Dva tjedna pregovora na UN-ovoj konferenciji o klimi COP28, rezultirala su sporazumom koji bi trebao potaknuti države da prijeđu s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije kako bi se spriječili najgori učinci klimatskih promjena, kaže Greenpeace u komentaru završnog sporazuma s konferencije. Međutim, sporazum je daleko od toga da bi ga se smatralo uspjehom.
Greenpeace napominje da je on „važan korak u dobrom smjeru“, premda „sadrži i brojne zabrinjavajuće formulacije“.
Komentirajući konačni ishod COP28, Kaisa Kosonen voditeljica kampanje za klimu i energiju Greenpeace Internationala izjavila je:
„Dogodilo se ono od čega je fosilna industrija strahovala – kraj ere fosilnih goriva i poziv na masovno širenje obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti u ovom desetljeću. Međutim u ovom sporazumu leže brojni nedostaci i on ne predviđa dovoljno sredstava da se ciljevi postignu na pravedan i brz način.“
Na primjer, sporazum dosljedno izbjegava izraz “postupno ukidanje”, premda znanost zahtijeva upravo to radi postizanja pravednog i održivog napuštanja fosilnih goriva.
Da bi se ciljevi sporazuma ostvarili, bogate zemlje će morati značajno povećati financijsku potporu i natjerati zagađivače da plate štetu, dodaje ova međunarodna organizacija. Ona podsjeća da je prošle godine industrija fosilnih goriva ostvarila četiri bilijuna dolara profita, ističući da stoga mora početi plaćati za štetu koje je prouzročila.
„Ovo nije povijesni dogovor kakav svijet treba, ima puno rupa i nedostataka. Sada je najvažnije i najhitnije potrebno zaustaviti sve planove proširenja fosilne infrastrukture koja nas gura preko granice od 1,5°C.“
U tekstu sporazuma, objašnjava dalje Greenpeace, stoji da države moraju uložiti napore da fosilna goriva zamjene čistom energijom kako bi se do 2050. godine postigla neto nulta emisija.
Tijekom pregovora istaknuto je i da cijene obnovljivih izvora padaju velikom brzinom. Sporazum poziva da se do 2030. godine utrostruče kapaciteti obnovljive energije i udvostruče stope rasta energetske učinkovitosti. Sporazum predviđa i znatno smanjenje emisija ostalih stakleničkih plinova do 2030, posebno metana, te smanjenje emisija iz cestovnog prometa.
Na klimatskoj konferenciji sudjelovao je i premijer Andrej Plenković koji je istaknuo da alarmi klimatskih promjena “zvone glasnije nego ikad” – tjedan dana nakon što je u Hrvatskoj svečano otvorio radove na još jednom plinovodu za fosilni plin, zaključuje Greenpeace.