SOS Rijeka i Centar za građanske inicijative Poreč, članice Neformalne mreže za suzbijanje seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji, provele su društveni eksperiment pod nazivom “Reci to naglas” tijekom vikenda u Zagrebu, Rijeci i Poreču.
“Ovim društvenim eksperimentom želimo osvijestiti javnost o brutalnosti seksističkih i mizoginih komentara na internetu i štetnosti medijskog izvještavanja koje često krivi žrtve, banalizira i romantizira nasilje te opravdava nasilnike. Kroz direktan susret s riječima izraženim na društvenim mrežama, želimo potaknuti razmišljanje o posljedicama koje takvi komentari imaju na stvarne živote žena”, rekla je Nataša Vajagić, voditeljica stranice i projekta Seksizam naš svagdašnji.
U javnom prostoru su žrtvama uživo čitani komentari s interneta poput ovih: “Nogirao malu od 12 godina pa se osvetila prijavom. Nigdje ne piše da te je prisilio na nešto, iako je stari konj, oboje ste krivi.”, “Poslije 10 godina si se sjetila, ajde nosite se sve, sad je sve silovano.”, “Čim pročitam da si trpjela višegodišnje nasilje, znam da si glupa guska i da ti nema pomoći, taman pobili sve muškarce, tebe bi i majmun namlatio koliko si glupa.”
Prolaznici i prolaznice na komentare su najčešće reagirali emotivno, s nelagodom i tugom.
“Nadamo se ovime potaknuti medije koji banaliziraju, romantiziraju ili umanjuju nasilje, koji okrivljuju žrtve i opravdavaju počinitelje, da prestanu s takvim štetnim izvještavanjem koje obeshrabruje žrtve da iz nasilja izađu i potiču javnost da piše komentare pune osude i mržnje. Seksistički komentari ne smiju ostati nekažnjeni, a mediji moraju preuzeti odgovornost za svoj utjecaj”, ističu udruge.
O rekacijama koje su ovi komentari izazvali kod prolaznica i prolaznika u Zagrebu snimili su video koji možete pogledati ovdje.
Društveni eksperiment dio je kampanje “Reci to naglas” koju je pokrenula stranica Seksizam naš svagdašnji s ciljem osvještavanja apsurda mrzilačkih komentara upućenih žrtvama ispod seksističkih medijskih članaka i senzibiliziranja javnosti i medija dijeljenjem priča žena žrtava nasilja.
Više o kampanji pronađite na Facebooku, Instagramu ili web stranici.