tvrtke“, izjavio je prof. dr. sc. Neven Duić, supredsjedajući Radne skupine o budućnosti plina Znanstvenog savjeta europskih akademija, prilikom predstavljanja izvješća u HAZU.
EASAC okuplja akademije znanosti Europske unije pružajući neovisne znanstvene savjete europskim institucijama, a djeluje putem radnih skupina u područjima energije, okoliša i bioznanosti.