Premda je doživjela pozitivne pomake od prve Povorke ponosa 2011. godine, LGBTIQ zajednica u Splitu nije primjereno i ravnopravno uključena u javni, društveni i politički život grada, navode iz Platforme LGBT centra Split.
Platforma je izradila paket smjernica za unaprjeđenje javnih politika i osiguravanja dobrobiti LGBTIQ osoba na lokalnoj razini jer se, kako navode, “značajan broj LGBTIQ osoba svakodnevno i dalje suočava s nejednakim, diskriminatornim pa i nasilnim tretmanom institucija i pojedinaca”.
“Ono što se prije svega mora promijeniti jest stav lokalnih političara i drugih nadležnih osoba, koje nisu u stanju pojmiti i uvažiti svu problematiku i potrebe ove ranjive skupine. A time i shvatiti važnost otvorenog dijaloga i partnerstva između Grada Splita, Županije splitsko-dalmatinske te drugih institucija s jedne strane i LGBTIQ zajednice s druge strane. Naime, uključivanje LGBTIQ zajednice u procese donošenja političkih odluka, napose u okvirima kulturnih, obrazovnih i socijalnih politika pa i ustanova koje ih provode, jedini je put izgradnje boljeg života za osobe koje ne pripadaju heteroseksualnoj i rodnoj većini”, navode iz Platforme.
Fokus smjernica stavili su je na diskriminaciju u školskom okruženju, za koju se u sklopu provedenih istraživanja utvrdilo da je snažno prisutna te da sa sobom nerijetko nosi negativne utječe na osobni razvoj, pa i daljnji obrazovni put mladih LGBTIQ osoba. Unatoč takvim prilikama na lokalnom području, specifični programi u školama koji ciljaju na prevenciju diskriminacije i nasilja prema LGBTIQ mladima još uvijek ne postoje.
Pružanje psihološke pomoći u sklopu djelovanja LGBT centra dalo je izniman doprinos životu LGBTIQ osoba, jer one uglavnom zaziru od traženja pomoći u zdravstvenim ustanovama i to zbog neinformiranosti i nerazumijevanja, podozrivosti i osuđivanja “stručnog” osoblja. Tako je kao cilj postavljeno dodatno kapacitiranje psihosocijalnog savjetovališta LGBT centra, a to podrazumijeva zapošljavanje sadašnjih psihoterapeuta koji se mentalnim zdravljem i emocionalnom dobrobiti LGBTIQ osoba bave isključivo volonterski. A to je gotovo nemoguće postići bez podrške lokalnih vlasti.
“Kao jedan od važnijih ciljeva smjernica postavljeno je i okupljanje LGBTIQ zajednice. A to podrazumijeva njezin daljnji razvoj kroz edukativne, kulturne, socijalne i zagovaračke programe koji se realiziraju u LGBT centru Split. Takvo prožimanje LGBTIQ osoba s područja Grada Splita i njegove okolice, uz medijsku podršku za promociju takvih programa, najbolji je način borbe protiv negativne slike o LGBTIQ osobama, koja se ponajprije može zahvaliti činjenici da se one uglavnom spominju kroz ideološka, svjetonazorska i politička prepucavanja, te da se i prečesto koriste u dnevno-političke, a i populističke svrhe”, navode iz Platforme.
Udruga ukupno navodi 23 smjernice koje su razdijeljene u pet područja: (1) kapaciteti i održivost LGBT centra, (2) nasilje i diskriminacija, (3) mentalno zdravlje i emocionalna dobrobit LGBTIQ osoba, (4) osnaživanje zajednice i jačanje njene pozitivne vidljivosti u javnosti te (5) politička participacija LGBTIQ zajednice.
————————————————————————————————————————————–