Članice Koalicije za dostojanstvenu plaću, među kojima je i Centar za mirovne studije, pozivaju na potpisivanje peticije za dostojanstvene plaće u tekstilnoj industriji.
Peticija je međunarodna, a potpisuje se u sklopu kampanje “Kvalitetna odjeća, pravedna plaća” koju su pokrenule međunarodne organizacije Clean Clothes Campaign (CCC), Fashion Revolution, Fair Wear, Fair Trade i druge. Cilj je prikupiti milijun potpisa europskih građanki i građana i predložiti zakon koji bi regulirao bolje uvjete za radnike u tekstilnoj industriji.
“Prijedlog zakona obuhvaća specifične mjere po pitanju cijena, troškova i općenito prakse proizvodnje koju slijede modni brendovi. Prijedlog bi obuhvatio sve brendove i trgovce na malo koji žele trgovati u Europskoj uniji, bez obzira na to imaju li sjedište u EU-u ili negdje drugdje”, navode iz Centra za mirovne studije.
Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata, izjavio je kako je “zakonodavstvo koje se zahtijeva kroz ovu kampanju nužno i vrlo relevantno za sve radnike u proizvodnji odjeće, bilo da se nalaze u Europi, Aziji, Africi ili Americi”.
“Pandemija je bolno jasno pokazala da će bez zakona ili obvezujućih mehanizama brendovi zanemariti svoju odgovornost kao glavni profiteri od rada nedovoljno plaćenih radnica i radnika. Pitanje dostojanstvene plaće sada je aktualnije nego ikad: kriza je pokazala rezultat desetljeća života sa sirotinjskim plaćama – radnici su sada u neposrednoj opasnosti da neće moći osigurati osnovne životne potrebe za sebe i svoju obitelj”, rekao je Iveković.
Iako postoje brojne dobrovoljne inicijative koje tvrde da rade na postizanju dostojanstvene plaće, to nije dovoljno. Tekstilni radnici i dalje su siromašni.
“Dobrovoljne inicijative nisu rezultirale značajnim poboljšanjima za radnike. Zato su nam potrebni zakonodavstvo, obvezujuće mjere i jaki nezavisni radnički sindikati kako bi postigli naš cilj – dostojanstvene plaće”, rekla je Tibbe Smith Larsen, europska regionalna koordinatorica CCC-a za Europu.
Peticiju potpišite ovdje.