Stranka Srđ je grad obilježava desetljeće od prvog lokalnog referenduma koji je na zahtjev građana održan u Dubrovniku 28. travnja 2013. godine. Tada je 10.051 građana i građanki Dubrovnika odbacilo nekretninski projektu na Srđu.
“Činjenica da su volonteri Inicijative Srđ je naš (SJN) uspjeli prikupiti dovoljan broj potpisa kako bi se referendum održao, rezultat je upornog i predanog rada te sedmogodišnjih aktivnosti i kampanja organizacija civilnog društva”, kažu u ovoj stranci, podsjećajući da su u radu Inicijative sudjelovale lokalne udruge Baština, Domovina, Art radionica Lazareti, Kinookus, Čovjek na zemlji, udruga Grad, Eko-omblići te nacionalne organizacije Zelena akcija, Pravo na grad i Gong. Podršku Inicijativi pružala su i strukovna udruženja Društvo arhitekata Dubrovnik (DAD) i Udruga hrvatskih arhitekata (UHA).
“Volja ogromne većine građana koji su izašli na referendum formalno nije bila obvezujuća za gradske vijećnike. Stoga, broj od preko 10.000 građana, koji je inače dovoljan za izbor gradonačelnika Dubrovnika u drugom krugu lokalnih izbora, nije mogao ugroziti spregu vijećnika Dubrovačkog dogovora i tvrtke Razvoj golf d.o.o.”, podsjeća SG.
“Svega dva mjeseca nakon referenduma, kako bi na Gradskom vijeću bio izglasan urbanistički plan za golf resort na Srđu, kojem su se građani usprotivili na referendumu, nastala je tzv. golf koalicija Dubrovački dogovor, koju su činili vijećnici HDZ-a, SDP-a, HNS-a, HSS-a, HSP-a, DUSTRA-e i liste Pera Vićana. Toj koaliciji i gaženju javnog interesa u gradskoj vijećnici od 2013. godine do danas nastavili su se suprotstavljati vijećnici najprije nezavisne liste, a potom stranke Srđ je Grad koji su se 2020. godine uspjeli izboriti za raskid koncesijskog ugovora tvrtke Razvoj golf nad tvrđavom Imperijal”, dodaje SG.
U svojem obraćanju javnosti, ova dubrovačka stranka niže daljnju kronologiju tadašnjih događaja: upozorava na tri pravosudne pobjede kroz koje su organizacije civilnog društva na sudu dokazale da je HDZ-ov povjerenik Bosnić 2006. godine nezakonito povećao obuhvat golf igrališta na Srđu sa 100 ha na 310 ha te da je za projekt nezakonito izdano Rješenje o prihvatljivosti na okoliš pa su pravomoćno bile poništene lokacijska i građevinske dozvole izdane za infrastrukturu projekta.
Potom je, ne odustajući od interesa Razvoj golfa, suprotno volji građana iskazanoj na referendumu, HDZ-ov župan Nikola Dobroslavić uspio naknadno legalizirati nezakonito povećanje obuhvata golf resorta na Srđu da bi tadašnji ministar Ćorić izdao novo rješenje o prihvatljivosti za okoliš, a vlada Andreja Plenkovića izdala je novu lokacijsku dozvolu, identičnu onoj prvotno osporenoj na sudu.
Brojna pogodovanja u vezi projekta na Srđu pretočila su se u arbitražne tužbe u Washingtonu, gdje tvrtke i osobe povezane s golferima od Hrvatske potražuju iznos od 500 milijuna dolara. “Arbitražni postupci suprotni su europskoj pravnoj stečevini jer nisu u nadležnosti sudova i stvoreni su za zaštitu interesa investitora te su loose-loose kombinacija za javni interes”, kažu u SG-u. “Novci koje bi trebali biti uloženi u zdravstveni sustav ili potresom poharanu Baniju mogli bi biti potrošeni na arbitražne troškove i presudu. Prijetnja arbitražnom odštetom cijena je političke korupcije i ‘dubrovačkih dogovora’ kakvi i danas upravljaju gradom.”