Premijernom projekcijom dokumentarno-igranog dugometražnog filma Što da se radi? redatelja Gorana Devića sinoć je u kinu Kinoteka otvoren 21. Human Rights Film Festival.
Film o desetogodišnjoj borbi sindikata Tvornice željezničkih vozila Gredelj, radnicima, sindikalnim vođama i stečajnim upraviteljima te o svijetu rada koji nestaje predstavio je sam autor u društvu velikog broja protagonista. Zbog velikog interesa publike, HRFF je pored postojeće reprizne projekcije filma u subotu 9. prosinca, najavio i dodatnu projekciju filma, danas u 15 sati, u kinu Kinoteka. Festival je zvanično otvorio Petar Milat, direktor festivala i jedan od selektora filmskog programa, najavljujući ovogodišnji program sastavljen od dvadesetak iznimnih naslova koji su obilježili filmsku 2023. godinu te pozvavši posjetitelje da posebno obrate pažnju na projekcije u udarnom večernjem terminu, svakodnevno u 19 sati u kinu Kinoteka.
Sastavljen od glavnog filmskog i popratnog, govorničkog programa, 21. HRFF odvija se u kinu Kinoteka i Dokukinu KIC, organiziraju ga Multimedijalni institut/MaMa Zagreb i URK/Močvara, a ulaz na cjelokupni program je slobodan. Besplatne ulaznice za projekcije u kinu Kinoteka mogu se preuzeti na blagajni kina koja se otvara 1 sat prije početka prve projekcije dana. Ulaznice za filmski i popratni program u Dokukinu KIC nije potrebno prethodno preuzimati.
U glavnom filmskom programu 21. HRFF-a posebno se ističu autorski filmovi cijenjenih redatelja i redateljica nagrađivani na najvažnijim europskim festivalima: Stari hrast Kena Loacha dobitnik je nagrade publike na festivalu u Locarnu i bavi se imigrantskim pitanjima, ksenofobijom i sistemskim zanemarivanjem radnika u selu na sjeveroistoku Engleske; Suha trava Nuri Bilge Ceylana je drama o profesoru kojeg je maloljetna učenica optužila za zlostavljanje nagrađena za najbolju glumicu na festivalu u Cannesu (Merve Dizdar); Zona interesa Jonathana Glazera o životu zapovjednika Auschwitza dobitnik je više nagrada na ovogodišnjem festivalu u Cannesu, među kojima i Grand Prix i nagrada FIPRESCI, te 5 nominacija za Europsku filmsku nagradu; igrani biografski Ingeborg Bachmann – Putovanje u pustinju Margarethe von Trotta o jednoj od najznačajnijih pjesnikinja njemačkog govornog područja premijerno je prikazan na ovogodišnjem Berlinaleu, drama Zlo ne postoji japanskog redatelja i oscarovca Ryûsukea Hamaguchija o ruralnoj gentrifikaciji na ovogodišnjoj Mostri nagrađenoj Srebrnim lavom te nagradom FIPRESCI.
Pored istaknutih kino naslova, filmski program donosi i naslove redatelja i redateljica koji se redovno prate na HRFF-u i čiji radovi dobro opisuju programsko i tematsko opredjeljenje festivala: Orlando, moja politička biografija cijenjenog filozofa i trans aktiviste Paul B. Preciada; eksperimentalni dokumentarac Uspon čovjeka 3 o anksioznosti novih generacija vezano uz klimatske promjene argentinskog redatelja Eduarda Williamsa; najnoviji dokumentarni film Anje Strelec Gdje su nestali svi osmjesi? o nepalskim migrantima u potrazi za boljom budućnošću te intimni i poetični igrani film U vodi velikog hongkonškog autora Hong Sang-sooa. Premijerno će se prikazati i igrani film hrvatskog autora Damira Čučića Polako nikuda, ljubavna priča smještena u blisku budućnost; Draga Fiona autorice Fione Tan – dokumentarni film koji otkriva suptilne veze između slike i zvuka, Nizozemske i Indonezije, razmjene i kolonijalizma, oca i kćeri; Projekt, najnoviji eksperimentalni film Dane Komljena o kompleksu Lagos u Nigeriji kojeg je 1977. godine izgradila jugoslavenska građevinska tvrtka; te Čovjek u crnom Wanga Binga dokumentarni portret Wanga Xilina – jednog od najvećih kineskih skladatelja moderne klasične glazbe.