Inicijativa za slobodnu Palestinu jutros je organizirala okupljanje ispred Njemačkog veleposlanstva u Zagrebu, na poziv organizacija u Njemačkoj koje uključuju palestinske, židovske i njemačke glasove.
“Ovdje smo došli s rukama obojanima u crveno, simbolizirajući krv koju i Njemačka ima na svojim rukama jer nastavlja izvoziti oružje u Izrael bez obzira što je u Gazi ubijeno 40.000 ljudi. Na taj je način i ona sudionica u genocidu”, izjavila je Aneta Vladimirov ispred Inicijative. Zvukovima plača, krikova i bombardiranja u Gazi, koje su puštali preko razglasa, podsjetili su predstavnike njemačke države na patnju Palestinaca i Palestinki.
Njemačka je drugi najveći izvoznik oružja u Izrael, poslije SAD-a. Prošle je godine ta zemlja odobrila slanje vojne opreme Izraelu u vrijednosti od oko 353 milijuna dolara, otprilike 10 puta više nego prethodne godine. Od 2019. do 2023. godine, njemački izvoz činio je 30 posto oružja koje je Izrael kupio, ističu u Inicijativi.
Njemačko sudioništvo u genocidu bila je i glavna tema na Međunarodnom sudu pravde prošli tjedan. “Nikaragva je podnijela tužbu u Haagu s ciljem okončanja stalne potpore Njemačke Izraelu, tvrdeći da time krši Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida i Ženevske konvencije”, rekla je Zrinka Golubić, odvjetnica i članica Inicijative.
Među ostalim, u tužbi je navedeno da Njemačka nije izvršila svoje obveze u sprečavanju počinjenja genocida i drugih ratnih zločina nad palestinskim narodom. Naprotiv, pružanjem pomoći i suradnjom s Državom Izrael, posebno isporukom oružja i uskratom financiranja UN-ovoj agenciji za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA), Njemačka zapravo omogućuje počinjenje genocida, teških ratnih zločina i kršenja ljudskih prava u Gazi. “Jedan od ciljeva ove tužbe je da Međunarodni sud privremenim mjerama prisili Njemačku na prekid vojne potpore Izraelu. Nadamo se kako će Sud biti na strani pravde”, dodala je Golubić.
Nedavno je i UN-ovo Vijeće za ljudska prava donijelo rezoluciju kojom poziva na prekid slanja oružja Izraelu i poštivanje međunarodnog humanitarnog prava. Vijeće je izrazilo duboku zabrinutost zbog prodaje, preusmjeravanja i prijenosa oružja i goriva Izraelu od strane država članica UN-a. “Vijeće smatra da države takvim postupcima uspješno pomažu Izraelu, kao okupacijskoj sili, da nastavi s počinjenjem najgrubljih kršenja međunarodnog humanitarnog prava i osnovnih ljudskih prava, posebice napadima na civile i civilnu infrastrukturu”, istaknula je Golubić. Dodatno, Vijeće je Rezolucijom pozvalo sve države da nastave pružati hitnu pomoć, uključujući onu humanitarnu putem UNRWA.
Inicijativa upozorava i na vrlo zabrinjavajuće ugnjetavanje pro-palestinskih aktivista u Njemačkoj. Ovog je vikenda policija prekinula konferenciju o Palestini u Berlinu i zabranila ulazak u državu nagrađivanom britansko-palestinskom liječniku, Dr. Ghassanu Abu Sitta. Osim što je volontirao u bolnicama u Gazi početkom izraelskog napada, u travnju ove godine postao je rektor Sveučilišta u Glasgowu. “Dr. Abu Sitta je na konferenciji trebao svjedočiti o svom iskustvu u Gazi, no umjesto toga su ga njemačke vlasti pokušale ušutkati. Ovi postupci predstavljaju teško kršenje slobode govora, a od početka napada na Gazu je očita cenzura pro-palestinskih glasova u Njemačkoj”, zaključila je Vladimirov.