“Apeliramo na Vladu i Sabor RH da konačno počnu jasno i odlučno provoditi civilizacijsku antifašističku politiku u svim sferama svoga djelovanja. Vraćanje ‘Dnevnika Anne Frank’ može biti prvi, važni, korak”, poručuju udruga VeDRA (Veterani Domovinskog rata i antifašisti) iz Splita i Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust iz Zagreba.
Udruga VeDRA (Veterani Domovinskog rata i antifašisti) iz Splita i Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust iz Zagreba uputili su danas apel uredu predsjednika Vlade RH, ministarstvima znanosti i obrazovanja, unutarnjih poslova, vanjskih i europskih poslova i Agenciji za odgoj i obrazovanje da se „Dnevnik Anne Frank“ što hitnije vratiti u popis obvezne literature u hrvatskim školama. Dnevnik židovske djevojčice ubijene u Holokaustu uklonjen je s popisa obavezne lektire 2019.
“Prigoda je da baš ove godine, kada Hrvatska predsjeda IHRA-om, Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust, učinimo jedan simbolički velik i važan korak. Stoga apeliramo na Vladu RH i njezine institucije i Ministarstva da što hitnije vrate u popis obvezne literature ‘Dnevnik Anne Frank’, ali i pojedina djela antifašističke tematike niza hrvatskih (partizanskih) autora koja su 1990-ih godina doživjela istu sudbinu”, navode udruge u apelu.
Predsjedanje IHRA-om udruge vide kao priliku za edukaciju što je ostvarivo kroz školstvo. Podsjećaju kako je studija objavljena u časopisu Infant and Child Development otkrila da izlaganje knjigama koje potiču empatiju poboljšava dječje emocionalno razumijevanje i ponašanje. Druga studija objavljena u Journal of Social Psychology otkrila je pak da je čitanje knjiga koje nastoje pobuditi osjećaj empatije dovelo do porasta prosocijalnog ponašanja djece.
Navode i kako je bitna potpora edukacijama i programima raznih vrsta koje se bave osvještavanjem prisutnosti fašističkih tradicija u suvremenom društvu, i izvan školskih programa.
“Primjetan je i nedostatak financiranja namjenskih programa okrenutih najširoj zajednici kojima je svrha očuvati sjećanje na Holokaust u našim krajevima i suočiti se s posljedicama istoga. Društvo bez sjećanja, ali i prihvaćanja vlastite nehumane i genocidne prošlosti društvo je bez vizije humanističke i solidarne budućnosti. Apeliramo na Vladu i Sabor RH da konačno počnu jasno i odlučno provoditi civilizacijsku antifašističku politiku u svim sferama svoga djelovanja. Vraćanje ‘Dnevnika Anne Frank’ može biti prvi, važni, korak”, zaključuju udruge.