Sve države članice moraju dodatno smanjiti emisije stakleničkih plinova iz prometa, zgrada i poljoprivrede, odlučio je danas Europski parlament.
Nakon revizije Uredbe o korištenju zemljišta, prenamjeni zemljišta i šumarstvu, kojom je povećan cilj za ponore ugljika u EU-u za sektor korištenja zemljišta i šumarstva, Europski parlament je danas usvojio i reviziju Uredbe o raspodjeli tereta kojom je određeno obvezujuće godišnje smanjenje emisija stakleničkih plinova iz cestovnog prometa, grijanja zgrada, poljoprivrede, malih industrijskih postrojenja i gospodarenja otpadom u svim državama članicama. Tom se Urednom regulira oko 60 % svih emisija u EU-u.
Cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. danas je povećan s 30 % na 40 % u odnosu na razine iz 2005. Po prvi put sve države članice moraju smanjiti te emisije u rasponu od 10 % do 50 %. Ciljevi za svaku državu članicu do 2030. temelje se na BDP-u po stanovniku i troškovnoj učinkovitosti. Države članice također neće smjeti prekoračiti svoju godišnju emisijsku kvotu, pojasnili su iz Europskog parlamenta.
„Ova Uredba je veliki korak naprijed u postizanju klimatskih ciljeva EU-a. Novim pravilima o nacionalnim smanjenjima emisija osigurava se da sve države članice daju svoj doprinos i da se popune postojeće rupe u zakonu. Time šaljemo snažnu poruku da Unija ozbiljno namjerava preuzeti ulogu globalnog predvodnika u provođenju konkurentskog i učinkovitog klimatskog programa”, izjavila je nakon glasanja izvjestiteljica Jessica Polfjärd (EPP, Švedska).
Uredba o raspodjeli tereta također je dio plana EU-a za smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2030. za najmanje 55 % u usporedbi s razinama iz 1990. u skladu s Europskim zakonom o klimi.