Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO), procjenjuje da se godišnje zakolje čak 92,2 milijardi kopnenih životinja, upozoravaju Prijatelji životinja.
To znači da dnevno 160 milijuna životinja s farma završi u klaonicama diljem svijeta.
“Ni život prije tog zadnjeg dana nije im puno bolji – većina njih svoje kratke živote provede u strahu, mraku, zatočena, vezana i mučena, što je razlog zašto su klaonice i farme skrivene od pogleda ljudi. Grozna je i činjenica da velika većina životinja uzgojenih i ubijenih u mesnoj industriji još niti ne odraste prije nego što završe u klaonici, a sve to događa se zbog ljudske navike jedenja mesa, mlijeka i jaja”, kaže Vlatka Balaš Cerjak, koordinatorica projekata u udruzi Prijatelji životinja.
Zato se svake godine 2. listopada obilježava se Svjetski dan životinja s farma.
„Prelazak na biljnu prehranu može smanjiti negativne emisije stakleničkih plinova za 49 %, korištenje zemljišta za hranu za 76 % i korištenje vode za 19 %. Ohrabrujuće je znati da svatko od nas može odigrati veliku ulogu u spašavanju svijeta samo ako se odluči jesti više biljne hrane, a manje mesa, mlijeka i jaja. Uz to može živjeti i pustiti druge da žive”, zaključuje Balaš Cerjak.
Više informacija o Svjetskom danu životinja s farma može se saznati na www.prijatelji-zivotinja.hr.