Ako želite isplanirati društveni vrt ili neki drugi prostor ili projekt i u planiranje uključiti osobe s invaliditetom i djecu s poteškoćama u razvoju, sada je to lakše uz metodu za inkluzivno i participativno planiranje društvenih vrtova. Metodu je objavila udruga Zelena Istra iz Pule.
“Ona odgovara na pitanja o tome što moramo znati i učiniti ako želimo participativno i inkluzivno planirati društvene vrtove i kako da takvo planiranje bude uspješno. Temelji se na načelima univerzalnog dizajna te principima permakulture i sudioničke demokracije”, ističu iz Zelene Istre.
Metoda je namijenjena je organizacijama civilnog društva, građanskim inicijativama ili građanima, ali i jedinicama lokalne samouprave unutar i izvan Hrvatske koje vode ili sudjeluju u provedbi projekata urbanih i društvenih gradskih vrtova, a žele osigurati uključivost i pristupačnost te adekvatan sadržaj vrtova za sve osobe.
“Kako bi bila dostupna svim osobama u najvećoj mogućoj mjeri, metodu smo izradili u nekoliko različitih inačica. Kreirali smo digitalnu publikaciju, snimili smo je kao audio zapis, a na lako razumljiv jezik prilagodila ju je Škola za odgoj i obrazovanje – Pula. Metodu smo objavili i u formatu otvorenom za daljnju razradu”, zaključuje Dunja Mickov iz Zelene Istre.
Sve verzije metode dostupne su na web stranici Zelene Istre.