Prema riječima Dunje Bonacci Skenderović, žene izvan kuće u svojim torbama, među ostalim, nose suzavac, velike svežnjeve ključeva, noževe, skalpele, pa čak i alat.
Skupina žena okupljenih oko inicijative Razotkrijmo skriveno uznemiravanje želi potaknuti nadležne institucije da najproblematičnija mjesta u gradovima učine sigurnijima. Žene, naime, svakodnevno u javnom prostoru doživljavaju različite oblike uznemiravanja.
Skupina je pokrenula kampanju Što nosim u torbi?, i predstavila ju javnosti na početku Međunarodnog tjedna borbe protiv uličnog uznemiravanja. Cilj je da steknu detaljniju spoznaju o tome na kojim se mjestima žene osjećaju nesigurno. U sklopu kampanje, u idućih će petnaestak dana prikupljati fotografije predmeta iz ženskih torbi. “U torbama se nerijetko nalaze predmeti koji ženama omogućuju da se u javnom prostoru osjećaju što sigurnije”, kažu u inicijativi.
„Otkako je prije godinu dana aplikacija Safecity prevedena na hrvatski jezik, zaprimila je više od 70 prijava uznemiravanja. Prijave obuhvaćaju vrijeme, mjesto te vrstu uznemiravanja. Podaci ukazuju na činjenicu da se uznemiravanje ne događa samo noću, nego i ujutro te poslijepodne. Žene ga doživljavaju na najrazličitijim mjestima – u javnom gradskom prijevozu, na tramvajskim i autobusnim stajalištima, u taksijima, na ulicama i u parkovima… Mnoge žene takva uznemiravanja ne prijavljuju policiji, nego iskustva o tome dijele na društvenim mrežama. Kako bismo stvari mogle mijenjati, želimo prikupiti što više podataka o tim slučajevima“, kaže Dunja Bonacci Skenderović, politologinja, konzultantica za suzbijanje nasilja nad ženama i članica inicijative Razotkrijmo skriveno uznemiravanje.
Prema njezinim riječima, žene izvan kuće u svojim torbama, među ostalim, nose suzavac, velike svežnjeve ključeva, noževe, skalpele, pa čak i alat.
Rada Borić, zastupnica u Skupštini Grada Zagreba i predsjednica gradskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova istaknula je da Zagreb radi na Strategiji urbane sigurnosti. “Nužno je prepoznati nesigurna mjesta kako bi institucije zadužene za sigurnost poduzele sve što mogu da ta mjesta postanu sigurnija. Moguće je, među ostalim, poboljšati javnu rasvjetu, postaviti kamere i pojačati policijske ophodnje.” Očito je da će gradska vlast morati pronaći ravnotežu između “poboljšanja javne rasvjete” u svrhu sprečavanja nasilja i uznemiravnja, i smanjenja svjetlosnog zagađenja o kojem se u Gradu sve više govori.
Tijekom kampanje Što nosim u torbi? žene iz Hrvatske mogu anonimno podijeliti svoje fotografije i priče na internetskoj stranici www.sigurnamjesta.eu. Idući će mjesec inicijativa organizirati izložbu najzanimljivijih fotografija i priča.
Kampanjom Što nosim u torbi? civilno društvo u Hrvatskoj pridružilo se kampanjama koje se protiv uličnog uznemiravanja vode diljem svijeta. Naslanjajući se na aplikaciju Safecity takve se kampanje trenutačno vode u desetak zemalja.