Grčki parlament je sinoć velikom većinom glasova ozakonio građanski brak za istospolne parove.
“Glasanje je prošlo: od večeras, Grčka je ponosna što je postala šesnaesta zemlja EU-a koja je donijela zakon o jednakosti brakova”, izjavio je premijer Kyriakos Mitsotakis u objavi na X-u. “Ovo je prekretnica za ljudska prava, koja odražava današnju Grčku – progresivnu i demokratsku zemlju, strastveno predanu europskim vrijednostima.”
U rijetko viđenom međustranačkom konsenzusu u grčkom parlamentu, ljevičarski, socijaldemokratski i konzervativni zastupnici podržali su prijedlog, a 176 zastupnika od njih 300 dalo je svoj glas za zakon koji je predložila Mitsotakisova konzervativna vlada.
Svoj glas protiv ovog zakona dalo je 76 zastupnika, kojih je također bilo iz svih parlamentarnih stranaka. Dva su zastupnika bila suzdržana, a njih 46 nije sudjelovalo u glasačkom procesu.
Mitsotakis je članovima svoje stranke Nova demokracija dao slobodu odlučivanja kako će se izjasniti po svojoj savjesti, a tako su postupili i čelnici većine drugih stranaka.
Manje ultrakonzervativne stranke, koje predstavljaju i vjerske fundamentaliste, kao i pojedini predstavnici vladajućih konzervativaca, u parlamentarnoj raspravi su izjavili su da će zakon ignorirati tradiciju grčkog društva i učenja Kršćanske pravoslavne crkve. Premijer Mitsotakis je izjavio da se “u Grčkoj nitko ne bi trebao osjećati kao građanin drugog reda”. Prema novom zakonu, istospolni parovi imat će ista prava i obveze kao i heteroseksualni parovi, uključujući i roditeljska prava. Korištenje surogat majki i dalje će biti zabranjeno.
Grčka pravoslavna crkva nije s oduševljenjem prihvatila takav razvoj događaja. Pojedini su svećenici upozorili pripadnike i pripadnice svojih vjerskih zajednica da dobro razmisle o čemu se tu odlučuje. Pravoslavlje je navedeno u grčkom ustavu kao dominantna religija, a Pravoslavna crkva ima snažan utjecaj u vjerski orijentiranim izbornim jedinicama.