Iz istraživačkog izvještaja vidljivo je da su LGBTIQ osobe samo još jedna nevidljiva splitska manjina. Pokazalo se, naime, da u nizu strateških dokumenata koji se tiču socijalnog i kulturnog razvoja grada nema niti jedne stranice na kojoj se izrijekom spominju seksualne i rodne manjine. “To je posebno zabrinjavajuće u netolerantnoj sredini kao što je splitska, koja voli razdvajati poželjne i prihvatljive građane od onih nepoželjnih i neprihvatljivih, kao što i sporadično, a opet prečesto voli otvoreno iskazivati neprijateljstvo u vidu govora mržnje te verbalnog i fizičkog nasilja”, tumače naručitelji istraživanja. O nevidljivosti LGBTIQ zajednice najbolje govori novi Gradski program za mlade, na Gradskom vijeću usvojen koncem prošle godine, koji LGBTIQ osobe, kao i druge manjinske skupine mladih – “uopće ne doživljava”. A upravo usvajanje tog dokumenta predstavljao je priliku da se artikuliraju potpuno nove inkluzivne politike, te da Split zauzme ozbiljno mjesto na mapi inkluzivnih gradova Europe i svijeta, ističu udruge.
Istu sliku o statusu seksualnih i rodnih manjina naručitelji istraživanja pronalaze i u analizi proračunskih rashoda Grada Splita, koja otkriva kako lokalna vlast u proteklih pet godina u financiranju udruga LGBT centra Split sudjeluje tek s 4,23 posto, “što je jedva dovoljno za organiziranje poneke radionice ili sličnog edukativnog ili kulturnog programa”.
“Nakon svega se može zaključiti da je već dobrano organizirana LGBTIQ zajednica u Splitu, koja je iznjedrila cijeli niz društvenih i kulturnih programa, politički i društveno nebitna – i to podjednako sadašnjoj i prijašnjim garniturama vlasti u Splitu. Pa i da većina političkih stranaka na lokalnom nivou ne želi dati značajniju ulogu organizacijama civilnog društva u procesima političkog odlučivanja, odnosno da ih želi lišiti upliva na društveni i kulturni život grada”, kažu u udrugama koje su naručile ovo istraživanje, zaključujući kako LGBTIQ osobe Gradu Splitu već godinama “nisu ni zadnja rupa na svirali”.
LGBT Centar Split_Analiza javnih politika Grada Splita