Ustavni sud ukinuo je presude po kojima je Zagreb Pride osuđen da je Karolini Vidović Krišto povrijedo čast, ugled i dostojanstvo.
„U deset godina dugom sporu između Zagreb Pridea i Karoline Vidović Krišto hrvatski sudovi su nam ‘povrijedili jamstvo slobode mišljenja i izražavanja’, naše temeljno i ustavnom jamčeno pravo da se slobodno izražavamo i slobodno govorimo o javnim osobama, posebice političarima i novinarima, uključenima u javne polemike oko naših prava i sloboda“, komentira Zagreb Pride najnoviju presudu Ustanovg suda. „U tim kritikama slobodni smo se služiti provokativnim rječnikom, iznositi svoje vrijednosne sudove izričajem koji može javnu osobu ponekad ‘vrijeđati, šokirati ili uznemiriti’, slobodne i slobodni smo u demokratskom društvu biti zajedljivi, ironični i sarkastični. Jer naše je ustavno pravo reći popu pop, bobu bob, homofobu homofob!“
Ustavni sud, usvojio je Zagreb Prideovu tužbu protiv presude Općinskog građanskog suda u Zagrebu iz listopada 2014. i Županijskog suda u Osijeku iz svibnja 2015. i predmet vratio na ponovno suđenje. Pritom je istaknuo da „sloboda izražavanja predstavlja jedno od temeljnih načela demokratskog društva i jedno od osnovnih uvjeta za njegov napredak i za ispunjenje svakog pojedinca“.
„Pravo na slobodu izražavanja odnosi se (…) i na ideje koje vrijeđaju, šokiraju ili uznemiruju“, napisao je US u obrazloženju. Dodao je i da se mora jamčiti sloboda izražavanja kada su vrijednosni sudovi pa i „sporne izjave dane u kontekstu političke debate o pitanjima od javnog interesa jer je sloboda političke debate u samoj srži koncepta demokratskog društva“.
Zagreb Pride napominje da su hrvatski sudovi u sada ukinutim presudama „sve pogrešno zaključili“. Uvažili su tužbu Vidović Krišto koja je tvrdila da je posebno „teško podnosila“ izraz ‘homofob’, jer „nije mogla shvatiti da bi čovjek mogao mrziti drugog čovjeka“. Zagrebački OGS povjerovao joj je i presudio da joj je ZP povrijedio „čast, dostojanstvo i ugled“, odredivši joj pritom 30 000 kuna odštete na ime duševne boli. „To nas je sve zajedno, s kamatama i drugim troškovima, na kraju koštalo 41 000 kuna, odnosno 5 440 eura“, kažu u ZP-u.
Pride je 2013. godine nominirao tadašnju novinarku i buduću saborsku zastupnicu za „Homofoba godine“, uvrstivši je među „najgorima od najgorih“. Rekli su pritom da se kroz svoju emisiju uključila u „histeričnu anti-homoseksualnu kampanju“, da je njeno novinarstvo prikriveni „radikalni aktivizam“ i da su je skupa s drugim vodećim hrvatskim homofobima „zgrabili s dna kace“.
„Te naše riječi nisu prihvaćane kao vrijednosni sudovi o javom radu javne osobe na javnoj televiziji, već kao ‘maliciozni stavovi o Karolini Vidović Krišto kao čovjeku i stručnjaku, samo zato jer se ne slažemo s njenim radom’ i da se trebamo – pazi sad – ‘kloniti uporabe takvih omalovažavajućih riječi’, komentira ZP obrazloženje presude OGS-a. „Ustavni sud je pak odlučio da je bilo baš obrnuto i da je tada država, kroz svoja tijela sudbene vlasti, povrijedila naše ustavno pravo na slobodu mišljenja i izražavanja misli, i kao građana i kao udruge koja je posvećena izgradnji demokratskog i tolerantnog društva te širenju prava i sloboda LGBT zajednice.“
Zahvaljujući upornosti i dosljednosti Zagreb Pridea, odlučnosti i stručnosti naših odvjetnica, Natalije Labavić i Ane Bandalo, moćnicima možemo nastaviti javno govoriti što o njima mislimo, bez straha od licemjernih tužbi za ‘nesanice i nervoze’“ zaključuje Zagreb Pride.